Sa i dobishëm fiq dhe se si ata mund të trajtohen në shtëpi


Siç kam premtuar më parë në një artikull të mëparshëm - ne tani do të analizojnë në më shumë detaje se fig dobishme.

Por nëse bisedat tona të mëparshme kemi diskutuar komponimet më kimike (proteina, minerale, karbohidrate, vitamina) - por tani ne analizoj një aspekt pak të ndryshme.

Tani ne do të shkojë mbi në zbatimin e saj praktik në mjekësi.

Dhe, si ju, të udhëhequr nga rekomandimet e thjeshtë, që ju mund të përdorni këtë fryt në gjoks tuaj mjekësi.

Si fiq të dobishme

Siç e përmenda, sidomos tani ne nuk do të ndalemi vëmendjen tonë për vitamina dhe komponimet e tjera të dobishme.


Nëse doni të dini vetëm në lidhje me kalori, vitamina, yndyrna, etj - Unë ju rekomandojmë të lexoni artikullin në lidhje me pronat e dobishme e fiq, dhe dëmtimit të saj.

Aty do të gjeni një përshkrim të detajuar të komponimeve më të rëndësishme që absorbon trupin tuaj me të ushqyerit. E vetmja gjë që unë do të them se në qoftë se mosha juaj ka kaluar për 50 - shpesh hani këto fruta.

Në përgjithësi, nutritionists rekomandojmë hahet të gjithë ata në njerëz të moshuar dhe ata njerëz që kanë të dëmtuar shëndetin. Kjo është për shkak të faktit se në vetvete fiku është një nga më të - frutat më ushqyese.

Për shembull, kur ju hani atë - ajo fillon të përmirësojë funksionin kardiak si një sistem dhe të mëlçisë.

Paralelisht, ka një ndikim në organet e tjera dhe trupi në përgjithësi. Tani ne do të fokusohet në mënyrë specifike në pronat e saj medicinale.

Për shembull, duke përdorur jo vetëm fruta, por gjithashtu lë rrënjët. Megjithatë, nëse shpesh shumica e frutave mund të korrur në gusht apo edhe shtator - lë veten e tyre, kur përdoret për trajtim, ajo është e rekomanduar për të shembur në fund të pranverës, apo edhe në prill.

Në qoftë se ju përdorni rrënjët - ata mund të korrjes në pranverë dhe në vjeshtë. Për shembull, si oborr ka ndjerë shijen e dimrit (në kohën e këtij neni në botë) - kjo është e rëndësishme për ju retseptyk që do t'ju ndihmojë në luftën kundër kollë.

Për të përgatitur supë ju do të duhet një gjysmë litër qumësht gjithmonë në shtëpi, dhe rreth 100 gram fruta të thata. Shkarko fund është se ajo është e nevojshme për të vënë të gjitha në një enë të vogël, vihet në zjarr dhe le vlim.

Pastaj, kur supë ynë i ardhshëm fillon të vlim - është e nevojshme për uljen e ngrohjes në mënyrë të fortë që të vluar i vazhduar, por ai ishte i dobët. Kështu, është e nevojshme për të vlim për rreth 15 minuta. Pastaj, ju duhet 2,5 - të gjithë insistojnë 03:00 në një enë të mbyllur.

Opsionale, supë që rezulton mund të filtrohen dhe të marrin 100-150 gram. Kjo zierje duhet të pini 2 ose 3 herë në ditë, një orë para vaktit kryesor.

Megjithatë, fiku është i dobishëm, mund të pyes lexuesit blog?

Nëse keni kollë veç ka marrë zë të ngjirur apo dhimbje të fytit - ju mund të përgatisë supë ardhshëm. Ju mund të marrë një gotë me vëllimin e ujit të 250 gramë dhe shtoni përsëri plot 2 lugë fruta të thata.

Pastaj, të përsëritur supë gatim siç përshkruhet vetëm më sipër. Kjo do të thotë që ju mund të gargarë disa herë në ditë. Megjithatë, mjekët kanë kohë që janë parë një efekt të mirë në lëkurën tonë.

Për shembull, kur është fjala për përdorimin e gjetheve - ju mund të shtrydh lëng prej tyre dhe duke e përdorur atë për të shfaqur një tatuazh. Ose në qoftë se ka një problem, hiqni zgjebja.

Dhe, si në këtë nen në lidhje me atë që është fiq të dobishme nuk i përshtatet të gjitha, çfarë do të donit më shumë të them - të parë ajo të vazhdojë.