Çfarë është e Rambutan fruta brenda dhe si të zgjedhin dhe përdorimi


Sot, ne vazhdojmë të eksploruar ekzotike dhe tani le të flasim për rambutan fruta, i cili dy vjet më parë ishte pak a shumë e njohur për popullatën tonë.

Ndërsa në - ende kemi shumë njerëz nuk e dinë në lidhje me këtë fabrikë.

Prandaj, që nga ne fjalë për fjalë sot janë konsideruar karambol dhe karakteristikat e tij, por tani ka ardhur koha për këtë vëllait ekzotike.

Rastësisht, në qoftë se ju nuk e keni lexuar artikullin e mëparshëm - unë ju rekomandojmë të lexoni për karambol fruta, dhe ne jemi të gjithë të njëjtën gjë, le të fillojmë.

Si te zgjidhni një Rambutan frutash dhe ai shije

Nëse ju shikoni në sy - ai bëhet edhe pak e frikshme, sepse të gjitha frutat e mbuluar disa "leshtor".


Por në qoftë se ju vetëm të pastër atë këtë të mbuluar - ajo është shumë e ngjashme me një Litchi freskëta.

Kështu, edhe në qoftë se ne të shpëtoj të këtij zhvishem fruta dhe të kërkoni në mes të rrugës - ju mund edhe të ngatërrohet me të vërtetë me lychee. Por, sigurisht, ka ndryshime. Por ishte një devijim të vogël për ata. Ai e ka prekur jetojnë fruta.

Për ata që nuk dinë asgjë ose dinë shumë - shumë të vogla - të themi se. Në mënyrë që ne nuk duhet të qëndrojnë në të ftohtë dhe se ne nuk duhet rrëshqiti disa - diçka sende të zhdukur ose i papjekur - nevojë të dinë se çfarë përmban këtu.

Gjëja e parë që vini re - kjo është "flokët".

Nëse ju shikoni përreth me kujdes - rambutan fruta të freskëta ka proceset që janë në skajet e ngjyra të pasura të gjelbër. Në parim, proceset duhet të jetë gjithashtu një flokë të shëndetshëm të njeriut - të butë dhe të fortë.

Nëse ata bie lehtë - kështu produkt në banak është tashmë një kohë mjaft. Dhe kështu që ju e dini - ky produkt në një jetë mjaft të shkurtër shelfin. Pas nxirre frytin nga degët - ruajtjen afat kur ata janë edhe më shumë - më pak të freskët - një 10-14 ditë.

Pastaj, të fillojnë proceset e kalbjes dhe humbjen e shpejtë të elementeve minerale. Në qoftë se ju thonë se ngjyra - që është i freskët dhe fruta pjekur duhet të jetë ngjyrë - çfarë ajo duket si në qershi tona pjekur ose luleshtrydhe.

Por, nuk është se e drejtë është i ngopur kuqe, por fakti se përcaktohet edhe aq i sigurt.

Sa për shije - ata janë të kombinuara më shumë. Unë duhet të them se ndërsa ju mund të ndjehen dhe shije e kivi kapur pak rrush të pjekur dhe shumë i ëmbël dhe disa agrume.

Megjithatë, duhet të përpiqet të veten, si ajo mund të duket për ju shumë i ëmbël, edhe në krahasim me produktet e lartpërmendura.

Fruta Rambutan në dietë

Unë mendoj parazgjedhur duhet të jetë e qartë se vetëm të freskëta dhe të papërpunuara si ju mund të merrni të vërtetë të mirë. E them këtë për faktin se njerëzit të bëjnë me frytet e kësaj bime, si dhe përbërës të tjerë, një shumëllojshmëri të gjerë të enëve.

Dhe nuk është e mirë në qoftë se është sallata dhe lëngje të freskëta. Por kur rambutan fruta zier apo i zier ose e pjekur - të gjitha humbur hir në minuta. Prandaj, është më mirë për të ngrënë Link se vetëm i freskët.

Edhe pse, natyrisht, nuk do të përpiqet që të ndalojnë në një formë tjetër. Ajo është, siç thonë ata, një amator. Nëse ju thoni diçka në lidhje me ushqyesve - që mund të identifikohet komponent karbohidrate. Kjo karbohidrati është prezent në një sasi që vijnë në shenjë 20% e mases ushqimor.

Grease ndodhet në rajonin e 0,2-03%. Bit Proteina - pak më shumë. Protein në rajonin e 0.5% e mases ushqimor.

Pra, ajo është e mirë për të rekomanduar proteina të marra nga shqeme thata ose fistikë jo i pjekur. Nëse ju prek subjektin e vitaminave - ka mendjet ndritura në vitaminë C dhe vitamina të grupit B3, B6 dhe B9.

Sigurisht, që acid Askorbik është më se ofron i vogël dhe i hollë i lagësht në shije. Ndër micronutrients ju mund të merrni si bakrit dhe zinkut, dhe mangan. Pse shumica e të gjithë - është e komponimeve organike të tilla si kalium dhe natrium dhe kalcium.

Dhe, në qoftë se ju thonë se në përgjithësi, fruta rambutan si fiq të thata, ushqim shumë kalori dhe ndihmon në sistemin tonë imunitar.

Sa për shije - ajo vetëm për shije ju mund të blini atë në gjykim.