Si te zgjidhni produktet ulët-kalori në sezonet


Pothuajse çdo person, sidomos vajzat, më shpejt ose më vonë pyetje në lidhje me ushqime të ulët kalori.

Kjo mund të mos jetë domosdoshmërisht për shkak të yndyrë të tepërt.

Për shembull, nëse një person ka pësuar sëmundje apo thjesht dëshironi të rivendosur metabolizmin normale - rekomandohet konsumi i moderuar i ushqimeve me rezervat minimale të energjisë.

Sigurisht, opsioni më i mirë - kjo është praktikuar herë pas here agjërimi ditë për të ndihmuar të pastruar trupin tonë, por ju mund të bëni ndryshe. Vetëm të fillojë shpesh përfshijnë ushqimin e tyre të zakonshme dietë, e cila pak kalori. Në të vërtetë, në këtë më poshtë ...

Cilat janë produkte të ulët-kalori na mirë të përshtatshme


Para se të flasim për ushqime specifike me rezerva të ulët të energjisë, unë dua diçka - atë njoftim. Në kohë të ndryshme të vitit, ne kemi nevojë për sasi të ndryshme të kalorive. Është e logjikshme të supozohet se në dimër ata të shkojnë mbi të ngrohjes e trupit, dhe në verë, përkatësisht, më pak.

Pra vazhdojë për të përshkruar ushqimin që bazuar në këtë fakt. Pra, nëse ne jemi duke folur për motin e ngrohtë që (p.sh., Ukrainë) fillon në muajin maj dhe përfundon në shtator - ajo është e rekomanduar për të ndërtuar të ushqyerit e tyre të përditshme në vijim.

Secili nga ne, në praktikë, ajo është e njohur se në mot të ngrohtë, veçanërisht në ditët e nxehta - uritur, në thelb, vetëm një vakt të lehta.

Në fakt, ai na tregon këtë organ.

Pra, nëse ju dëshironi të humbni peshë - të paktën 60% e dietën tuaj të përditshme duhet të përbëhet nga perimet dhe sallatë frutash, lëngje të freskëta dhe kokteje të gjelbra, kos, qumësht i thartuar. Tani, në mënyrë.

Për shembull, pothuajse të gjitha perimet në strukturën e saj kanë rezerva shumë të ulët të energjisë. Por, natyrisht, se "shkel" disa perime pa aditivëve nuk është veçanërisht i mirë. Dhe shumë nuk hanë.

Prandaj, ju mund të bëni salads, e cila është përbërës magjik. Sekreti është se shumë salads për t'u dhënë atyre disa sytnosti, shtoni vaj (luledielli, ulliri, etj).

Por nëse analizojmë rezervat e tyre të energjisë - kjo do të duket se çdo vaj përmban të paktën 800 kalori.

Por ajo që për pa vaj, ju kërkoni? Çdo gjë mund të zgjidhet shumë lehtë. Nëse ju filloni për të shtuar në salads shtëpi tuaj krem, i cili përmban vetëm rreth 300 kalori, ju të zvogëlojë sasinë e energjisë që hyn në trupin me 2.5 herë. Dhe ky është vetëm fillimi.

Plus, vetë krem ​​shtëpi është zhytur shumë më lehtë sesa prodhimin e naftës. Është e rëndësishme, siç kam përshkruar më lart - përdorin ushqimit lëngje të freskëta dhe smoothies jeshile. Për shembull, një lëng domate shtëpi përmban vetëm 28 kalori.

Në lëng karrote - rreth 60 kalori. Shumica lëngje janë shumë të mira njom trupin tuaj me vitamina, si dhe duke siguruar tonin, por ata janë të ulëta në kalorive. Gjithashtu, të gjitha herbs (kopër, majdanoz, etj) janë të ulëta në kalorive.

Prandaj, ata lehtë mund të ndërhyjë me fruta në një blender dhe pini një koktej. Në pranverë të ngrohtë - vjeshtë janë ushqime të ulët kalori duhet të jetë themeli juaj. Në qoftë se ne po flasim për dimër - ka disa dallime.

Për shembull, në vend, të dashur, sheqer, i cili përmban rreth 400 kalori, ju mund të shtoni mjaltin si ushqim. Në - Së pari, ka vetëm rreth 300 kalori, dhe - së dyti, përdorimi i tij dhjetë herë më shumë.

Për ta bërë më të qartë për të ardhmen, çokollatë dhe karamele përmban më shumë se 500 kalori.

Dhe megjithatë, unë ju rekomandojmë që në mot të ftohtë ushqehen fara dhe fasule janë shumë kalori dhe nuk përmban shumë energji. Ndoshta ju e dini dhe të tjera ushqime të ulët kalori që janë të rekomanduara në dimër?

PS: gjithmonë të lumtur për të parë ju