Çfarë fara e mira kajsi mund të jetë për një person


Unë mendoj se shumë njerëz duhet të dini se çfarë është përfitimi i gropa kajsi, si ky fryt është shumë popullor në rajonin tonë.

Dhe kjo shpesh ndodh që njerëzit të hanë frytin e vetë - vetëm hedhin thelbin e tij, edhe pa menduar për pronat e tyre, që është goxha i madh.

Për shembull, i pari është fakti se vaj nxjerrë nga kernelit kajsi përdorur mijëra vjet më parë.

Dhe është kjo e përdorur mijëra vjet më parë dhe kjo njohuri mbijetuar duke kaluar kohë - kështu që kjo është konsideruar vlerë. Pra, le të shohim se çfarë ne mund të merrni të dobishme për ju.

Përfitimet kajsi fara për ushqim

Nëse për të thënë në lidhje me përdorimin e tyre në ushqim - ka disa mospërputhje.


Nëse ju çmontimit komponimet kimike kernel - duket se ato përmbajnë vaj gati 45%, e cila përdoret pastaj në kozmetikë dhe industri.

Ekziston edhe një proteinë e plotë.

Sigurisht, në varësi të ndryshme të veçantë - i yndyrë natyror mund të ndryshojnë. Prandaj, ata që duan të mbushin në të humbur yndyrë trupit - mund të përpiqen të përdorin ato në sasi të vogla.

Merrni në një pak - pak për shkak të faktit se nuk ka dëme dhe kajsi fara. Për shembull, nuk është një rekomandim - ata hanë më pak se 50 gram në ditë.

Disa njerëz, megjithatë, "bishtalec" ata sistematikisht shumë. Ata thonë se e vetmja gjë që ata nuk hani - është kernelit hidhur, të cilat mund të jenë, në varësi të llojit të shumë pemë apo pak.

Dhe kështu ata pretendojnë - një ushqim i madh proteinave.

Përfitimet e gropa kajsi në mjekësi dhe kozmetikë

Siç u përmend më lart - disa mijë vjet më parë, dhe ndoshta edhe më herët, e lashtë kineze vaj i përdorur nxjerrë nga cores në mjekësi. Po, ky vaj është konsideruar shumë elitë dhe i vështirë në prodhim. Prandaj, kjo nuk po bëhet ndonjë, dhe të gjithë, por shtresa e lartë e popullsisë.

Ajo është përdorur për të trajtimin e lëkurës dhe trajtojnë probleme me nyje. Duke folur për realitetin e sotëm - ky vaj si që nxjerrë nga farat e susamit, për njeriun të përbashkët u bë në dispozicion. Dhe kostoja e saj është e pranueshme.

Dhe ju mund ta përdorni atë për masazh, pasi ajo ka një shkallë shumë të lartë të përthithjes së lëkurës sonë dhe qelizave të trupit tonë. Në cosmetology lindore - ky vaj është shtuar në qendrat e trajtimit që synojnë luftën zbokth.

E pra, si ju të vini re që të them se në qoftë se ka zbokth - një nga faktorët kryesorë është mungesa e vitaminave. Për rimbushjen e tyre të shpejtë ju rekomandojmë që të hani irhu freskët ose fruta më të freskëta. Nëse ju merrni ushqim të freskët nuk punon - atëherë të jetë gjithashtu fruta të dobishme dhe të thata. Ajo mund të jetë si rrush të thatë dhe kajsi të thata dhe tharjen e mollë ose dardha.

Gjithashtu, vaj është përmendur shpesh si një komponent shtesë në shumë krem ​​natyrore, balms dhe më shumë.

Sot, një numër i madh i scrubs milled kernelit kajsi janë skrabiruyuschee si përbërës kryesor.

Në këtë rast, ju mund të arrijë ndonjë forcat lëkurë. Nëse një person e do pastrim të butë dhe të butë - ato janë tokë më të imët. Prandaj, në qoftë se ju doni një pastrim të fuqishëm - vjen vakt.

Ajo ishte pas kësaj pastrim, i vdekur vychyschayetsya të lëkurës dhe një shtresë e poshtme e lëkurës merr më shumë oksigjen dhe bëhet më i ndjeshëm ndaj depërtimit të substancave të tjera. Prandaj, në qoftë se pastrim do të përfshijë përbërësit e natyrshme - të gjitha prej tyre depërtojnë më mirë lëkurën.

Natyrshëm, pas trajtimit manipulimin tille e lëkurës sonë - ajo është i dëshirueshëm të japë ushqimin e saj në formën e vitaminë E dhe yndyrore komponimeve suplementare.

Kjo do të na ndihmojë që të ketë shqeme e tharë, e cila është e pasur në vitaminë E, por edhe lajthi.

Përfitimet e gropa kajsi në perspektivë historike

Dhe për ata që duan të mësojnë fakt interesant dhe befasues se një e bëri dhe çfarë ata janë përdorur në të kaluarën - kjo është ajo që unë them. Studimet arkeologjike tregojnë faktin se egjiptianët dhe kinezët bërë drejtpërdrejt nga pasardhësit paparë dhe stolitë e shumë të bukur dhe figurines.

Këto objekte janë që ju tani shihni në muzeume historike në Kinë dhe vendet e tjera të rajonit. Dhe në qoftë se ju them disa fjalë për historinë - se disa njerëz e përdorur rripin lindor bërë posaçërisht me një numër të madh të kernelit kajsi.

Ata janë përdorur kryesisht gra, duke besuar se ajo do të ndihmojë ata për të hequr shterpësinë.

Në çdo rast, përfitimet e gropa kajsi shumë e qartë. Plus, dhe të gjithë - pse gjithmonë të heqë dorë nga ajo që natyra na jep. Një gjë - ju duhet të kuptoni se si të aplikojnë në jetën që e krijoi natyrën tonë.