Kush tjetër do të dinë se çfarë dhe ku e acidit folik


Përshëndetje miq! Sot vendosi të flasim për atë dhe ku acid folik, vitaminë B9 ajo është.

Fakti që në bisedë tonë të fundit (në artikullin e mëparshëm), përmenda se trupi ynë është e rëndësishme për të marrë këtë artikull nga ushqimi në vend se të hani në formë sintetike.

Rastësisht, në qoftë se ju nuk e keni tashmë lexuar - Mirë se vini këtu këtu.

Por mbani mend - kjo kujtohet, dhe ai me të vërtetë nuk u tha në lidhje me ushqime përmbajnë acid folik.

Prandaj, kam vendosur për të dedikoj këtë artikull veçanërisht ato produkte që përmbajnë këtë element të numrit më të mëdha.

Çfarë dhe përmban acid folik

Kam vënë re se në mesin e njerëzve besohet gjerësisht se ky artikull në një sasi të madhe në ushqim me origjinë shtazore.


Unë nuk do të argumentojnë, sepse duke kërkuar në ushqimet tryezë krahasim mund të vërtetë shoh se më B9 gjetur në trupat e kafshëve dhe kafshëve të mishit.

Por, siç thonë ata, nuk është një shumë e madhe POR ...

Shkarko fund është se ushqimet e tilla organet tona me vështirësi të mëdha mund të mësojnë elementet e mësipërme. Në anën tjetër, nëse flasim për ushqim vegjetarian, atëherë ajo është absorbohet nga trupi shumë më e lehtë. Prandaj, unë ju rekomandojmë që të japë përparësi për produkte të tilla si arra, fruta, drithëra, perime, drithëra, bishtajore, prodhimet e qumështit.

Fakti interesant!

Njeri të mjaftueshme për të ngrënë vetëm rreth 200 gram soje, për të plotësuar kërkesat e përditshme të vitaminës B9, ndërsa i njëjti mish si ajo duhet të jetë 800-900 gram.

Produktet që përmbajnë acid folik

Pra, nëse kjo listë ushqimi themelor, shumica e të cilave B9, atëherë ju mund të thyejnë atë në grupe:

 • Bishtajore, drithëra. Bishtajore dhe drithërat - është më i pasur i të gjitha produkteve në këtë vitaminë. Ndër më të gjalla janë: soje, fasule, thjerrëza, grurë, bizele, kënaqur, dhe thekër.
 • Perimet. Ishin perimet më të bollshme: patëllxhan, patate, karrota, domate.
 • Frutat. Midis tyre është i pasur: mollë, limon, dardha, portokall, pineapples.
 • Më shumë mënyra dhe përmban acid folik

  Përveç kësaj, unë do të them se disa mbetje të kësaj vitamine janë në:

 • varieteteve të mirë të makarona,
 • Qumësht në shtëpi, dhe të gjitha që ajo bën
 • as bukë maja.

 • Sidomos rekomandojmë fuqimisht që ju të mos harrojmë për atë si qumësht dhe derivateve të saj. Pra, nëse ju pini qumësht tani në shtëpi dhe hani krem ​​shtëpi kosi, kos, djathë - para mbushjes trupin tuaj jo vetëm vitaminë B9, por vitamina të tjera të B

  PS: Unë lutem që të shprehin pikëpamjet e tyre përmes komentet rreth përmban acid folik, dhe të ndajnë artikullin me të tjerët.