Si për të bërë një dietë të pasur me kalcium apo produkteve


Miq, mos harroni se si kam thënë se ne kemi patjetër do të shqyrtojë dhe analizojë ushqime të pasura me kalcium.

Dhe për të ju jap edhe më shumë i përhapur ide - sot ne flasim për një ushqim të veçantë, duke e ndarë atë në disa grupe.

Të gjitha të ftuarit dhe krejt të re për të thënë se kur kemi shikuar në herë të fundit këtë mineral - ne kushtuar vëmendje nevojës së tij për trupin tonë, dhe një ditë (e përditshme) kërkesat që secili kërkon.

Prandaj, ne nuk do të flasim për atë përsëri, sepse e gjithë kjo informacion ju mund të mësoni nga një artikull mbi kalciumit që përmban ushqimet. Tani, le të fillojë nga ushqimi që përfshin këtë mineral gjurmë në bollëk.

Ushqimi i pasur me kalcium


Nëse e keni lexuar postin e mëparshëm, ju ndoshta e kuptuan se shumica ushqime të pasura janë: thata lulekuqe, susam, djathë (shtëpi) dhe hithër.

Megjithatë, një person i arsyeshëm, madje as praktikuar ushqim të mirë, thotë se vetëm me anë të ushqimit të tillë nuk mund të hani. Prandaj, përveç të, ne do të, pa të dështojnë, shtoni bimëve të freskëta.

Pra, në qoftë se e gjithë lista e mësipërme mund të pothuajse menjëherë plotësoj domosdoshmëri të përditshme - zarzavate të përballuar me këtë problem i keq. Por, përsëri, nëse flasim për diversitetin në dietë - kërkon ndryshime të vazhdueshme në shije.

Edhe pse ju them se bimeve nuk kanë shumë - ai i parëndësishëm. Pra, nëse ju hani rreth 100 gram të njëjtën majdanoz, kopër, ose se - apo tjetër - të paktën 20% të kërkesave të përditshme ju keni në xhepin tuaj. Tjetra, ajo është e rekomanduar për të ngrënë - një shumëllojshmëri të arra dhe fara.

Kjo përfshin bajame dhe fara luledielli dhe fistikë. Gjithashtu lajthi (lajthi) dhe arra. Në të gjitha arra dhe fara luledielli përmbajnë nga 15% në 20% të kërkesës. Vetëm, kjo është një gjë ...

Lexues të rregullt, mos harroni se në mënyrë për të marrë më - duhet të përpiqet për të zgjedhur ushqime kështu që ata nuk e kalojnë trajtimit të ngrohjes.

Për shembull, në qoftë se ne jemi në mënyrë specifike duke folur për arra dhe fara - unë rekomandoj të mos përdorin ato i pjekur, por të thata.

Nëse është e gjelbër, është e dëshirueshme (që të jetë më i mirë) e përdorin atë të freskët. Dhe kështu me radhë. Përafërsisht 10 - 15% e kalciumit gjendet në shtëpinë e qumështit. Siç e dini, në qumësht dhe të gjitha produktet e qumështit ky numër është vazhdimisht luhatshme.

Kjo është për shkak të kohë të vitit, një lopë të veçantë që kishte qumësht dhe faktorë të tjerë. Në çdo rast, të gjithë shtëpi, qumësht, krem ​​dhe produkte të tjera të mos harrojmë të rekomandojë. Megjithatë, unë rekomandoj që ju të shtoni në hurmë ushqim, fasule, bizele, hikërror, bollgur dhe qull.

Në to ju do të gjeni një minimum prej 10% të vlerës Daily. Në këtë rast, unë shpresoj që ju të mbani mend se të hahet hurmë 200 gram të njëjta, ju tashmë të merrni jo 10% e normal, dhe vetëm 20%.

Dhe kjo është me çdo produkt. Gjithashtu, edhe për diversitetin e dietën tuaj ju rekomandojmë që të hani oriz, thjerrëzat, brokoli, karrota, selino root, datat, kikirikë dhe sprouted grurë.

Këtu, për çdo 100 gram, ju do të merrni 5% të nevojave të përditshme. Tani, duke pasur informata të mjaftueshme në lidhje me produktet e pasura me kalcium, mendoj se ju mund të planifikoni dietën tuaj në mënyrë që të merrni më shumë dhe komponimet e tjera të rëndësishme.