Çfarë mund të bëni veten të mirën e pronat e dobishme e bamje


Ajo duhet të tregojë vetitë e dobishme e bamje - faktin se ajo është rritur në rajonet jugore të Ukrainës dhe Rusisë dhe vendeve të tjera ish-sovjetike.

Dhe nëse po, atëherë blej dhe e përdorin këtë perimeve në kuzhinë mund të jetë pothuajse çdo zonjë.

Megjithatë, në mënyrë që të përdorin atë në dietë - është e drejta për të ditur të paktën pikat kryesore në lidhje me këtë produkt.

Pra, le të fillojë me studimin.

Pronat e dobishme bamje ushqyese

Nëse ju filloni për të folur për vlerën ushqyese të produktit - how dhe perime të tjera, ajo është pothuajse 90% të ujit. Prandaj, në nm përmban vetëm rreth 4% karbohidrate dhe kjo është mel informacion i shkëlqyer për ata që duan të thonë lamtumirë peshë të tepërt.


Për ju më në fund i bindur se si kjo dietë perime është - unë do të them se ajo nuk përmban më shumë se 25 kalori. Prandaj, në qoftë se gjuha duhet të çojë në aplikime konkrete në ushqim - së bashku me këtë produkt mund të sigurtë të përgatisë salads, duke shtuar atje paralele të ulët-trangujve dhe kohlrabi freskët.

Dhe nëse ju jeni burri - atëherë ju janë të rekomanduara për të bërë sallatë me shtimin e jo vetëm produktet e mësipërme, por gjithashtu e dëshirueshme që të përfshijë ato turnips freskëta. Por gjithashtu me vlerë të përmendet se mbështetja e salads këtyre proteinave ju nuk do të duhet të presin.

Dhe secila nga këto proteina vegjetal mbi peshen totale te mezi - thuajse 1%.

Nëse ju kujtohet vitamina, si dhe Physalis freskëta - ju mund të merrni një dozë të mirë të vitaminës C. Kjo është në të vërtetë më.

Në radhë të dytë, numri vlerë Vitamina B4, e cila është quajtur edhe choline. Dhe vitamina të tilla si vitaminë A, E, C, B, edhe pse nuk janë të - por dhjetë herë më pak e tyre. Edhe pse jo të gjitha të këqija, komponimet si surprizë e këndshme të tilla si kalcium dhe fosfor.

Dhe i kaliumit është një histori tjetër, sepse ajo është më. Dhe gjithashtu mos harroni për bakër, zink dhe mangan. Edhe pse ata nuk janë aq shumë - por ende i pranishëm.

Si me perime të tjera, si dhe fruta të dobishme, mos harroni se të gjitha gjërat e mira trupi juaj do të merrni vetëm kur hahet kjo perime të freskëta.

Sigurisht, sot njerëzit ruajnë atë për të dimrit, shtoni një garniturë, i zier, zier, dhe më shumë. Unë dua të them se disa elemente - ende mbeten, megjithatë, ai është larg nga ajo.

Pronat e dobishme e bamje për trupin

Është interesante se kjo bimë mund të përdoret jo vetëm në ushqim por edhe për parandalimin e sëmundjeve të caktuara. Për më tepër, jo vetëm për parandalimin, por edhe për trajtim. Për shembull, shumë njerëz tani, dhe mjekësi, filloi duke përdorur rrënjët e kësaj bime, të cilat zasushuyut dhe pastaj i bëjnë ato decoctions.

Për shembull, në qoftë se 80 gram rrënjë të thata të mbushur litër katin e ujit të vluar, të mbuluar, dhe le të qëndrojë një orë - një zierje mund të jetë në mënyrë të sigurtë aplikuar kur ju keni ftohjet.

Ajo ishte në rrënjë, dhe në shumicën e frutave përmbajnë edhe këto komponimet me efekt ekspektoranti. Veçanërisht mirë të bërë këto teas me një kollë të thatë. Në të vërtetë, në luftën kundër kollë dhe të ftohtë me të gjithë, ju duhet gjithashtu të ndihmojë TEAS manaferrat e kulpër.

Për më tepër, në qoftë se ne po flasim për ftohjet - shpejt dhe pa kimikate të përballen me ata të ndihmojnë gjithashtu me çaj fletë mjedër me gjethe boronicë. Megjithatë, ju e kuptoni pronat e dobishme e bamje nuk është vetëm se.

Po, kjo është një produkt shumë të mira për ata që kanë probleme me gastro - traktin e zorrëve. Bloating ndryshme, metabolizmi i keq dhe thithjen e dobët, pėrshkueshmėrisė e dobët e zorrëve mund të eliminohen nëse start shtuar vazhdimisht për ushqimin e tyre kjo bimore.

Por mos harroni se pronat e dobishme e bamje do të ndodhë vetëm kur ju të kombinuar kjo me perime tjetër ushqim goxha të mirë. Nëse jo - thuhet: "Një është e sigurisë."