Antyholesterynovi dietë


Në kolesterolit të lartë në gjak, rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare rritet disa herë.

Për të sjellë në momentin kur një person duhet të ketë ilaçe, është më mirë për të përmbushur këtë problem plotësisht të armatosur. Ata që vuajnë nga kolesterolit të lartë duhet detyrimisht të ndjekin dietë antiholesterinovoy .

Baza e çdo dietë të tillë është që të zvogëlojë sasinë e yndyrës me origjinë shtazore. Ulur në antiholesterinovoy dietë do të rrisë sasinë e stresit fizik në trup. Gjithashtu kanë për të krejtësisht të heqë dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit.

Me respektimin e duhur të të gjitha rregullave të kësaj metode e humbje peshe kolesterolit rënë me një mesatare prej 10-12 për qind.

Dietë Termat antiholesterinovoy


Para se të vendosni për të përdorur këtë metodë për të luftuar kolesterolin, ju duhet të dini se ushqimi të hahet vetëm mish këngë. Të gjitha të yndyrë të dukshme duhet të jetë prerë. Në lidhje me konsumin e produkteve të mishit si salcice dhe sallam, prania e tyre në dietë duhet të mbahet në minimum. Vaj vegjetal, të zëvendësojë gjalpë.

Menuja duhet të përfshijë më shumë ushqime që ndihmojnë të shpëtoj trupin e kolesterolit.

Kjo kategori përfshin bishtajore, drithëra, fruta dhe manaferrat janë formuar pelte kur gatim. Produktet e qumështit lejohet të ulët-yndyrë. Ajo duhet të reduktojnë konsumimin e djathit yndyror. Përmbajtje yndyrë e produktit duhet të jetë jo më shumë se 30 për qind.

Vezë mund të hahet i zier vetëm. Në javë mund të jetë jo më shumë se 2-3 vezëve. Sa për produkte të gatshme dhe enët, ju mund vetëm ato që nuk përmbajnë një anëtarësim ose kokosit gjalpë. Dieta duhet të jetë domosdoshmërisht peshk i pranishëm. Duhet të theksohet se antyholesterynovi dietë është një sistem ushqim, i projektuar për një jetë.

Produkte Featured dietë antiholesterinovoy

-kokërr bukë, kos, ayran, kos, të ulët-yndyrë gjizë, verë e kuqe, vaj ulliri, karrota, qepë, panxhar, lulelakër, domate, kungull, spinaq, brokoli, bizele, bishtaja, radhiqe, marule, patate, kungull i njomë mollë, limon, rrush, luleshtrydhe, shalqi, kajsi, kivi, pjeshkë, portokall, currants, fruta dhe perime supave, çaj jeshil, oriz ngjyrë kafe dhe drithërat, fruta të freskëta dhe lëngje perimesh.

Lejuar antiholesterinovoy ushqime dietë

-qumësht i skremuar, mish struci, ushqim deti, çokollatë e errët, arra, produkte miell, vaj, sheqer, pelte, mousses, desserts të qumështit, makarona pa vezë, mish ligët (shëruar në fletë metalike).

Ushqime të ndaluara dietë antiholesterinovoy

- Qumësht Whole, djathë yndyrë vilë, yolks vezë, margarinë, rosë dhe patë mish, peshk ujërave të ëmbla, mish yndyror, yndyrë, dhjamë derri, proshutë, supave çastit, ushqime komoditet, të skuqura frengjisht, çokollatë e ëmbël, ëmbëlsirat, alkool, makarona me vezë, pije e ëmbël dhe majonez.

Duhet të theksohet gjithashtu se kolesterolit çon në lëngje normale të freskëta të bëra nga fruta dhe perime. Vlen të theksohet lëng grejpfrut. Efektiviteti i mirë në luftën kundër kolesterolit demonstron program lëng që ndihmon për të normalizuar metabolizmin yndyrë.

Mostër program lëng menu

Në ditën e parë duhet të pini 130 ml lëng karrote dhe 75 ml rrjedhin nga selino. Në ditën e dytë të programit do të jenë 100 ml karrota, panxhar 70 ml dhe 70 ml lëng kastravec. Para se të përdorni panxhar pije lëng duhet të mbajë në frigorifer për dy orë. 3 ditë është 130 ml karrota, mollë 70 ml dhe 70 ml lëng me selino.

Në ditën e katërt duhet të pini 50 ml dhe 130 ml lëng lakër karrota. Në të pestë programit lëng ditor duhet të marrë 130 ml 130 ml grejpfrut dhe lëng portokalli. Nëse një program i tillë është e lejuar për të ndryshuar rendin e lëng pranimit.

Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se lëng duhet të shtrydhur fllad.

Afati i ruajtjes së një pije të tillë në frigorifer nuk duhet të kalojë 30 minuta. Pini lëng në çdo kohë. Opsioni më i mirë është që të përdorin pije mes të ngrënies.