Si ju nuk e dini se cilat produkte përmbajnë krom


Miq, ne kemi krijuar nga tradita, rezulton se para se ne të diskutuar se cilat produkte përmbajnë krom - të përveç kësaj të flasim për rëndësinë e saj.

Informacion shumë i rëndësishëm për ato prej jush që janë duke bërë trajnim forcë dëshiron të rritur në masë të tyre e muskujve.

Mungesa e kromit në trup çon në faktin se rritja do të ngadalësojnë indeve të muskujve.

Dhe, do të vuajnë pak trupin e kockave nasheno, i cili është gjithashtu i rëndësishëm për ata që janë përfshirë në sport.

Gjithashtu, ata që e kanë këtë mineral është i pranishëm në mënyrë të plotë, do të rrisë sasinë e sheqerit dhe kolesterolit "të keq" në trup.

Dhe përveç çdo gjë unë them se ajo është gjithashtu e nevojshme për të siguruar që të gjitha karbohidratet e marra në trupin tonë plotësisht mund zasvoyitysya. Por çfarë është norma ditore e kromit, ju kërkoni? Për normën mesatare të rritur do të ishte mesatarisht - 150 mikrogramë.

Në ngarkesën e lartë të punës ose intensive sportive, kjo vlerë duhet të rritet në 200 dhe madje edhe deri në 250 mikrogramë. Edhe gratë shtatzëna duhet të marrë rreth 200-220 mikrogramë. E pra, për fëmijët nën 14 vjet do të jetë e mjaftueshme dhe 40 mikrogramë. Tani, rreth nje ushqim caktuar, e cila është mineral.


Cilat produkte përmbajnë krom

u zhvillua nëpër informacionit që i është përshkruar se pijet alkoolike përmbajnë këtë mineral. Më duhet të them se një person i arsyeshëm praktikuar ushqim të mirë, ky informacion menjëherë duhet të shkaktojë disa neveri. Për ata që nuk e kuptojnë unë do të thoja se çdo pije alkoolike të shkaktojë trupin tonë vetëm shkelje. Në disa raste bezpovorotnye.

Kështu, edhe pse "ekspertë" dhe argumentojnë, për shembull, ndikimi problahotvornoe verë - nuk është asgjë më shumë se një justifikim për dobësinë e tij. Për më tepër, dobia e verës dhe alkoolit tjetër - Një nga lëvizjet e reklamuesit të suksesshme.

Shpresoj se kjo qartë. Në mënyrë të ngjashme, gjithashtu, mund të thuhet e mishit në të gjitha format e saj. Trupi i njeriut është i paaftë të kromit të mësojnë nga mish të kafshëve ose peshk.

Pra, shpresoj se ju mund të plotësoni në këto produkte nuk është furnizimet e domosdoshme. Dhe unë rekomandoj në vëmendjen tuaj - është e arra. Që ato përmbajnë jo vetëm Chrome, por edhe një shumë të vitaminës C, kripëra të tjera organike. Element më të bollshme gjurmë në këtë është braziliane dhe lajthi, dhe qull elb.

Por, si arrë Brazil - një gjë e rrallë në dietën tonë - unë rekomandoj duke paguar pikëpamjen e tij për lajthi dhe lajthi.

Ngrënia e rreth 100 gram arra, ju mund të merrni 10 - 15% të kërkesave të përditshme të kromit. Dhe megjithatë, unë rekomandoj që ju të shtoni në perimet tuaja dietë. Perime shumë të mira për ushqimin tonë janë: brokoli, lakër brukseli, domate, tranguj.

Ata mund të gjendet nga 15 deri 20% të kërkesës ditore, për çdo 100 gram ngrënë. Dhe edhe në qoftë se ju do të hani dardha - që nga çdo 100 gram, ju merrni rreth 25% të vlerës Daily. Personalisht, kam zbuluar për veten time se dardha mund të sigurtë të ngrënë që prej muajit gusht dhe përfundon në mes të nëntorit.

Pjesa tjetër e vitit ju gjithashtu mund të shtoni një shumë të hahet fruta, ju gjithashtu do të duhet për të siguruar rezerva shtesë.

Tani, i dashur lexues, ju tashmë e dini se cilat produkte përmbajnë krom, që unë shpresoj se do të ndihmojë që ju të hani e drejtë.