Si datat dobishme


Tradicionalisht, e cila kohët e fundit u shfaq në artikull blog janë datat e dobishme është një vazhdim logjik dhe kompletimi i një seri të vogël të shënimeve të përkushtuar për këtë fryt.

Shkarko fund është se, unë mendoj, më mirë shkruaj disa artikuj apo edhe 10 copa, e cila plotësisht zbulon të gjitha pronat dhe finesë e një produkti shumë se një skica artikull datojnë nga copra të çuditshme të fakteve.

Prandaj, si më parë, ne kemi shpërbërë ndikimin e këtyre frutave si atmosferë tonë dhe komponimeve të tij themelore kimike - është më shumë flasin për përdorimin e tij për qëllime mjekësore.

Por, para se, disa fjalë për pjesën e tij.

Si datat dobishme


Mos harroni se si në artikullin në lidhje me pronat e dobishme e datave, kemi biseduar për ndikimin mbi shëndetin e nënës dhe lehtësimin e procesit të lindjes. Përveç kësaj mund të shtohet fakti se ky thata fruta Kush nënë e re do të rritë prodhimin në trupin e tyre të tilla si oxytocin hormoneve.

Kjo do të rezultojë në atë sasi të qumështit të prodhuar do të rritet. Nga rruga, në artikullin tonë të fundit nuk është përmendur se përveç kalium, magnez dhe kripëra të tjera organike, këto fruta përmbajnë substanca të tilla si hekuri (15% të kërkesës ditore), fosfor, natrium dhe kalcium (7% të kërkesave të përditshme ).

Në sasi të vogla, por ende kanë mineraleve të tilla si kobalt, bakër, bor, dhe acide organike, të cilat ne gjithashtu nevojë. Një tipar i mirë i këtyre frutave është gjithashtu që përdorimi i tyre kontribuon në normalizimin në tonë acid trupi - ekuilibër bazë.

Përveç kësaj, hulumtuesit nga Cancer Research ishte shprehur nga fakti se ata të cilët rregullisht hanë fiq - pengon seriozisht zhvillimin e tumoreve në trup pafavorshme. Dhe gjithashtu redukton rrezikun e kancerit.

Duke folur për aplikim konkret si një ilaç - ju mund të bëni me concoctions fruta pronat e ndryshme. Për shembull, për të trajtuar kollë dhe për të shfaqur në mënyrë efektive pështymë, ju mund të marrë një pintë qumësht dhe shtoni aty 10 - 12 fruta të mesme.

Tjetra, gatuaj të gjitha për 25 - 30 minuta në ngrohjes mesme. Tjetra, pak i ftohtë, kështu që një zierje mund të pinin dhe të marrë 250 gram në mes të ngrënies.

Nëse fëmija juaj është i sëmurë me të ftohtë të përbashkët - ju mund të jepni atë që të pini qumësht të ngrohtë me këto fruta pure thata. Kështu, është e nevojshme që të bluaj gotë qumësht në pluhur 1 - 2 datat.

Dhe akoma, kur është fjala për atë që datat të dobishme, njerëz tani përdorin ato si një ilaç popullore për trajtimin e presionit të lartë të gjakut, sistemin nervor, anemi dhe madje impotenca. Megjithatë, ne nuk duhet të idealizoj gjendjen.

Nëse ju kujtohet artikull në lidhje me përfitimet dhe dëmet e datave kam thënë se tani pothuajse të gjithë territorin e CIS ky produkt për të na sjellë në formë të thata.

Dhe se si ajo është e tharë dhe nuk derdh kimikate të dobishme - mbetet një pengesë e madhe para se të blesh.

Pra, në qoftë se ju vendosni për të ngrënë ato dhe - jo tepër dembel për të studiuar produktet që janë të importuara në mënyrë të veçantë në zonën tuaj. Paralelisht, ju nuk mund frikë shtohet në salads tuaj, enët e nxehtë dhe ndryshe eksperimente në kuzhinë, si në gjendje të nevrikosur - një alternativë e madhe si mjaltë dhe sheqer. Unë shpresoj këto 3 artikull ka ndihmuar ju të merren me atë që datat të dobishme.