Vegetarianism


Vegetarianism ka ardhur tek ne nga kohra të lashta. VEGJETARIANËT famshme - Pitagora, Seneca, Platoni predikohet në këtë mënyrë e të ngrënit, e cila konsiderohet tani në modë jo vetëm një dietë, veçanërisht filozofi, një mënyrë e jetës. Megjithatë, shumë njerëz ende nuk kanë idenë se çfarë është vegetarianism. Si të bëhet një vegjetarian? Ku mund të gjeni receta vegjetarian? Si është një dietë vegjetarian? Këto dhe pyetje të tjera në lidhje me këtë ushqim tani në modë - vegjetarian dhe ndjekësve të tij - vegjetariane do të përpiqet të ju tregojnë më poshtë.

Çfarë vegjetariane hani

Mbështetësit e vegetarianism rreptë zakonisht nuk hanë jo vetëm mish, peshk, dhe qumësht, vezë, mjaltë.


Kjo lëvizje është quajtur Veganism. Laktovehetariantsi tjera se ushqimet bimore të konsumuara dhe të gjitha produktet e qumështit dhe laktoovovehetariantsi shtuar në dietën e vezëve. Nuk ka asnjë drejtim të veçantë - një vegjetariane që hani vetëm fruta dhe arra.

Ushqimi vegjetarian

Çfarë është vegetarianism i bazuar? Besohet se përdorimi i mishit të prodhuara në produktet e dekompozimit trupi e proteinave. Në zorrë është procesi i kalbjes, e cila e rrit barrën mbi organet nxjerrës. Por ushqimi vegjetarian nuk është e favorshme për një proces të tillë, garantimi i shëndetit të mirë dhe jetëgjatësi. Kjo është një arsye e mirë për shumë njerëz për të kaluar në vegetarianism.

A është e vlefshme?

Ushqimi i vegjetarian

Këto VEGJETARIANËT janë përdorur për ushqim jo vetëm karrota, panxhar, patate, domate dhe trangujve. Për një të plotë të produkteve ushqimore vegjetarian duhet të jetë vendosur shumë më të gjerë - më shumë se 200 lloje të disa perime, për të mos përmendur një shumë të frutave të ndryshme dhe arra. Nëse një eliminon nga të hahet proteina të kafshëve, është e nevojshme për të zëvendësuar bimore. Në arra dhe fasule, lulelakër dhe e grurit përmban proteina të mjaftueshme për të plotësoj rezervat e saj në trup. Vajra perimesh - ulliri, luledielli, misri, badiava dhe burimet e tjera janë të majme.

Pro dhe kundër të vegetarianism

Përfitimet e vegetarianism është mjaft e qartë. Kur ndodh të ushqyerit vegjetarian mund të lehtësojë një numër të sëmundjeve - të tilla si hipertension, atherosclerosis, trashje, hepatit akut. Në Ushqimi ushqim perime vjen e para në formimin e shumë dieta. Menu vegjetarian në natyrë - i shëndetshëm, kuzhinë vegjetarian në dietë përfshin një sasi të madhe të frutave të dobishme dhe detit vitamina. Kjo recipes vegjetarian me qëllim të përjashtojë ushqim të shpejtë, carcinogens, yndyrna të dëmshme, mish me cilësi të ulët dhe substancave të tjera me qëllim të keq dhe të padëshiruar për trupin tonë.

Ky ushqim vegjetarian nuk është vetëm e veçanërisht e dobishme, por e shijshme! Menu vegjetarian, në kundërshtim me stereotipet, mjaft të larmishme dhe të pasur.

A është vegetarianism sjell dëm? Ekspertët kanë pranuar me kohë një dietë vegjetarian i përshtatshëm, edhe pse opinionet ndryshojnë, sepse shumë studime mbështesin faktin se proteina të kafshëve duhet të jenë të pranishëm në dietën e njeriut dhe të paktën 30% të proteinave totale në baza ditore atë me ushqim.

Sipas disa nutritionists, vegjetarian i rreptë ortodoks në qoftë se ju ndiqni atë për vite, mund të çojë në një mungesë të vitaminave, hekurit dhe zinkut.

Pas personi krejtësisht të shëndetshëm, për një kohë krejtësisht të përjashtuar të gjitha produktet e kafshëve nga dietën tuaj të përditshme mund të bëjë mangësi vitaminë dhe mangësi e proteinave.

Një dietë të rreptë vegjetarian për fëmijët është rreptësisht e ndaluar, përndryshe ata mund të mbeten pas kolegëve të tyre në zhvillimin fizik. Nëse gruaja në menopauzë ose një person i vjetër nuk ka marrë kalcium asimiluar lehtë, ata kanë një rrezik të lartë të zhvillimit të osteoporozën. Dietë vegjetarian për gratë shtatzëna dhe nënat gji si disa konsiderohet i dëmshëm

Pra, nuk ka asnjë mendim të qartë. Mbi të gjitha, modës për vegetarianism nuk ishte në lëndimit.

Përveç kësaj, secili për veten e tij për të vendosur nëse do të ta vrarë me ushqim vegjetarian dhe ushqim vegjetarian, apo më mirë të jetë ngrënësit e mishit.

Vegetarianism dhe hollim

Dietë vegjetarian për humbje peshe është efektive. Dëshmi pozitiv humbje peshe ndikimi vegetarianism mund të konsiderohet fakti se në natyrë nuk ka vegjetarianë pothuajse të plotë. Shumica e produkteve vegjetarian përbëjnë shumicën e dietën e dietat e tjera, gatim dietë ushqim ka qenë gjithmonë e konsideruar.

Recipes për VEGJETARIANËT mund të gjenden në internet apo në libra dhe të përgatisin enët vegjetarian do të ketë vështirësi.

Shumë VEGJETARIANËT famshme ndajnë sekretet e gatimit trajton tyre të preferuar, ndërsa i përgatitur pothuajse gjithmonë enët për VEGJETARIANËT si të thjeshtë dhe të shpejtë, dhe vështirë se të prirur për të dëmshëm ?? përpunimit të temperaturës.

Ushqime vegjetarian janë në dispozicion në pothuajse çdo dyqan ose treg, dhe për të ndihmuar ata të ndërtuar një shumëllojshmëri masiv të opsioneve vegjetarian në mënyrë që ushqimi juaj nuk është një i mërzitshëm dhe monoton.