Çfarë të flasim në lidhje me pronat e dobishme e Nutritionists kumbull


Edhe pse pronat e dobishme e kumbull flasim pak me vonesë në drejtim të asaj që regjistron si e këtij shkrimi është pothuajse askund - ende kanë diçka për të thënë.

Në çdo rast, vitin e ardhshëm, unë mendoj se ky informacion do të jetë i dobishëm për ju.

Ajo mund të them me besim vetëm se në vetvete llokum verdhë përshtatshëm për ne jo vetëm ushqim, por edhe si asistent në parandalimin e sëmundjeve të caktuara.

Sigurisht ne gjithashtu të diskutuar tani. Por, së pari, përdorimi i këtij produkti në ushqim.

Pronat e dobishme e kumbulla në dietë

Vetëm dua të ju tregojë për përdorimin e saktë të kohës. Mos harroni se periudha optimale në të cilën trupi ynë mund të tretet dhe asimiluar këtë kumbull (gjithashtu vlen për të kumbullave të tjera) - është 7:00-4:00 ditës.


Ishte koha që ne të tregojnë burimin Ayurvedic. Dhe si ju tashmë e dini nga nenet e mëparshme - ne po flasim për mastering çdo ushqim jo vetëm i rëndësishëm si mastering elementet dhe asimilimit të plotë dhe nivelin delikate.

Sipas të njëjtit Ayurveda - llokum është e lidhur me varësinë e ushqimit. Bazuar në këtë - ju duhet të jenë të kujdesshëm në përdorimin e saj dhe të përpiqet të mos nopem.

Nëse ju filloni duke folur drejtpërdrejt për përbërjen e komponentëve të ndryshëm sa i përket vlerës ushqyese - atëherë ju mund të them vetëm për karbohidratet. Ata janë krahasuar me yndyrna dhe proteina që përmban shumë më tepër.

Folur specifikisht - është sasia përqindja vijnë në 7% të peshës totale.

Në të njëjtat yndyrna dhe proteina, megjithatë, si shumica (90% e furnizimit total) - merr mbi ujë. Aksioneve deri në fibra mund të ndihmojë ose fara dhe fasule, të cilat mund të jenë të paktën zhytem ose arra.

Por, një avantazh i qartë është se moti i nxehtë ky produkt, vetëm me - përmbajtja e madhe e ujit jep mbushje të shkëlqyer.

Dhe nëse ju ndihmon me të vërtetë e nxehtë dhe ka pak - ju mund të pini çaj me gjethe nenexhik. Nga vetë, nenexhik fitilin goxha e mirë. Por kjo është një devijim të vogël nga temën tonë të bisedës.

Nëse ju prek subjektin e vitaminave - këtu ju mund të bëjnë një vlerësim të mirë këtë kokrra të kuqe (si manaferrat irzi) për vitaminë C.

Për vitamina të tjera sidomos të folur nuk ka kuptim, pasi përmbajtjen e tyre pak më.

Pronat e dobishme e kumbulla në parandalimin e sëmundjeve dhe trajtimit të tyre

Efekti më i dobishëm i produktit është në qarkullimin e gjakut tonë. Pra, nëse ju filloni të hahet kumbull e verdhë, ndërsa derisa ajo është në dispozicion të freskët në fushën tonë - kjo do të jetë një efekt i dobishëm në enët e gjakut të këmbëve tona, i cili është veçanërisht i mirë për ata që punojnë në këmbë.

Për shembull, problemet shpesh vuajnë nga barkat e këmbët mësuesit që leksion në këmbë. Gjithashtu, në qoftë se ju keni variçe ose një problem me veglat e duarve - është gjithashtu një asistent shumë i mirë në luftën kundër kësaj sëmundje, mjaft e përhapur.

Nëse ju keni një dhimbje koke vetëm nga rritje të presionit në atë - ju mund të ndihmojë 200 gram të produktit. Shkarko fund është se fillon të nivelit të energjisë pompohet energji nga trupi e sipërme të ulët.

Prandaj, trupi sipërme brenda 40-50 minutave të subvencione presion dhe të trurit në normale. Gjithashtu në këtë kontekst - është efekt mjaft të mirë qetësues. Nëse një sistem të vogël touch tretjes - ka edhe një plus.

Për shembull, në qoftë se ju do të hani një berries pak për gjysmë ore para vaktit kryesor - gastro tuaj - traktin e zorrëve do të aktivizohet. Si rezultat i kësaj dhe të gjithë të hahet ushqim të tretet do të jetë më mirë.

Ushqimet e rënda të përfshijnë të thata shqeme njëjtë ose bishtajore dhe drithërat, ose lajthi.

Por të jenë të kujdesshëm si ata që nuk duan të shtoni peshë. Vetvete, kumbulla verdhë verdhë nuk është vetëm energizer e sistemit tretës, si dhe si nje patogjen i rëndë i oreksit.

Në fund, unë do të doja të ju kujtoj se pronat e mësipërme dobishme e kumbulla vetëm do të hani, kur ju jeni manave të freskëta. Nëse ju bëni komposto, bllokime dhe përpunimin tjetër - rezultat, natyrisht, do të jetë, por në një masë shumë më të vogël.