Sa i dobishëm mel shtrirje qull


Tani le të vazhdojë, nisur artikull më parë, dhe tani vazhdojnë të zbulojë më shumë fije se qull dobishme miletit.

Në një artikull të mëparshëm për këtë blog ne kemi prekur këtë aspekt të produktit, dhe artistikisht se çfarë kohë është e këshillueshme për të ngrënë.

Tani, le të kemi një vështrim në më qartë ato kimikate që janë të pranishme në pjesë e pasme.

Gjithashtu, unë sugjeroj të shikoni në dhe pronat medicinale. Oh, dhe kam harruar se jo të gjithë njerëzit të lexuar postin e mëparshëm. I highly ju rekomandojmë që të studiuar artikullin "Pronat e dobishme e miletit."

Qull sa të dobishme mel në dietë

Në një artikull të mëparshëm, kam harruar të them se ajo është e mirë për të ngrënë qull me një gjalpë të tillë natyror dhe shumë e preferueshme të bërë në shtëpi.


Jo të naftës, e cila është nxjerrë nga farat e lulediellit apo vaj e cila është nxjerrë nga susam, apo ndonjë vaj tjetër mund të përputhen me këtë gjalpë. Kjo, sigurisht, tani nuk është vetëm për gjalpë ushqyese.

Një tjetër shumë e rëndësishme për të kuptuar se ajo kontribuon për efekt të shkëlqyer në tretje. Pra, nëse ju filloni duke shtuar gjalpë për të ngrënë - ju garantoj se të gjitha ato substanca të cilat do të përshkruhen më poshtë do të asimilohet shumë më mirë dhe më e lehtë.

Dhe të fillojnë të marrin në konsideratë ushqyesve ne fillojnë me karbohidratet. Se ata janë 22% përmbante. Nëse ne të përkthehet kjo në kalorive, duke pasur parasysh faktin se ka edhe rreth 1% yndyrë, kalori mbahen brenda 130-140 kalorive.

Dhe në qoftë se ne shtoni gjalpë zhyrnenkoho - numri i kalorive do të rritet në mënyrë dramatike. Ai thotë vetëm se ajo është një ushqim i madh për të mos ndjehen të acar në mot të ftohtë.

E megjithatë, kaq shumë kalorive është si shumë atletë, dhe njerëzit që vuajnë nga mungesa e vazhdueshme e energjisë. Dhe më të mirë të të gjithë për ata të cilët janë vazhdimisht të gjuetisë për ketrat - ata janë të kënaqur arrin 11% - 12%, e cila është e krahasueshme me thjerrëzat mbirë apo edhe arra.

Per shembull, në të njëjtën proteinës lajthie jo më tepër (rreth 16% - 17%). Sigurisht, si të përfshira në kripëra të mel dhe magnez, dhe kripëra të fosforit dhe vitamina B

Por - për faktin se ky proces gatim drithëra - pothuajse të gjitha këto komponente janë shkatërruar.

Si të dobishme mel qull nga pikëpamja e mjekësisë moderne

Për trupit tonë është e dobishme në se ajo ndihmon për të përballuar me toksina akumulohen në ne dhe komponimet toksike. Edhe disa nutritionists njohur dhe mjekët rekomandojnë që pas trajtimit të zgjatur me drogat sintetike dhe ndonjëherë të dëmshme të fillojnë për të shtuar më shumë ushqim këtë drithëra.

Një tjetër pikë e mirë është se edhe në qoftë se stomaku juaj është shumë e ndjeshme ndaj proteinave, ose ju jeni të prirur për reaksionet alergjike - këtu ju nuk mund të jetë frikë.

Kjo drithëra, si frutat më të dobishme, pothuajse asnjëherë nuk shkakton reaksione alergjike në njerëz të jetë e përshtatshme për pothuajse të gjithë.

Gjithashtu, paraardhësit tanë kanë vënë re se ajo kontribuon në një të qenët i qartë më të mirë të zorrëve, kështu që është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga kapsllëk. Jo vetëm që ishte pidmicheno efekt i dobishëm në mëlçi.

Ajo që është më interesante - nga kjo bëni edhe TEAS që janë përdorur në trajtimin e tumoreve si dhe edhe diabetit. Unë mendoj se tani ju e dini saktësisht se si të dobishme qull mel dhe i bindur për meritat e tij. Ne shpresojmë se informacioni do të mbetet jashtë vëmendjes tuaj.

Çfarë mund të thoni për këtë?