Pronat Chaga chaga dobishme dhe aplikimi


Përshëndetje miq! Sot ne do të flasim për të tilla si chaga kërpudha pronat e dobishme të cilat manifestohen në trajtimin e sëmundjeve të caktuara.

Për një herë çdo gjë ra në vend, unë them se aplikimi Chaga kërpudha gjetur vetëm në aspektin mjekësor. Këto nuk janë kërpudha ngrënshëm, për të cilat ne jemi mësuar.

Prandaj, si ky mjet juridik duhet të jenë shumë të kujdesshëm me përdorimin e tij.

Sidomos duhet të jenë të kujdesshëm edhe se çdo gjë kërpudhave (nëse ata janë të ngrënshëm ose jo-ushqimor) nuk janë ndikim mjaft të mirë në ndërgjegjen e njeriut.

Kjo është ajo që ne do të flasim veç e veç në fund të shkrimit, kur ne flasim për contraindications.

Por, tani fokusohen në pronat e të dobishme dhe aplikimet.

Pronat e dobishme chaga


Ndërsa atje, analiza kimike dhe u gjetën elemente gjurmë dhe elemente makro, ne flasim rreth tyre në thelb nuk do të përdorin atë si një dietë, unë nuk e rekomandojmë.

Well, por përbërje të tjera kimike dhe pronat duhet të them, sepse falë tyre ajo e bën një ndikim të tillë në trup. Pra, në qoftë se ju shikoni në përbërjen kimike, mund të gjeni këtu:

 • komponimet polyphenolic. Këto komponime janë përdorur në pjesë të ndryshme të mjekësisë, pasi ata kanë dezinfektim, diuretik, Hemostatic dhe efekt anti-tumor.

 • Quinones. I përfshirë në metabolizmin, ndërsa kanë aftësinë për të lidhur oksigjen.
 • Lignin. Gjëra të shkëlqyera. Useful ato që mund të thithin bakteret dhe për të mbajtur ato në shtëpi. Kështu, duke përdorur këtë substancë në mjekësi Staphylococcus luftarake, kërpudhave, diarre.
 • Acid Abietic. Sipas Wikipedia, ajo ka një efekt të dëshpëruar në zhvillimin e viruseve.
 • Substancat dhe komponimet e dobishme që ndikojnë metabolizmin.
 • Siç mund ta shikoni për veten vetëm nga përbërja kimike tashmë mund të nxjerrë konkluzione paraprake për atë që ka Pronat e dobishme chaga .

  Thelb, Chaga tregon vetitë dobishme kur përdoret në kombinim me bimët tjera medicinale.

  Ajo plotëson veprimin e tyre. Në të vërtetë, le të banojnë në këtë.

  Përdorimi Chaga

  Ndërsa gjyshet tona dhe stërnipërit e gjyshet nuk e studiuar përbërjen e detajuar kimike të këtij kërpudhat, por ata kanë përdorur atë me sukses në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Mjekësia në fillim nuk është praktikuar shumë përdorimin e këtij kërpudhat, si studioi më plotësisht pronat e saj të dobishme.

  Tani, shkencëtarët kanë studiuar nga afër përbërjen kimike - filloi shpesh shtohet në komplekset e ndryshme bimore. Nga rruga, nëse ju kujtohet - kohët e fundit kemi biseduar për këtë fabrikë të mahnitshme si kalyr Kanda, i cili promovon humbje peshe natyrore, që nga njeriu i shurdhër uritur.

  Ai gjithashtu nuk e kishte përdorur, por ajo është në rritje dhe përdorimi është në shkallë të prodhimit. Oh well ... Ne nuk do të devijojnë nga tema dhe të flasim për përdorimin e kërpudhat. Ajo është përdorur për:

 • Trajtimi i problemeve të lëkurës. Në përgjithësi, sigurisht, është përdorimi i jashtëm, por gjithashtu është brenda. Për shërimin efekt të përdoret në kombinim me mjete të tjera popullore dhe drogës.
 • Trajtimi i gastro - traktin e zorrëve dhe për të përmirësuar metabolizmin. Në mënyrë tipike, sot i emëruar teas bimor dhe komplekse decoctions.
 • Normalizes aktivitetin e enëve të gjakut dhe pastron qarkullimin e gjakut.

 • Më shumë përdoret për përmirësimin e imunitetit, por, sipas mendimit tim - më mirë të rritur imunitetin me mjete të tjera.
 • Ka edhe një tjetër kërpudhat kërkesë, por kjo nuk është aq e zakonshme.

  Contraindications chaga

  Në fillim të shkrimit kam premtuar të ju tregojë për contraindications kërpudhat. Në këtë drejtim, unë dua të ju them këtë. Siç kemi konsideruar "objekt" është një kërpudhat parazitare - ajo duhet të përdoret në trajtimin e njerëzve është shumë e rrallë. Nëse ju thoni më saktësisht, ajo është e rekomanduar për të përdorur jo më shpesh se një herë në 2 vjet.

  Kështu, është e nevojshme të tërheq vëmendjen tuaj për faktin se trajtimi nuk duhet të marrë më shumë se 21 ditë.

  Kjo është kryesisht për shkak të faktit se ai nuk ka efekt mjaft të mirë në ndërgjegjen tonë. Në qoftë se ju ndiqni artikuj blog mbi bimët mjekësore, ju mund të keni vënë re, ne nuk jemi duke folur vetëm për kimikate, por edhe në lidhje me ndikimin e tyre të padukshme të energjisë mbi ne.

  Pra, të gjitha bimët parazitare kanë një ndikim negativ në psikologjinë e njeriut. Prandaj, të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm. Por ka diçka tjetër. Chaga ka contraindications për:

 • Përdorimi i liquors alkoolike (unë nuk e rekomandojmë përdorimin e tyre)
 • kontaktoni me lëkurë dhe indet e brendshme. Komponimet kimike mund të shkaktojnë alergji. Prandaj, të konsultohet me një specialist në lidhje me komponentët e intolerancës.

 • PS: ju lutem komentoni mbi këtij neni pronat e dobishme e kërpudhat. Gjithashtu ju lutem tregoni të tjerëve që kanë aplikim chaga nëpërmjet butonin më poshtë.