Çfarë është fara e susamit dhe pronat e dobishme kalori


Përshëndetje miq! Sot unë përsëri vendosa të ju tregojë për farat e susamit të cilat kanë veti të dobishme të përshkruara më herët në këtë blog.

Rastësisht, në qoftë se ju nuk e keni lexuar artikullin e mëparshëm në lidhje me pronat e dobishme e fara - unë rekomandoj që ju bëni atë të drejtë tani.

Atje, ne folur shumë rreth asaj se si të përdorin atë saktë.

E pra, në çështjen e sotëm të tonë më shumë se unë do të doja për të qëndruar në përbërjen e tij kimike dhe ato të pronave të tjera të dobishme, të cilat të mbushura farat e susamit.

E pra, përsëri, unë do të doja të ju tregojë për kalori tij dhe contraindications ekzistuese.

Fara e susamit janë prona të dobishme

Ne fillojmë, ndoshta, me vitamina dhe minerale, pronat e dobishme e cila, unë mendoj, ju nuk keni nevojë për të folur.


Sigurisht, në artikullin e fundit ne pak ngritur këtë çështje dhe foli për proteinat, yndyrnat, karbohidratet. Por tani le të analizuar atë në detaje. Duke folur e vitaminave - mund të gjeni këtu:

 • Riboflavin - ndikon lartësia e një njeriu, gjendja e tij pak nga gjaku, flokët dhe thonjtë,
 • Thiamine - ndikon në sistemin nervor dhe metabolizmin,
 • Vitamina E - është përgjegjës për strukturën e qelizave dhe mbrojtjen e tyre,
 • vitaminë PP - të nevojshme për tretje normale.
 • Duke folur për micronutrients dhe macronutrients, janë:

 • hekur,
 • magnezi,
 • fosfor,
 • kalcium (shumë)
 • sodium.
 • Tani disa më shumë e dobishme për ju fakte dhe pika të rëndësishme.

  Përfitimet e farat e susamit

  Shumica prej nesh kanë parë fara e bardhë. Por ka edhe farat e susamit i zi. Pra, për të thënë se ka më shumë përfitimet e fara e susamit është i zi. Kjo është për shkak të faktit se ata nuk janë aq fort trajtuar termikisht si të bardhë. Prandaj, të gjitha lidhjet që janë të nevojshme nga trupi ruajtura më mirë.

  Një pikë e rëndësishme!

  Pas blerjes, tek zasvoyilysya dobishme dhe ushqyesve të trupit tuaj - fara ngjyhet gjithmonë e susamit në ujë në temperaturën e dhomës për një kohë.

  Kalori susam

  Nëse e marrim absolutisht asnjë farë (as fara luledielli apo lirin, ose për disa - kjo është), ne vërejmë se në secilin prej tyre ka sasi të mëdha të yndyrës.

  Përqindja e yndyrë mund të jetë deri në 50% ose më shumë, për 100 gram.

  Prandaj, unë dua të ju them se susam kalori gjithashtu mjaft e madhe, sepse ajo përmban rreth 45 - 55% të naftës. E pra, në qoftë se ju thonë se rreth kalori - numrat specifike - ajo është 560-580 kalori. Këto janë shifrat që ju dhe unë duhet të përqëndrohen.

  Siç e dini, nuk ka absolutisht i saktë numër nuk mund të jetë, sepse të gjitha varet nga sasia e naftës, si dhe faktorë të tjerë. Dhe në qoftë se ne po flasim për vaj - ajo është shumë e rekomanduar që ju të lexoni pronat e dobishme e këtij të naftës fara, pasi ata kanë pronat medicinale.

  Nëse ju jeni tepër dembel për të klikoni në linkun, unë do të thoja se duke përdorur këtë vaj mund të përmirësojë tuaj të lëkurës, thonjtë, flokët dhe më shumë.

  Contraindications susamit

  Duke folur për contraindications Sesam, ajo nuk është e këshillueshme për të ngrënë fëmijët deri në 10 vjet nëse ai nuk kishte qenë ngjyhet më parë në ujë. Ushqim për fëmijë është e rekomanduar për të filluar fara ngjyhet në ujë dhe pastaj bluaj atë më.

  Gjithashtu, nuk e rekomandojmë duke e përdorur atë më shumë se 150 gram në ditë, sepse ajo përmban shumë vaj. Prandaj, ata me kolesterol ngritur - kundërindikuar më shumë se 50 gram në ditë.

  PS: Unë kërkoj deklaratat tuaja në këtë nen nëpërmjet komenteve.

  Gjithashtu, ju lutem tregoni dhe të tjerët, të cilat kanë veti të dobishme të farat e susamit, contraindications, kalori.