Çfarë Asafoetida ka veti ushqyese dhe trajtim


Përkundër faktit se erëz Asafoetida ka veti ndikim shumë pozitiv në trupin tonë - tani pak njerëz e përdorin atë në jetën e tyre të përditshme.

Për më tepër, kur njerëzit pyesin nëse ai e ka dëgjuar këtë emër në të gjitha - përgjigje ju dëgjojnë, ai ndoshta është - perëndeshë greke.

Kjo mund të duket si një shaka, por njerëzit e urtë e kanë vënë re se pronat ASAFOETIDA ka dy terapeutik dhe shije.

Për të qenë të qartë, çfarë bëni ASAFOETIDA - një rrëshirë e cila ka një erë të këndshme aromatike, dhe tërhoqi rrënjët e saj nga emri përkatës. Në kulturën Vedic, dhe tani në Indi, kjo erëz, si dhe rigon erëza apo kardamom tharë mjaft i njohur, janë mjaft të zakonshme.

Dhe tani, jo vetëm në Indi, shumë ushqime dhe barna mund të mos të bëjë pa të. Pse ajo është përdorur në mënyrë gjerësisht dhe për çfarë qëllimi ju mund ta përdorni atë tani - kjo do të diskutohet.

Pra pronat ASAFOETIDA:


Duke e përdorur atë në dietë - një person mund të merrni. Nga rruga thonë se shije e çfarë - ajo ngjan shijen e çikore. Por, ndryshe nga çikore të thata - efektin e saj në të dy ushqim dhe trajtim më sipër. Në përgjithësi, kjo erëz si ushqim dhe trajtim - të ngjashme.

Kështu, duke shtuar se në ushqimin mbi një bazë të rregullt - ne natyrisht bëjmë parandalimin e sëmundjeve të tilla si artriti dhe osteoporozën.

Kjo natyrisht nuk do të na thonë se ne duhet të absolutisht çdo gjellë derdh atë.

Por, nga koha në kohë, të alternuara me erëza të tjera në mënyrë të barabartë të dobishme - ajo është vetëm në kurriz të shumë sëmundjeve nuk do të kapërcyer ju. Plus, në qoftë se një person e di në lidhje me përfitimet dhe përdorimin e yarrow - një shans që - se "kapur" ftohjet apo viral reduktuar në mënyrë dramatike.

Tani, pasi që numri i përdorimit të saj, si dhe një numër të madh, ASAFOETIDA Pronat ndryshime të kundërt. Në fakt, ajo duhet të jetë shumë i vogël - fjalë për fjalë, një majë apo dy. Shto ajo mund të shapkë supave, dhe në të dytin.

Me pak fjalë, ajo mund të përdoret në të gjitha salads, supave, appetizers.

Kjo është këshilla që është e nevojshme për të skuqura në pak vaj. Por - në diskrecionin e individit, pasi ajo nuk mund të bëjë.

Në aspektin e ushqimit dhe trajtim Ayurvedic - erëz copes me migraines dhe dhimbje koke të shpeshta. Kjo është parandalimi i tyre i shkëlqyer. Tani më shumë për atë Asafoetida ka veti në trajtim.

Ky është një ilaç i mirë për stomakun dobët apo të sëmurë, si ajo ndihmon në tretje të ushqimit. Nëse keni dispepsi ose ju pereyily - atëherë ajo është i pazëvendësueshëm. Pse, ju mund të kërkoni? Është shumë e thjeshtë.

Në planin e vogël energjetike - ajo fillon të intensifikojnë zjarrin e tretjes, duke natyrisht rrit oreksin dhe metabolizmin.

Njëkohësisht, si beben balsam bimore - ajo gjithashtu aktivizon aktiv, duke luftuar gjendjen e mirë fizike dhe aktivitetin mendor.

Është gjithashtu interesante se sistematik përdorin atë, ka një efekt pozitiv në funksionin seksual dhe rivendosjen e sistemit nervor.

Unë gjithashtu dua të paralajmërojë ju se ndërsa pronë Asafoetida ka një spektër shumë të gjerë - nuk është e nevojshme për të përdorur kudo si zgjidhja. Ende duhet të i kushtoj vëmendje të produkteve të tjera, të bimëve dhe erëza.