Pse është ajo që aplikimi i urtë gjetur në Egjiptin e lashtë


Sot, Sage gjetur një përdorim në mjekësinë popullore dhe në shumë ilaçe moderne.

Në sajë të pothuajse të gjitha pjesët e bimës një numër i madh i vajrave esenciale - e përdorin atë gjerësisht.

Megjithatë, për shkak të faktit se ka më shumë se 800 lloje të bimëve, nuk mendoj se të gjitha varieteteve janë të mira.

Deri tani, të gjitha të cilat ne do të flas me ju - ajo është një nga ato specie që kanë një ndikim pozitiv në trupin tonë.

Përdorimi Salvia

Para se të flasim për përdorimin e kësaj bime në trajtimin e njerëzve, ne gjithashtu prek mbi temat dhe të ushqyerit.


Pra, sot lë, rrjedh dhe ai madje edhe rrënjët e përdorur në gatim. Shpesh, në formë të tharë dhe grinded.

Edhe pse, në të njëjtën Indi mbledhur gjethe të freskëta zonjë e mençur shtuar në salads, oriz, supave dhe enët tjera. Kjo nuk është vetëm për të siguruar një pjatë të veçantë i theksuar shije djegëse, por edhe - për shumë komponimeve të dobishme përmbajtja bimëve të freskëta.

Për shembull, në qoftë se përveç mjaft të dobishëm për vajra esenciale, ka edhe një kompleks i vitaminave (C, B, E, P), dhe acidet e ndryshme organike. Në fakt, shumë bimë medicinale të përmbajë një përbërje të pasur.

Dhe gjithashtu për të dhënë një shije pak aromë, ashtu siç është shtuar dhe pasta. Tani le të flasim për çfarë lloj të thata dhe të freskëta sherebelës gjetur aplikim në praktikë mjekësore.

Veçanërisht, unë mendoj se ju do të jenë të interesuar për të mësuar disa receta dhe praktikat që mund të bëhet në shtëpi të thjeshta. Dhe kështu recetë e parë është çaj që do të ndihmojë të rezistojë depresionin.

Për ta bërë këtë, ju duhet të thata borzilok shenjtë, i quajtur gjithashtu Tulsi dhe specie medicinale të urtë. Pastaj, të bëjë të mëposhtme. Ju merrni lugë çaji e parë e katërta e bimëve të thata, dhe një tjetër gjysmë një lugë çaji tjetër.

Dhe dhe e mbuloi në një enë, derdh 250-300 gram ujë të valë. Pastaj, si një çaj të zakonshëm brewed për 10 minuta. Nga rruga, mund të përdoret për të përgatitur një termos. Dhe pastaj pini një çaj 2 herë në ditë në gllënjka të vogla.

Nëse ju duket për shije ashtu-kështu - ju mund edhe të rrinë çaj pjesë të vogla të mjaltit, që është niveli i energjisë gjithashtu ndihmon të kapërcyer depresionin. Përdorimi i këtij çaji nuk ka kufizime të rrepta kohore.

Megjithatë, nuk e pi atë vetëm para gjumit dhe menjëherë përpara ose pas një vakt. Por edhe në qoftë se një pak larg nga temën e çajit, ju mund të përgatisë një zierje, e cila do të ju ndihmojë për të trajtuar dhëmbët.

Në veçanti, mirë do të heqë dhimbje dhëmbi.

Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë 1 lugë gjelle harmonishëm të thata apo bimë të freskëta dhe i hedh ujë të vluar në një sasi prej 250 gram. Tjetra, ju duhet të le të qëndrojë për atë që është e dëshirueshme për të mbuluar, dhe ju mund të shpëlaj gojën tuaj.

Megjithatë, ajo është e rekomanduar për pije me supë të ngrohtë dhe pije duhet të bëhet menjëherë pas një vakt. Ju mund të edhe disa herë në një rresht. Por nëse dhimbja është e padurueshme apo vetëm e tmerrshme - e rekomanduar shpëlarje dhe të bëjë në mënyrë të përsëritur.

Për ta bërë këtë, ju lutem supë më të gjatë, dhe kur procedura shpëlarje shpenzojnë mbajë supë më të gjatë në vend të lënduar.

Dhe kështu, unë mendoj se ju e dini se çfarë përdorim Salvia gjenden në zona të tjera. Për informacion më të detajuar, unë ju rekomandojmë të lexoni vazhdim.