Sa i dobishëm në krye karrota


Unë nuk e di pse ne nuk e bëri karotë krye kaq popullor, si në vendet e tjera.

Për shembull, në Indi e njëjtë si ajo është përdorur shtues në mënyrë të drejtë të përbashkët në enët shumë, sidomos supave.

Sa për ne, në krye karrota thjesht fshi si plehra. Arsyeja e vetme është shumë pak njerëz e përdorin atë në ushqimin tonë - kjo nuk është kuptimi i zakonshëm i vlerës.

Prandaj, për të sjellë në kuzhinë tuaj dhe dietën tuaj një diversitetit pak, dhe për të rritur nivelin e kujdesit ju - le të flasim për atë këtu.

Çfarë Pronat e dobishme e ka krye karrota

Shumë pak njerëz e dinë se kjo me sa duket e shëmtuar, e gjelbër, të cilën shumë e shohin si plehra normale - bolshok përmban vitamina.


Sinqerisht, as edhe një kompleks vitaminë mund të mburremi e të pasurit një bandë peshon vetëm 100 gramë. Kështu, numri i shtimit të vitaminës C, 100 gram gjelbër tejkaloj të ngjashme 100 gram limon disa herë.

Kështu, në qoftë se pranvera e vitaminës C që përmban ky gjelbër nuk është shumë - atëherë bien në sasi rritur gati trefish. Dhe gjithashtu mos harroni për lëng të freskët karrota.

Nëse bëni edhe lëngje të freskëta dhe numërimin është aspekti ekonomik - që limon janë gjithmonë disa herë më të shtrenjtë. Dhe efekti i lëng është edhe më e lartë se ajo e limon të zakonshëm.

Dhe në qoftë se një pak limon mërzitur - ju mund të bëni një lëng panxhar, e cila është gjithashtu shumë kalori. Edhe pse në një masë më të vogël, por ne gjithashtu mund të merrni vitaminë C dhe vitamina B

Dhe në qoftë se ju mbani mend elemente të dobishme gjurmë - atëherë ju mund të thoni në lidhje me të mjaftueshme të kalciumit, hekur dhe fosfor, të cilat kurrë nuk do të ishte e tepërt. Sidomos në pranverë, kur trupi është i përgatitur për sezonin e ftohtë.

Nëse një aspekt pak lënduar mjekësor në drejtim të parandalimit - ajo është gjithashtu, siç rezulton, një produkt mjaft të dobishëm. Utility është se ajo është si kohlrabi shijshme, përmirëson funksionin e ndihmon tretjen e ushqimit, dhe efekt i dobishëm për sistemin nxjerrës.

Për shkak të formimit të saj në rritje biliare - ajo mund të themi pozitivisht se trupi ynë është i pastër, dhe të eliminohen kripëra akumuluara.

Një kripë siç e dini, është transformuar gradualisht në gur. në këtë drejtim, nuk është shumë prapa dhe Physalis freskëta, përdorimi i të cilave gjatë maturimit të saj patjetër do të shkojnë për ju. Vetëm një - duhet të zgjidhni shumëllojshmëri ushqimor.

Dhe për ata që janë duke përjetuar çështjen e lidhur fort me funksionin seksual - unë dua të shoh se këtu është një lajm i mirë. Që nga ky ndikim shumë pozitiv në uretrës perimeve dhe organeve në linjë qendër të trupit - zarzavate dhe kjo përmirëson gjendjen e përgjithshme të funksionit seksual.

Botva karrota në salads, supave dhe ushqime të tjera

Siç u përmend në fillim, në krye karrota në Indi në proces e cila ndihet e bashkangjitur. Kështu, çdo familje do të mund të takohen e saj shpesh e tharë, por ka edhe të freskëta. Dhe, ju e kuptoni - kjo nuk është vetëm Indi, por edhe në vende të tjera.

Nëse bëhet fjalë për këtë - se shumë të para-foodists, vegjetariane, dhe vetëm për ata që e duan për të bërë sallatë - në krye karrota shumë mirë mund të jetë i dobishëm, duke zëvendësuar, për shembull, të njëjtën kopër ose majdanoz. Dhe në qoftë se ne shtoni një erëza pak rigon - të vlerësojnë shijen, nuk ka fjalë.

Por ai gjithashtu mund të përdoret në lidhje me një kopër dhe majdanoz. Sallatë nga ajo merr vetëm një lidhje shtesë të veçantë dhe shije. Edhe në qoftë se ju jeni duke shtuar atë si një pluhur me patate të ziera ose të njohura në perëndim të patate e ëmbël ekzotike - familjen tuaj dhe ju personalisht do të jetë i befasuar këndshëm shije të pazakontë.

Por, si ju vetëm të rekomandojë duke u përpjekur për të shtuar se për të supave. Në çdo rast, çdo grua e di se si dhe ku. Si rezultat i eksperimenteve të shkurtra, shpresoj krye karrota gjithmonë do të ju mbajë në qëllim, jo ​​siç ishte më parë - e drejtë në plehra.