E dobishme se bajame në realitet


Unë dua të ju them diçka bajame të dobishme, si ajo është një nga arra e mia të preferuar.

Gjithsesi, pothuajse të gjitha arra vetëm adhuroj. Një arrë veçanërisht tradicional dhe lajthi apo lajthi.

Mundohem sa më shpesh të jetë e mundur për t'i përfshirë ata në dietë syroedcheskiy tuaj.

E pra, në rregull, le të mos merrni hutuar. Pjesa më e mirë e parë e diskutimit tonë do të kushtojnë vlerën e saj ushqyese, dhe e dyta disa fjalë për të thënë për aplikimin terapeutik.

E dobishme se bajame për trupin

Kjo është një acid yndyror unsaturated dhe vitaminë E. Dhe i këtij acidi, dhe vitaminë E për më pëlqen - ajo tashmë është shkruar në blog. Përveç kësaj për të shkruar më parë për të thënë se prania e tyre në një njeri të caktuar ushqimore jo vetëm siguron shëndet të mirë, por edhe tretje i shkëlqyer dhe të mbrojtur kundër sëmundjeve.


Nëse ju pëlqen të bëni snacks të shpeshta - këto arra si ju do të jetë më i mirëpritur. Megjithatë, nëse ju vërtet doni të përfitojnë - ka disa rekomandime. Në - Së pari, unë rekomandoj atyre për të ngrënë e tharë vetëm.

Jo të ziera, jo i skuqur, nuk steamed - tharë vetëm ose, nëse është e mundur, të papërpunuara. Në - i dytë më i mirë në qoftë se ju do të praktikoni ata zhytem në ujë. Për ta bërë këtë, unë rekomandoj në ujë të pastër, dhe për të mbajtur arra në ujë gjatë natës ose në çdo kohë të përshtatshme 10 orë.

Gjatë kësaj kohe - për slaking që mbulon lëkurën bëhet e butë, dhe kjo është e dëshirueshme për të hequr. Kjo është, që ra fjala, pas slaking, është larguar mjaft lehtë.

Përse kjo duhet të bëhet?

Sa për mbulimin e lëkurës - hequr atë, ju do të përmirësojë absorbimin juaj e bajame sistemit ndihmon tretjen e ushqimit. Dhe thata rekomandoj blerjen e një arsye të thjeshtë. Ashtu si të gjitha proteinat në ushqime nëse ata tradhëtojnë ngrohja sipër 60 gradë - ata të ndryshojë strukturën dhe shkatërruar pjesërisht.

Dhe në qoftë se ju blerë tharë - të gjitha aminoacidet të dobishme mbetet pothuajse në forcë të plotë, i cili është shumë i dobishëm për trupin tonë. Por jo vetëm proteina ose acid yndyror release kjo arrë. Ekziston edhe një përfitim specifik shëndetësor.

Ekspertët Oriental Medicine pretendojnë se bajame dobishme - është ndikimi pozitiv mbi hormonet e përgjithshme njerëzore.

Para së gjithash, kjo varet edhe në grupin e lidhjeve në arra dhe energjinë e ndikimin e saj në trupin tonë delikate.

Kështu, ekspertët Ayurveda pretendojnë se përdorimi i vazhdueshëm i saj në ushqim ndikon në trupin tonë delikate kështu që performanca aktive e hormonit. Si pasojë e që, në trupin tonë normale gjendjen e përgjithshme të hormoneve.

Ky informacion do të jetë edhe më e dobishme për vajzat dhe gratë, si shëndeti i tyre kryesor është i varur nga nivelet e hormoneve të trupit. Paralelisht, përmirësimi hormonet, si meshkuj dhe në trupin e femrës është përmirësuar funksionin e ndihmon tretjen e ushqimit dhe normalizimin e të gjithë sistemit nervor.

Duke folur për përfitimet e pozicioneve mjekësore - që rekomandojnë të hahet bajame për parandalimin e sëmundjeve që lidhen me gjëndrën tiroide. Gjithashtu, është vërejtur efekte të ndryshme në anën e majtë të trurit.

Megjithatë, Shoqata Amerikane e të Ushqyerit dhe kujdes në Kaliforni erdhi në përfundim se ata që hanë bajame që janë më pak të prirur për të shfaqjes së diabetit dhe problemet e zemrës. Ndoshta ju, gjithashtu, se - ju e dini, e bajame të dobishme?