Përse pronat e dobishme e susam mund të merret vetëm nga fara të papërpunuara ose të thata


Ai ishte vendosur për të shkruar në lidhje me pronat e dobishme e susam që nga dje u përpoqën karamele bërë bazuar mbi të.

Rastësisht, pak tradhton temë - do të ju tregojnë se si me përpjekje minimale për të bërë goodies tilla në shtëpi.

Candy përbëhet nga farërat që janë milled në një mulli kafeje dhe mjaltë.

Këto dy komponentë janë të përziera rreth gjysma dhe u vendos në konsistencën frigorifer në moulds për akull. Megjithatë, ju vetë, bazuar në shijet tuaja, ju mund të përcaktojë raportin fara milled dhe mjaltë.

Pas disa orë të qëndrimit në frigorifer - ajo është mjaft e gatshme për të përdorur produktin.

Këtë e kam shkruar në një hov të emocioneve pozitive pas një ëmbëlsirë të tillë, dhe tani le të kthehemi në shtrat tonë.

Pronat e dobishme e pozitës susam të vitaminave dhe mineraleve


Ju mund të keni dëgjuar se këto fara janë një numër i kalciumit. Nëse ne jemi të këshillohen me kalcium - e thjerrëzat ngjyhet janë një burim i madh i këtij elementi. Unë dua të veçanërisht të përqëndrohet në këtë, sepse kjo është me të vërtetë e rëndësishme për ata që tani zgjodhi një dietë vegjetarian ose praktika të tilla si ushqim të papërpunuara.

Dhe për çdo person, kalcium shtesë në të vërtetë si proteina nuk dhemb. Sigurisht, tejkalimi i këtij elementi nuk gjithashtu të lejohen, por duke pasur parasysh faktin se shumë njerëz kanë probleme me sistemin skeletor dhe dhëmbë - e konsiderojnë të rëndësishme.

Tani proteinat.

Gjithashtu, është shumë e rëndësishme për shumicën e njerëzve është prania e proteinave të lartë, e cila përqindje mund të arrijnë 18% të peshës së thatë. Çfarë tjetër mund të duam - është yndyrë të lartë, e cila është përfshirë në një zonë ku 50% e të cilave janë të naftës.

Rastësisht, unë ju rekomandojmë të lexoni të gjithë e ushqime proteinike të duhet të kompozoj dietën tuaj. Gjithashtu, mos harroni në lidhje me fibra, e cila ndihmon zorrët, nëse siç duhet fara ngrënë. Për këtë më poshtë. Nëse tha i vitaminave dhe mineraleve - që do të thotë se me të vërtetë.

Për shembull, ia vlen të përmendet vitaminë B4 dhe elemente të tilla si kalium, magnez dhe fosfor, të cilat janë edhe të ndikojnë në sistemin nervor, dhe kontribuojnë për një metabolizëm më të mirë.

Por, shumë të pikturoj ndikimi i tyre pozitiv nuk do të, por më mirë të flasim për asimilimin e tyre të duhur.

Si për të marrë pronat më të dobishme të susam

Për përfitimin maksimal është vijim veçanërisht e rëndësishme. Pronat e dobishme e susam do të ndodhë vetëm nëse - ose kur përdorimi i saj në formë të thata si fara luledielli, apo ngjyhet. Sigurisht më mirë në ngjyhet, por në qoftë se nuk ka kohë për të zhytem - kjo është e mundur dhe të thata.

Por, për shembull, në qoftë se ju hani simite, spërkatën me fara i pjekur, ose thjesht të shtoni fara thekur në salads ose enët tjera - ndjenjë të madhe nga ajo nuk do.

Shkarko fund është se fara janë aq të vogla se në qoftë se ata nuk e bëjnë tërësisht përtyp - i mirë i këtij ushqimi do të jetë pothuajse zero. Gjithashtu, fara gjithçka nënshtruar trajtimit të ngrohjes - të paktën 90% të humbasin pronat e tyre të dobishme.

Dhe mund të gjithë 100%. Kjo varet nga shkalla e ngrohjes. Por në qoftë se ne po flasim për drithëra elb - edhe në kuptimin gatuar e tij ende është. Por në qoftë se ju blej fara e susamit thata dhe thith atë në ujë për 12 orë do të - 14 - atëherë ju do të merrni rezultatet më të mira.

Shkarko fund është se nëse ju hani atë ngjyhet - në - së pari, do të jetë më e lehtë për ju për të përtyp konsistencën e dëshiruar.

Dhe - e dyta, të mësuarit është maksimalisht.

A është rekomandimi i ekspertëve të angazhuar në rritje e kesaj kulture, si dhe shumë të tjera të dobishme herbs dhe bimët. Ata argumentojnë se si fara kanë tendencë për të bërë shpejt përkeqësohet - rekomanduar blerjen e tyre të mjaftueshme për të përdorur 1 ose 2 herë.

Dhe në qoftë se ju tashmë e bëni një blerje të madhe - pastaj, nëse është e mundur - të përdorin për qëllime të tjera sa më shpejt të jetë e mundur. Si rezultat i kësaj, në qoftë se ju bëni një përmbledhje të shkurtër të pronave të dobishme të susam Trupi juaj mund të ndjehen vetëm në përdorimin e saj në formë të thata. Gjithashtu, në qoftë se ju mendoni mbi ku për të marrë më shumë kalcium dhe proteina - atëherë një produkt të kërkuara në dietën tuaj.