Shegë Ushqimi


Sot ne flasim për dietë granat , element kryesor që shërben fryt i shëndetshëm që i ndihmon të djegur kalori ekstra. Ky frut është konsideruar të jetë shumë i dobishëm dhe i vlefshëm për shkak të pronave të saj medicinale të rekomanduar nga shumë mjekë. Garnet është në gjendje të ketë një efekt pozitiv në kardiovaskular të qarkullimit të gjakut, sistemi, tretjes. Gjithashtu, ky fryt ndihmon në uljen e kolesterolit që gjinden në gjak.

Shegë rekomanduar si një mjet parandalues ​​të mrekullueshme për të ndihmuar të përballen me sëmundje të ndryshme infektive. Përveç vitaminave mungesë, shega është drejtpërdrejt i përfshirë në procesin e pastrimin e trupit.

Eshtë e panevojshme të them se shegë ka vlerë shumë të lartë ushqyese.

Ky frut është i pasur me vitamina C, B6, B12, E, microelements, ndër të cilat vlen të përmendet kalcium, natrium, fosfor, magnez, hekur dhe. Gjithashtu në shega është një sasi të madhe të fibër dietik, pektin, acide minerale. Ndër momentet negative me vlerë të kujtohet se lëng shegë prishin smaltin e dhëmbëve. Ky frut është i kundërindikuar për njerëzit me aciditet të lartë në stomak.

Më dietë shegë dhënë nëse shënoi slagging trupin, ka një tendencë për të edemë, trashje. Për nxjerrje e toksinave dhe toksina të dëmshme, ajo është e rekomanduar për tre javë shtrydhur pije lëng shegë.


Në javën e parë të lëng duhet të pihet tri herë në ditë për 0,5 gota në një kohë. Në javën e dytë duhet të pini lëng për 2 herë në ditë. Javën e kaluar ju mund të pini lëng shegë një herë në ditë gjatë pushimeve në mes të ngrënies.

Garnet është në gjendje për të normalizuar metabolizmin, rritjen e nivelit të hemoglobinës në trup. Ajo promovon humbje peshe dhe përmirësimin e shëndetit. Kalori granatë është rreth 70 kcal për njëqind gram fruta. Dietë Duration granat është shtatë ditë. Ndërkohë që kjo metodë e humbje peshe lëndë ushqimit do granata dhe hikërror.

Dietë granat mostër menu është si vijon:

- Për mëngjes ju mund të hani një shegë dhe 150 gram. hikërror ziera,
- Mëngjes i ardhshëm do të jetë një mollë ose një dardhë,
- Menu drekë do të përbëhet nga 150 gram. peshk i zier ose pulë, 150 gr.

mëkatar, një granatë,
- Gjatë poludenka lejuar për të ngrënë një banane,
- Darka duhet të përgatisë 150 gram. me zarzavate hikërror,
- Në natën, pini një gotë të ulët-yndyrë kos.

Duke përdorur këtë metodë e humbjes së peshës, duhet theksuar se, ndërsa të hahet shegë është ngrënë e kaluar. Kjo është për shkak të faktit se në qoftë se kjo hani fruta me stomak bosh, rritur oreksin. Peshk dhe mish pule mund të zëvendësojnë mish ligët, prodhimet e detit.

Plotësisht dietë duhet të përjashtojë yndyror, i ëmbël, miell.