Çfarë mjekët thonë për atë që është e dobishme lajthi


Si në bisedën tonë të mëparshëm kam premtuar se do të flasim për atë që është lajthi të dobishme në drejtim të përdorimit të tij për qëllime mjekësore - atëherë kjo do të jetë pjesa kryesore e artikullit.

Për vizitorët të reja për të blog për të thënë se të dy artikujt e mëparshëm ishin të përkushtuar për atë që kemi biseduar mbi se si të dobishme këtë arrë në aspektin e të ushqyerit.

Ne tërësisht shpërbërë të gjitha vitaminat, proteinat, karbohidratet, lidhjet, makro dhe komponente të tjera të.

Dhe, pasi duke përsëritur të njëjtën gjë nuk mund të shihni shumë kuptim - tani ne shohim në teknikat e veçanta dhe receta që ju mund të përdorni në shtëpi si agjentë terapeutike.

Por ka shumë të ngjarë që ju kurioz të di në lidhje me vlerën ushqyese e lajthi.

Në lidhje me këtë - unë rekomandoj lexuar temën tonë të mëparshëm për pronat e dobishme e lajthi, e cila thotë një shumë jo vetëm për ushqim.

Si lajthi dobishme


Ndërsa mos harroni të them se kjo është mjaft arrë e dobishme është për nënat e reja që janë me fëmijë në gji një fëmijë. Pra, merrni veten në shërbim nga fakti se kur ju hani atë - ajo ndihmon për të rritur prodhimin e qumështit.

Paralelisht, ka një efekt tonik në sistemin tonë imunitar. Dhe siç kam shkruar në artikull më parë, fibër përmbante në lajthi, ndihmon pastruar mëlçisë dhe tërë trupin e slagging.

Si rezultat, të gjitha produktet proteina, dhe jo vetëm ata do të asimilohet shumë më mirë. Nëse ju thoni konkretisht: të lajthitë dobishme - aplikacion i pranuar naftës, e cila është nxjerrë nga fruti i pemës. Kështu, vaj mund të përdoret në mënyrë të sigurtë si burrat dhe gratë për të përmirësuar strukturën e flokëve.

Për shembull, ajo është e rekomanduar për të pastruar flokët e lagur dhe lëvizjet masive të naftës është aplikuar dhe për të mbajtur atë si një maskë për 10 - 15 minuta. Kjo maskë jo vetëm përmirëson strukturën e flokëve, por edhe u jep atyre stabilitet shtesë dhe shndrit natyrore.

E megjithatë, ajo është përdorur edhe vaj për përdorim brenda, e cila përmirëson stomakun dhe trajtimin e saj.

Dhe - për këtë lidhje me efekt thekshëm arre - jeni një recetë të veçantë, e cila ndihmon në fazat e hershme të eleminuar venat me variçe.

Gjithashtu, kjo recetë është i përshtatshëm në rastet (e njerëzve nuk e lexojnë) në qoftë se ju kanë periudha të rënda. Por edhe në qoftë se ju keni një enët e gjakut, capillaries, koagulimit të dobët të gjakut të dobët - ju është gjithashtu e dobishme.

Pra, në mënyrë që të përgatitet zierje të merren 2 anije të plotë (mensa) gjethet e thara dhe shtoni ato në një pintë ujë të valë. Nëse keni gjethe të freskëta - ju mund të bluaj ato në një "masë e butë" homogjene dhe mbushe me ujë të valë.

Dhe pastaj, edhe kapak tape dhe le të qëndrojë për rreth 2-2,5 orë.

Vetëm harruar të përmend se kur do të mbushë me ujë të valë dhe shtoni ujë të valë - ata ende duhet të gatuaj mauled 10 - 12 rreth ngrohjes mesme. Uji duhet gjithmonë vetëm - vetëm vlim.

Pasi, pas infuzion, nëse e dëshiruar filtër, dhe mund të pini 100-150 gram supë. Ajo duhet të pini një orë para se një vakt apo në mes të ngrënies 3 ose 4 herë në ditë. Kursi rekomandohet për 20-25 ditë.

Pikërisht të njëjtën supë ju mund të bëni me kore. Vetëm leh e tharë nuk duhet të marrë 2 lugë plotë, por vetëm një. Unë sinqerisht shpresoj se lexues, pas shkruar 3 - artikuj mori mjaft shumë për atë që është e dobishme lajthi.