Ajo që ne mund të shërbejë selino


Nëse ju, lexuesit e mi të dashur blog ende nuk e përdorin në mënyrë të rregullt në dietë dhe sëmundjes së tyre për parandalimin e selino - atëherë ky artikull është për ju.

Dhe edhe në qoftë se ju shpesh hani kjo bimë është - ju gjithashtu do të jenë të interesuar të dinë disa fakte të rëndësishme.

Por, natyrisht, nuk do të përdorë për të fanatizmit dhe të hani nga kjo perime gjatë gjithë vitit, sepse sezonin e ftohtë në "gjendje të mirë", ai thjesht nuk e gjetën.

Nën kushte normale, unë kuptoj, rritur në vivo pa trajtim.

Më e dobishme për ne selino

Një nga kërkesat - të bëjë një infusions parandaluese dhe terapeutike dhe decoctions.


Për shembull, në qoftë se ju nxorrën stresin shirit në jetë, apo thyer gjumë i rëndë - ju mund të bëni në shtëpi vijim infuzion.

Merrni 5 lugë të plota copëtuar dhe të thata rrënjë (rreth 35 - 40 gram) dhe derdh një litër ujë. Kështu, uji duhet të para-zier dhe të ftohur në temperaturën e dhomës.

Tjetra, të mbyllur e gjithë kjo në një termos ose tenxhere (mundësisht të mbuluar) dhe të lënë për 8:00. Më tej, e gjithë kjo tendosje dhe derdh në një enë të përshtatshme për ju. Dhe, duke marrë rezultatet, nga tradita, të marrë 40 minuta përpara se të hahet në jo më shumë se një lugë çaji.

Kjo praktikë është e rekomanduar për të bërë 3 ose 4 herë në ditë për 2 javë -. Nëse jeni të sëmurë ose nyje të tilla si sulmi reumatizma - ju mund të bëni veten një tjetër infuzion. Sepse është e rekomanduar për të marrë selino të freskët dhe pres maksimumin e saj.

Tjetra, rrumbullakosura lugë gjelle lugë e madhe "slurry" dhe plotëso atë gjysmë litër ujë të valë. Kjo, përsëri, mund të bëhet ose në një termos, ose në një tigan me një kapak të shtrënguar. Le të qëndrojë për 04:00 dhe pastaj filtruar.

Për të eliminuar dhimbje të përbashkët duhet të merret disa herë në ditë për 30 minuta, gjithashtu - 40 për vakt kryesore. Kjo një herë të përdorni deri në 2 - x lugë.

Dhe për parandalimin e sëmundjeve të zemrës - ju mund të gatuaj të njëjtin infuzion, përqendrimi duhet të rritet vetëm me gjysmën.

Dhe para ngrënies futje të vetme duhet gjithashtu të rritet në 80-90 gram. Por gjithashtu nuk duhet të harrojmë vetë gjethet, të cilat janë gjithashtu të përshtatshëm për përgatitjen e infuzione. Megjithatë, si shumica e gjethe dhe rrënjë të freskëta apo të thata është përdorur jo vetëm për përdorim të brendshëm, por edhe në pjesën e jashtme.

Po, ju mund të përdorni atë për të trajtuar lëkurën. Në përgjithësi, unë ju rekomandojmë të lexoni pronat e dobishme e selino. Aty do të gjeni një një edhe më interesante.

Plus, pak tradhton temën e trajtimit, thonë se ju nuk mund të hyduvaty dhe të përdorin në ushqim.

Po, ju mund ta përdorni atë në formë pluhur si një masë e butë në lëngje që do të jetë shumë e dobishme. Gjithashtu, ju mund të shtoni më pak - pak për të supave dhe salads. Kjo do të përmirësojë tretjen dhe shije pjatave vetë do të bëhet e butë dhe disi e pazakontë.

E pra, siç e kemi parë praktikisht nuk kimike, vitamina dhe minerale të përmbajnë veten rrënjë selino - kjo çështje do të jetë e shkruar në një artikull të veçantë. Ju, nga rruga, ju mund të njiheni me atë në këtë link.