5 Diet


Sot ne flasim për këtë metodë e humbjes së peshës, si Numri dietë 5 . Ky proces është një dietë mjekësore humbje peshe që ishte projektuar dikur një shkencëtar dhe mjek diete Michael Pevzner. Numri dietë 5 në vendin e parë e krijuar për njerëzit me sëmundje të mëlçisë, traktin biliar, tëmthit. Qëllimi kryesor i kësaj metode të humbje peshe është për të ndihmuar njerëzit të përballen me këtë sëmundje.

Në shumicën e rasteve, një person ulet në një numër dietë 5 pas recetë të mjekut. Megjithatë, kjo metodë mund të përdoret në mënyrë të pavarur nga humbje peshe, në qoftë se ju e dini diagnozën e saktë.

Kjo dietë është quajtur edhe numër tabelë 5.

Në fakt, në një mjek diete kohor Michael Pevzner krijuar 15 dietat mjekësore të përdorura në sëmundje të ndryshme. Në praktikë, numri dietë 5 me kombinimin e duhur të barnave treguar rezultate të shkëlqyera.

Baza e kësaj metode të humbjes së peshës është përjashtimi dietë e disa kategorive të produkteve dhe rekomandimet për përdorim bateritë tjera. Hani në një numër dietë 5 duhet të jetë pesë herë në ditë. Kështu është e dëshirueshme që të bluaj ushqim.

Numri dietë 5 - produktet e autorizuara


Kjo metodë e humbjes së peshës është i lejuar:

- Supave, fruta, qumësht, perime, e bërë në drithëra të ndryshme,

- Djathë nuk është më shumë se 200 gram në ditë, kos, qumësht. Përndryshe, enët e djathë të tilla si puddings, tarts, dumplings dembel, djathë të butë.
- Mish ligët, mish pule, peshk të tilla si lloj krapi, hake, pozitë e lartë, cod, cod shafran,
- Drithëra, gatuar në ujë ose qumësht,
- Makarona, makarona gatuar,
- Bukë të mirë ndenjur dje, biskota, biskota. Dy herë në javë ju mund të hani pak muffins mirë-pjekur,
- Vezë të ziera jo më shumë se një ditë, vezë të fërguara të bëra nga një vezë,
- Perime dhe barëra. Përfitimet e veçanta të panxhar dhe karrota
- Frutat, manaferrat me përjashtim të varieteteve të thartë,
- Jam bërë nga fruta të ëmbël dhe manaferrat, karamele, sheqer, mjaltë, jellies, marshmallows më pak se 70 gram në ditë,

- Fruta, lëngje zarzavatesh, çaj i dobët, hips supë, kafe me qumësht,
- Gjalpë ose vaj vegjetal mund të shtohet në ushqimet e gatshme.

Gjithashtu ju mund të përdorni kokrra të kuqe, fruta dhe qumështit salcat e ndryshme. Ju mund të përdorni erëza të tilla si majdanoz, kopër, fletë gji, vanilje.

Numri dietë 5 - produktet e ndaluara

Është e pamundur në këtë dietë janë:

- Mish yndyrore, peshk, mëlçi, tru, proshutë, të konservuar
- Akullore, kakao, çokollatë,
- Të skuqura, me erëza, produktet e tymosur dhe enët
- Bean, kërpudha, spinaq, lëpjetë, qepë, hudhër, rrepkë, rrepkë, rrepë,
- Erëza, uthull, pjekje.

Pije duhet të eliminojnë krejtësisht alkool, shkumëzues limonadë.

Sa për kripë, ajo mund të jetë një ditë e jo më shumë se 10 gram. Numri dietë 5 është fiziologjikisht e vlefshme. Varësisht nga nevojat e organizmit përcaktohet nga sasia e karbohidratet, proteina dhe yndyrna.

Kur shihet nga vlera e energjisë dhe përbërjen e dietë, ditë mund të jetë 100-110 gram proteina, 400-500 g karbohidratet, 80-100 g yndyrë, 1,5-2 litra lëng, 10 g kripë. Dietë Mass çdo ditë është një mesatare prej 3,3 kilogram ose rreth 2800-3200 kalori. Dieta duhet të jetë i pjesshëm. Enët në numrin dietë 5 duhet të bëjë pjekur, të ziera. Në raste të rralla, lejohet të gatuaj steamed. Ajo duhet të hiqet nga dietë enët shumë të ftohtë.

Vlerësohet një-ditore numër menu dietë 5

Mëngjesi do të përbëhet nga një në shishe djathë, e pjekur në salcë kosi (140 g), oriz qull qumështi (200 g) dhe çaj me qumësht (200 g). Në drekë do të jetë 500 g supë qumësht, rrotullon lakër mbushur me mish të zier me vaj vegjetal (250/50 g) dhe 125 g pelte lëng molle. Në drekë do të jetë 200 gram çaj, krisur. Darka është përgatitur nga 250 g Krupnik hikërror, dhe 200 gram çaj. Në natën ju mund të pini 200 gram kos me vaj perimesh.