Çfarë ushqime përmbajnë kalium duhet të hani më shpesh


Duke folur për ushqime përmbajnë kalium, të gjithë ata janë ushqim me origjinë bimore, e cila është e mirë.

Sigurisht, kjo është gjithashtu në peshk dhe mish, por sasia nuk është i papërfillshëm në krahasim me përmbajtjen në ushqime bimore.

Në këtë rast, ju duhet gjithashtu të marrin në konsideratë faktin se çdo person, në varësi të moshës dhe shëndetit të tij, nevojitet sasi të ndryshme të këtij minerali.

Për shembull, një fëmijë nën 14 vjet është e mjaftueshme për të marrë çdo ditë 600-650 mg.

Në moshën prej 14 deri në 20 vjet - 1200-1400 mg. Nëse ju tashmë 40 + (më shumë se dyzet) - se konsumi duhet të rritet deri 2000 miligram.

Por, në qoftë se për shembull, ju 25 dhe ju kanë rritur aktivitetin fizik ose mendor - ju janë të rekomanduara për të rritur normën deri në vitin 2000. Unë shpresoj se kjo kuptohet pak. Tani, të njëjtën ushqim.

Rekomandohet për produkte të pushtetit DC përmbajnë kalium


Ndër të gjitha ushqimet bimore, në qoftë se ju dëshironi të plotësoni në trupin e tij rekomanduar këtë rezervat minerale - i lidhur për pozitën e tharë prodhimet e para. Siç e dini, fruta të thata korrur një përqindje të madhe të ujit, dhe prandaj përqendrimi i vitaminave, mineraleve dhe komponimet e tjera është vetëm në rritje.

Herë edhe mënyrë, që shuma e nje komponimi (p.sh., shtimi i vitaminës C), rrit disa herë.

Për këtë arsye, shumë fruta janë burime të mirë të kaliumit. Sidomos në mesin e tyre është kajsi lavdërimi dhe rrush të thatë.

Për shembull, vetëm 100 gram kajsi të thata inkorporon 1800-1900 miligram kalium. Siç e dini, kjo është pothuajse e gjithë nevoja e njeriut në një ditë. Sa për pikat kryesore, atëherë ajo është e ndryshme në varësi të kushteve në rritje, etj, 1000-1200 miligram.

Por - së pari, në disa fruta të thata lumturi nuk mund të ndërtojmë çdo ditë për t'u ulur nuk e bëjnë, si ata shpejt të bëhet i mërzitshëm, dhe - së dyti, është e nevojshme për të zgjedhur ato me zell të madh. Fakti që sot në prodhimin e tyre, ata prysmachuyutsya shumë aditivë "interesante".

Vetëm rekomandim dhe sigurinë tuaj - pasi të blesh atë, thith atyre të paktën 3 - 04:00 në ujë. Prandaj, përveç fruta të thata, unë rekomandoj jo më pak e dobishme për të shtuar krunde gruri, e cila është kalium bashku me rrush të thatë.

Pas krunde të marra në 3 spot lloje të ndryshme të arra: bajame (780 mg / 100 g) arra pishe (760-780 mg), kikirikë (750 mg) dhe farat e lulediellit të thata (700 mg / 100 g ).

Por në qoftë se ju doni të merrni të gjitha këto miligram mësipërme - hani tharë fara dhe arra vetëm. Të gjitha të njëjtën gjë, të ushqyerit e mirë nuk është për të ngrënë shumë, por për ta bërë këtë me mençuri.

Për shembull, bindje hani një kg kikirikë të pjekur, nëse ushqyesve nga ajo absorbohet më pak se 20% të të jetë e mundur, kur krahasohet me analoge të saj të thata? E njëjta vlen edhe për perimet me fruta. Midis tyre, nëse hahen të freskëta, një shumë të kaliumit në avocados, lakër brukseli, banane, portokall, pjeshkë, pjeprat dhe karrota.

Megjithatë, shumica e kaliumit në avocados (450 mg / 100 g). Në perimeve - është lakër brukseli - rreth 370 mg. Unë shpresoj, burime të dashur lexues, informacion mbi produktet që përmbajnë kalium dukej sikur do të kuptohet dhe të ndjeshme. Nëse ky është rasti - qoftë i mirë, Share këtë artikull me të tjerët në butonat e rrjeteve sociale që ke parë më poshtë.