Çfarë i dobishëm përmban fruta medlar


Që nga fillimi, është rastësisht çfarë fryt medlar rritje në CIS.

Dhe për shkak se ju mund të hani formë më të freskët dhe më të mirë se ato që importohen për ne nga vende të ndryshme tropikale.

Por kultivuar kjo bimë mund latitudes jugore vetëm CIS si një bimë që është mjaft e mirë varet nga sasia e diellit.

Për shembull, në rritje dhe kultivimi i mundshëm në bregdetin jugor të Krimesë, dhe në pjesët jugore të Rusisë.

Dhe ne me siguri do të jetë interesante të dini më shumë për atë vlerë ushqyese, shije dhe cilësi të tjera të dobishme të këtij fruti. Pra, le të fillojë me disa fakte interesante dhe të rëndësishme.

Fakte interesante rreth loquat frutash


Nëse ju filloni duke folur për sy - fryt i kësaj bime kanë dimensione sesa - që janë të ngjashme me madhësinë mesatare të pjeshkë pjekur apo mollë.

Kjo është një nga faktorët që fruta medlar ka gjetur aplikimin e saj në ruajtjen.

Shumë amvise, i cili nuk është përdorimi i parë këto fruta në dietën tuaj dhe të ushqyerit e familjeve të tyre - të bërë lloje të ndryshme të komposto, roll në një bllokim, të përgatitur desserts shijshme dhe shtohet pjekur mallrave.

Nëse doni të dini në lidhje me shije - ajo është njëkohësisht i ëmbël dhe në të njëjtën kohë, me disa aciditetit. Nga rruga, shije të krahasueshme për të, në qoftë se ne gjithashtu vënë në gojën tuaj kumbulla të freskëta dhe mollë apo manaferrat irhy.

Përsëri, ndërsa ka ëmbëlsi, e cila është ndërprerë pak kyslenkym.

Dhe pjesa më e mirë është se bimët ende e tjera dhe bimëve dhe shkurreve në muajin maj janë vetëm fillimi për të mbulohet me lule - një bimë mund të ketë praktikisht të pjekur ose të jenë pjekur. Për shembull, në fillim të verës - kjo është pothuajse 100% fruta pjekur.

Çfarë është komponentë të dobishme fruta medlar

Ashtu si të gjithë fruta është bimë e dobishme për të ju sjellë më jashtë vetëm i freskët. Kështu, më shpejt ai ishte i frustruar - veçanërisht përbërësve të dobishëm nga ajo del. Prandaj, nxirrni përfundimet tuaja.

Sigurisht, askush nuk ju ndalon të bëni të njëjtën gjë për bllokim e dimrit apo komposto, por atë 100% - ing i mirë që ju patjetër nuk e merrni.

Dhe, duke folur në fakt - ajo është e nevojshme të përmendet se fruta loquat është një produkt i mirë diete.

Ajo është e përbërë nga 11% karbohidrateve, e cila mban përmbajtjen kalori të produktit në 44-48 kcal. Dhe për shkak se këto fruta 87% e ujit - atëherë përmbajtjes së proteinave dhe yndyra, unë mendoj se ju tashmë e mendoi.

Nëse si një e tërë, si në shumicën e fruta e fruta - si proteina dhe yndyra apo jo në të gjitha, ose të pranishme në sasi shumë të vogla. Për shembull, të njëjtën fruta lychee, e cila për ne edhe pse dhe shumë kalori, por ka edhe shumë pak dhe proteina dhe yndyrna.

Por, edhe në këtë substancë, si proteinat plotë ne mund të jemi të kënaqur apo drithërat dhe bishtajore ose arra.

Në çdo rast unë do të them se fryt medlar ka rreth 0,4 proteina% dhe 2 herë më pak acide yndyrore.

Por detyra e tij kryesore është për të kënaqur lëngje tona ushqyese dhe shuani etjen tuaj. Dhe gjithashtu mos harroni për komponentët të dobishme të tilla si vitamina në shtetin e tyre natyror. Shumica e kësaj vitaminë C.

Tjetra, në vlerë dhe sasi, janë vitamina C dhe A. Ajo që ne kemi nevojë të kujtojmë - një përmbajtje të lartë të selen, i cili nuk është shpesh e mundshme për të përmbushur perime edhe të dobishme, si dhe të zinkut dhe bakrit komponimet.

Por, nuk e marrin fruta medlar sa më shpejt produktin për ushqimin tonë.

Atë, dhe gjithashtu bimë vetë në tërësi, gjithashtu mund të përdoren për qëllime mjekësore. Për shembull, ka teknika të veçanta shëruese që janë të bazuara në faktin se gjethet e bimëve janë bërë concoctions. Çfarë keni dëgjuar për këtë temë?