Grejpfrut Ushqimi


Kjo dietë është bërë kohët e fundit një numër në rritje i përkrahësve. Së pari, përmes rezultate maksimale në një kohë rekord. Për shtatë ditë (kjo është gjatësia minimale e dietë grejpfrut) ju humbni 3-4 paund një krejtësisht të panevojshme. Besohet se grejpfrut përmban substanca që pengojnë absorbimin e yndyrës, të përshpejtojë metabolizmin, përmirëson zorrë dhe stimulojnë tretje. Si rezultat - humbje peshe dëshiruar. Dietë grejpfrut ngjan supë dietë lakër. Megjithatë, ju lutem vini re se kjo dietë është e kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga gastrit dhe ulçerë stomakut.

Është e rekomanduar për të filluar të hahet dietë grejpfrut si pjesë e dimrit ose të pranverës, sepse në këtë periudhë përveç humbja e peshë të tepërt ju mund të forcojnë trupin dhe të plotë mungesën e vitamina esenciale (B, C, D, D) dhe minerale (kalium, kalcium, etj). Një dietë parakusht është refuzim i një numri të produkteve - kripë, erëza të ndryshme dhe salcat, mish yndyrore dhe peshk. I lejuar, por jo e rekomanduar për të pirë në mes të ngrënies apo hani mollë kos filxhan (portokalli). Çaj për të pirë kafe gjelbër dhe pazgjidhshëm dhe sheqer. Një tjetër rregull shumë i rreptë - mos hani pas 07:00.

Besohet gjithashtu se përdorimi i grejpfrut trëndafili i bën femrat më tërheqëse dhe të çojë edhe në efektin anti-plakjes.


Një tjetër tha se aroma e grejpfrut jep njerëzve besimin dhe frymëzim zgjon dhe dezinfekton e ajrit në shtëpi. Është supozuar se grejpfrut të dobishme për diabetikët, sepse ata të ulur indeksi glycemic, e cila mundëson mënyrë të natyrshme për të ulur nivelin e sheqerit në gjak.

Të gjithë këta faktorë të argumentojnë në favor të dietë grejpfrut dhe ka fakte të bollshme se njerëzit që e ndoqën në mënyrë rigoroze menu projektuar (bojë të veçantë larë tërësisht dietë e përditshme nuk është për shkak se ai pothuajse i pandryshuar ribotuan nga burimi në burim) ?? arritur rezultate pozitive.

Ka edhe shumë reagime pozitive në version të thjeshtuar të këtij dietë - hani darkë në vend të një grejpfrut (në çdo rast, darkë 19:00).

Rezultati përfundimtar në këtë rast nuk është aq e qartë, por rreth 2 £ një javë është thjesht (sipas experimenters).

Në të njëjtën kohë, dietë grejpfrut shpesh merr një pjesë të kritikave. Në veçanti, kritikët argumentojnë se ajo është relativisht i shtrenjtë për shkak të nevojës vazhdimisht për të blerë agrume të lirë. Dhe për vetitë shëruese të grejpfrut atje mendimin alternativ, të cilat mbështetësit pretendojnë se ajo nuk përmban ndonjë elemente zhyroszhyhayuschyh dhe humbje peshe është një rezultat i kufizimeve të përditshme dietë deri 800-1000 kalori.

Që çoi në rezultate të ngjashme me ndonjë dietë të bazuar në ushqime të ulët kalori. Është pohuar gjithashtu se pas kalimi në një peshë normale dietë kthehet në performancën e kaluar, dhe dietat kalori të ulët mund të shkaktojë nauze dhe kapsllëk.

Një nuancë më të pakëndshme që mund të shoqërojë dietë grejpfrut, raportoi në korrik të këtij viti, ekspertë nga Kembrixh. Gjatë studimet e tyre kanë treguar se nuk është e rekomanduar, ndërsa të hahet grejpfrut dhe përdorimit të kontraceptivëve sepse në këtë rast rrit rrezikun e clots gjakut, të cilat më pas mund të çojnë në trombozë, dhe në rastin më të keq edhe këputje.

Duke pasur parasysh të gjitha më lart, mund të konstatohet se deklarata "E gjithë bota është relativisht" ende i vlefshëm. Dhe në çdo situatë, duke përfshirë edhe kur zgjedh një dietë, ju duhet të shqyrtojë tërësisht situatën dhe realisht të vlerësuar fuqinë e tyre.