Pse aplikimi celandine bimë pranuar në shumë fusha të mjekësisë


Ndoshta e vërteta është se në qoftë se unë them se aplikimi celandine gjetur në një kohë ose në një tjetër në pothuajse çdo familje.

Kështu, çdo familje në bazë të njohurive të fituara nga gjyshërit e tyre, përdor të uzinës ku - që qëllim të veçantë.

Disa përdoren për të trajtuar lëkurën, ndërsa të tjerët punojnë për të përmirësuar kardio - vaskulare e sistemit, etj

Por natyra është i tillë që kjo bimë mund të përdoret për shumë qëllime të ndryshme medicinale dhe nevojat. Gjëja kryesore është që të dini se si, kur dhe sa? Në fakt, tani ne do të përpiqemi për të gjetur të gjitha detajet.

Përdorimi celandine

Dhe gjëja e parë që ne të flasim tani - është aftësia për të trajtuar problemet e stomakut.


Për shembull, nëse ju keni dispepsi, ulcerat, operacion i varfër - ju mund të gatuaj lëng tuaj të kësaj bime.

Kjo kërkon pres maksimale rrjedh dhe rrënjët, dhe pastaj shtrydh lëng prej tyre. Për të arritur rezultate, ju duhet të pini lëng të freskët. Ajo duhet të konsumohen brenda 3 - 4 javëve.

Ajo duhet të pijë ditën e parë në një lugë çaji të vogël disa herë gjatë për gjysmë ore para ngrënies. Në ditët në vijim, të marrë lugë gjelle e plotë edhe për 30-40 minuta para ngrënies. Nëse rezultati nuk është e para dy javë - e rekomanduar për të ndaluar përdorimin.

Gjithashtu, është shumë e shumë lloje të zakonshme të ndryshme të infusions nga kjo fabrikë.

Sigurisht, ju tretësirë ​​mund të përdoret për të trajtuar, por kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur alkool me bazë tinktura komponimet. Nëse tretësirë ​​është një alkool - më mirë të heqë dorë këtë produkt dhe për të gjetur se - pastaj një tjetër.

Well, natyrisht, ne duhet të kujtojmë se celandine gjetur aplikim në trajtimin e shumë problemeve të lëkurës. Edhe kur krahasohet me bimë të tjera të trajtimit celandine - vryatli ka ende disa - ose që janë në mënyrë efektive në gjendje për të shëruar lëkurën.

Ky varg i aplikacioneve është shumë, shumë i gjerë. Lloje të ndryshme të tumoreve, bruises, scrapes, djegiet, blisters, etj, etj - të gjitha të shërueshme.

Për ta bërë këtë, ju duhet lëng të këtij centrali. Pastaj, duke mos kursyer, sasi të bollshme dhe të mëdha të lëng të freskët rubbed duke rezultuar në fushat me probleme në lëkurë.

Lidhjet në lëng janë aq aktiv që ata depërtojnë thellë të mjaftueshme në lëkurë dhe ndikimin shumë pozitiv në shërimin e saj. Nëse keni probleme dentare (dhimbje dhëmbi), apo dhimbje të fytit, ose të ketë acarim të gojës - mund të bëjë një zierje.

Për ta bërë këtë, i vendosur gjysmë një lugë gjelle e thata, gjethe copëtuar dhe rrënjët e celandine. Pastaj, i mbushur me 200 - 250 gramë ujë të zier dhe të vënë në 2,5 - 03:00. Kjo procedurë mund të jetë bërë në një termos dhe në mënyrë të tillë që 2 lugë plot pluhur e tharë ndjekur nga 1 litër ujë.

Dhe pastaj, në formën e nxehtësisë mund të shpëlaj gojën disa herë në ditë. Kjo rekomandohet menjëherë pas një vakt, në qoftë se ju keni probleme dentare. Nëse keni acarim të mukozës apo dhimbje të fytit - rekomandohet mes të ngrënies.

Në vetvete fabrikë sa më shumë universale që ajo mund të jepet për të përdorur edhe për fëmijët.

Megjithatë, shumë për të mos admirojnë e nevojshme, si në rastin e mbidozë mund të ndikohen nga disa nga funksionet në trup.

Për shembull, aty mund të vijë një gjendje të dobësi, frymarrje dhe të përzier. Dhe kështu, bimë celandine gjithashtu gjetur përdorim në shumë fusha të tjera të mjekësisë.

Për shembull, ajo është përdorur për të trajtuar kancerin.