Si për të ngrënë kikirikë pronat e dobishme të cilat përdoren gjerësisht edhe në mjekësi


Sipas Ayurveda Specialist: kikirikë pronat e dobishme manifestohet jo vetëm në dietën tonë, por ajo është gjithashtu i aftë dhe të ndikojë në trupin tonë, duke vepruar mënyrë të shëndetshme.

Kështu, sipas Ayurveda, ndikimi i saj shtrihet në të gjithë vijën e qendrës së trupit.

Pra, nëse ju kohët e fundit u zhvendos Gastro sëmundje - traktin e zorrëve, trake, dhe organet e tjera të vendosura në boshtin qendror të trupit - të fillojnë të hanë këto arra në formë të thata.

Kështu, në qoftë se të paktën 50-70 gram shtuar në dietën e përditshme - ajo ndihmon të rivendosur trupin. Kështu, jo vetëm sëmundja e tij, por pas overvoltage fizike ose mendore.

Por, dhe kjo nuk është e gjitha në lidhje me atë që ju doni të thoni.

Pronat e dobishme badiava


Si në artikullin tonë të mëparshme vetëm kemi pasur se të flasim për rregullat e si për të ngrënë këto arra, dhe ata mund të shkaktojë dëm - tani le të shohim në vlerën e saj ushqyese. Nga rruga, nëse ju jeni të interesuar në - për pse këto arra mund të ketë një ndikim të keq - lexuar një artikull në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e kikirikë.

Dhe kur është fjala për anën pozitive - si arra të tjera, kjo tregon një efekt të ngrohjes. Kjo është - së pari, për shkak të faktit se ai ka një shumë të proteinave, dhe - së dyti, kjo është për shkak të pranisë së vajra natyrore në shumicën e bërthamave.

Në artikullin e fundit, ne duket të them se këtu është një proteine ​​26 gram për 100 gram. Dhe në qoftë se ju thonë se e acideve yndyrore dhe vajra - ato janë nga 45% në 48%. Pajtohem, kjo shifër është mjaft i rëndësishëm.

Prandaj, sipas Ayurveda, rekomandohet veçanërisht për të ngrënë kikirikë ata me strukturë të pakta trupit. Gjithashtu, ata që janë të prirur për të ngrirjes. Për shkak të kaq shumë sa proteina dhe yndyra - në arra përmbajnë një shumë të kalorive.

Dhe në qoftë se ju thonë se në mënyrë specifike, të kalorive në 100 gram kikirikë të thata 550-580 kalorive. Kujtojnë se vlera varet nga të varietetit, kultivimin dhe faktorë të tjerë. Gjithashtu, kam harruar për të shtuar se proteinat në ushqime të tilla si kjo meritojnë vëmendje të veçantë.

Fakti është se në qoftë se këto arra të thata - ato përmbajnë strukturë vijim amino acid është shumë i thjeshtë për trupin tonë. Nëse ju them me fjalë të tjera, pothuajse të gjitha këto amino acide - të tretshëm.

Pra, në qoftë se ju ndiheni të uritur ose thjesht duan të kenë një vakt - nuk ka nevojë për të menduar, çfarë për të ngrënë. Vetëm me kujdes përtyp, ha 80 gram arra. Ju mund edhe me stomak bosh. Brenda 30-40 minuta ju do të filloni të ndjeni vlerën e tyre ushqyese.

Por gjithashtu, përveç aminoacidet, ka edhe shumë antioksidantë. Konsideroni që nuk janë përmendur në të gjitha një pyetje e kikirikë të pjekur. Unë mendoj rregullt lexues blog di pse.

So.

Duke folur e antioksidantë, ato janë të dobishme të dy kardio - vaskular, dhe të gjitha qelizat e trupit. Dhe ne harruar për vitamina. Pra, vetëm duke shtuar në dietën tuaj këto arra, ju do të gjithmonë të siguruar vetes mjaft vitaminë B3, dhe acid Askorbik.

Plus, përveç vitamina, ju merrni magnez të mjaftueshme, fosfor, kalium dhe më e rëndësishmja, i cili është gjithmonë shumë e rëndësishme në jetën tonë. Përsëri, rezulton se në këtë arkiv të dhënash nuk arrin të zbulojë në detaje temën "kikirikë veti të dobishme," prandaj, klikoni lexuar më shumë.