Pse rekomandojmë hahet huanabana frutash


Ne vazhdojmë bisedën tonë në lidhje me të folur të ëmbël ekzotik dhe ndryshe këtë herë le të rreth huanabana.

Çfarë një herë mund të them në lidhje me këtë bimë dhe fruta të tij - ata janë të dobishme jo vetëm në dietë, siç është provuar seriozisht si agjentët terapeutike dhe parandaluese.

Kështu, i tyre përshkruhet si një Fresh profilaktike, pa aditivëve.

Por më shumë për këtë më vonë, por tani për tani le të shohim në atë frutave më të ngushtë, si shumë prej nesh dëgjojnë për të parë.

Çfarë është off huanabana

Duke parë në frutat e pjekur që janë këtu - që është të përshtatshme për të mbledhur dhe të hahet - ata kanë një gjelbër të theksuar të gjelbër ose të errët të mjaftueshme.


Dhe plotësisht të pjekur - të bëhet ngjyrë pak të verdhë, si kajsi pospevayuscheho apo pjepër dhe kontakt ajo bëhet edhe më e butë se sa ishte më parë. Për të gjithë sipërfaqen mund të vërehet në formën e spines spikes të vogla.

Megjithatë, këto spikes janë të padëmshme të mjaftueshme, si e butë në të prekur. Në qoftë se ju flisni për insides - pjesën e ngrënshme, si fruta lychee, shumë të butë dhe të butë. Në mes, ju mund të festuar farat, të cilat janë gjithashtu mjaft të butë.

Por, edhe pse pjesë ngrënshëm dhe mjaft i butë - ende në viskozitetit të saj rritjen e lehtë, kështu që kur ju hani - gojë ndjeu njëfarë forcë. Rastësisht, kjo viskozitet ndiheni kur ju hani banane apo kumbulla.

Shumë interesant është fakti se edhe erë mund të ngatërrohet me vanilje. Shumë erë - mjaft të dallueshme dhe delikat.

Si të dobishme huanabana në të ushqyerit dhe mjekësi

Në kushtet e ushqimit - duhet të dinë masën, sepse një fruta të tilla si pjepër dhe goxha, mund të peshojnë rreth 5 paund. Përsa i përket vlerës ushqyese - se ajo përmban rreth 12% karbohidratet, të cilat degraduar shpejt nga trupi në sistemin e tretjes dhe na japin energji.

Përndryshe, ky frut përmban shumë ujë dhe furnizime të pakta e të dy yndyrë dhe proteina. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka asnjë dobishme ne vitamina ose komponime të tjera organike.

Për shembull, huanabana përmban vitaminë C dhe vitamina të grupit B.

Por jo vetëm vitamina dhe fruta ushqyese është i famshëm për. Nga një ana mjekësore, bazuar në disa institute kërkimore shkencore si Veriut dhe Amerikën Qendrore zbuloi karakteristikat e mëposhtme interesante.

Siç doli, huanabana përmbajnë përbërës të tillë që të parandalojnë zhvillimin e kancerit në trupin e njeriut. Për shembull, disa studime të trajtohen Instituti Kancerit në SHBA në 70 - x. Kështu që shumë njerëz frytet e kësaj bime i emëruar vetëm si një profilaktik kundër formimin e qelizave të kancerit.

Ajo që është më interesante, ndikimi i tyre është edhe më e fortë se të gjithë të njohur dhe të rrezikshëm kimioterapi procedurës.

Plus, studime të tjera kanë treguar se një huanabana është gjithashtu komponimet e tilla që ndikojnë në parazitët vdekjeprurës që jetojnë në ndihmon tretjen e ushqimit tonë - traktin, si dhe në pjesë të tjera të trupit.

Jo vetëm se është produkt i plotë antiparazitik, e cila, që ra fjala, është zili e edhe më të dobishme fruta - ai ende ka veti të tjera të dobishme. Për shembull, antimicrobial dhe Astralagus ky veprim. Por kjo nuk është e gjitha.

Kështu, ajo ka qenë provuar një efekt efikas në sistemin nervor.

Vetëm Kushit këtë fryt - dhe sistemi ynë nervor depresioni nga pak - një të qetë pak poshtë.

Siç mund ta shikoni, huanabana - kjo është mjaft e një fryt kontrasti, siç, në fakt, e tërë bimore, si të njëjtat gjethe dhe leh e këtyre pemëve janë përdorur edhe për të mirën publike.

Pra, nëse ju bie të jetë e mundur, të rekomandojë marrjen e veten për të provuar Exotica të tillë.