Ajo që ne duhet të dini në lidhje me pronat e dobishme e kohlrabi


Sot ne do të flasim për pronat e dobishme e kohlrabi - në fakt, shumë pak njerëz kanë dëgjuar dhe e di për këtë fabrikë.

I parë i asaj që do të mund të fillojë dialogun tonë - kjo është ajo që kjo fabrikë i takon perimeve.

Dhe në përputhje me rrethanat, ajo mund të përdoret në sallata dhe condiments dhe enët anësore të kurseve kryesore.

Megjithatë, jo të gjithë njerëzit janë të vendosura që të eksperimentojnë me dietën tuaj, nëse ata nuk e dinë se në të ardhmen do të përfitojnë nga kjo dhe çfarë është ajo. Prandaj, le të na konsiderojnë pozitën e kimistë.

Pronat e dobishme e lulelakër për trupin tonë

Si me alga deti, kjo perime përmban një përqindje mjaft të lartë të ujit.


Niveli i saj nuk mund të jetë deri në 85% nga pesha e perimeve. Andaj furnizimet bukur të zbehta nga proteina, yndyra dhe elemente të tjera. Sigurisht, ne nuk mund të themi se ata janë këtu në të gjitha.

Edhe pse, vitamina C dhe E - është mjaft i pranueshëm për një shumëllojshmëri të ushqimit. Well shtuar lulelakër në ushqim është për shkak se vitamina E është e përfshirë në mënyrë aktive në metabolizmin mes qelizave dhe ndikon në strukturën e shëndoshë të shumtën e qelizave dhe membranat e tyre.

Dhe në qoftë se ju shkoni përsëri në proteinat - ato janë si një lëng karrote - vetëm 3% të peshës totale. A karbohidrat ngrihet në nivel prej 11%, që është mjaft e mirë.

Në bazë të ulët të kalorive - kjo është një produkt i mirë për përdorimin e saj në dietat, sepse këtu kemi të vetëm 42 kalori.

Duke folur jo vetëm për vitamina dhe rezervave të energjisë - kjo vlen të përmendet dhe komponimet e tjera. Kështu, si në shumë perime dhe fruta të freskëta - është mjaft e lartë në kalium.

Gjithashtu, edhe pse fosfor, magnez dhe kalcium janë pothuajse 10 herë më pak - por ata janë gjithashtu të pranishëm, dhe duke ndihmuar trupin tonë për të ruajtur ekuilibrin normal të macronutrients. As nuk duhet të harrojmë se ky fryt mund të gjenden zink, hekur dhe mangan.

Sigurisht, ka elemente të tjera dhe minerale, por për shkak të përmbajtjes së tyre dhe jo të papërfillshme në krahasim me Physalis freskët - të ndaluar atje nuk do të.

Më e rëndësishmja, ne kemi ende nevojë të kuptojmë - kjo është përdorimi korrekt i kësaj perime, siç do të diskutohet më poshtë.

Pronat e dobishme e lulelakër në një ushqim dhe shëndetësi

Gjëja më interesante që pronat e dobishme e kohlrabi do të ndodhë kur ne do të dimë kur për të ngrënë. Prandaj, për absorbimin më të mirë - ajo është e rekomanduar për të ngrënë një periudhe kohore duke filluar nga 11 am dhe mbaron 16:00.

Rastësisht, pothuajse të gjithë lakër është e rekomanduar për të ngrënë në drekë dhe pasdite. Gjithashtu, për ata që nuk e kanë provuar këtë perime, unë them se shijen e tij, megjithëse e ngjashme me lakër tonë të zakonshme, por ende ajo është më e ëmbël. Është si krahasuar patate patate të rregullta dhe e ëmbël e ëmbël.

Ajo është e mirë për të shtuar se sallata se ata ishin ende të shijshme. Gjithashtu, kam harruar të shtoj se ne jemi jo vetëm shije të ëmbël, por edhe fibra, e cila ndihmon për të rivendosur qelizat e trupit.

Plus, që përmban fibra ndihmon zorrë spastrimit shtesë, si duket në zorrë si një lloj pastrim apo furçë.

Nga rruga që unë them se është një pastrim i mirë dhe kungull i njomë të freskëta dhe të freskëta patëllxhan. Shpresojmë që ju nuk duhet të them se përfitimi më themelore mund të merret vetëm nga konsum të freskët.

Dhe opsioni më i mirë - kjo është sigurisht prishë atë nga shtretërit e tij dhe për të sjellë në shtëpi.

E pra, të bëjë një sallatë, para-pastruar nga lëkura. Është e qartë se jo të gjithë i tillë një mundësi - sikur blerë tashmë, ju më mirë të mos mbajnë gjatë. Çdo ditë ne kemi nevojë për substanca të prishen dhe të humbasin fuqinë e tyre.

Rastësisht, fundi i pronave të dobishme të kohlrabi doni të vini re se ju mund të përdorni jo vetëm fruta të rrumbullakët në dietë, si dhe letrat dhe spines që zgjatet prej saj. Nëse e bëni këtë, të tilla si sallatë me fruta dhe gjethe - ajo do të shtojë erëz shtesë për enët tuaja.