Kush tjetër dëshiron të mësojë diçka cilantro dobishme


Nëse ju filloni studimin e madhe dhe më të thellë se sa majdanoz të dobishme - ajo duket se aspektet pozitive nuk janë vetëm në dietë.

Po, ka teknika të veçanta Ayurvedic që mund të përdoren në shtëpinë tuaj duke përdorur këtë fabrikë.

Për më tepër, aplikimi është gjetur në mjekësinë popullore.

Edhe pse të dy përdorin të njëjtën Ayurveda dhe mjekësi tradicionale përafërsisht të ngjashme.

Vetëm Ayurveda përshkruan të gjitha trajton dhe më shumë në nivel delikate. Prandaj, le shkencën lindore dhe të fillojnë.

Si të dobishme cilantro në aspektin e Ayurveda dhe mjekësisë moderne

Shumë kohë më parë - ka kohë që janë vënë re se kjo fabrikë ka një efekte anti-alergjike të theksuara.


Prandaj, në qoftë se trupi shkoi reaksione alergjike, të tilla si të shkaktuara nga insektet ose bimëve - mund të shtrydhur pije lëng me cilantro.

Kur janë alergji dhe skuqjet do - unë rekomandoj që ju të pini lëng karrote, dhe ju mund të përgatisë veten me lëng panxhar. Ju duhet ajo - së pari, në mënyrë që të rivendos imunitet, të cilat janë shpenzuar për të luftuar acarim.

Në - e dyta lëngje të tilla janë efekt freskuese dhe gjallërues që ndihmon të rivendosur ekuilibrin mendor. Megjithatë, kjo bimë copes me tumore të ndryshme.

Për shembull, nëse ju keni një tumor të lidhur me inflamacion apo rrahje apo diçka - se - ju mund të bluaj gjethet dhe pastaj të aplikojnë ato në probleme, vende fryrë.

Më parë, ju duhet ose të shtrydh me dorë qëndron lëng që më mirë, ose të japë veten e tij për t'u larguar.

Tani disa fjalë për atë që është e dobishme dhe cilantro në mjekësinë popullore moderne. Për shembull, njerëzit në dijeni përdorin atë si në qoftë se dobësuar sistemin e tretjes ose një problem me të gjithë gastro - traktit intestinal.

Po, ajo është shtuar në salads dhe çaj brewed. Nëse, për shembull, çaj të krijoj prej saj, dhe të shtoni fletë mjedër dhe manaferrat thata ose të freskëta të kulpër - ajo do të jetë mjet shumë i mirë që aktivizon funksionin e sistemit të tretjes.

Gjithashtu, e njëjta përbërje e saktë mund të aplikohet për të rritur sekretimit biliare.

Për shembull, rritja e bile ju ndihmon të nxjerr toksina gjatë sëmundjes dhe të organeve plotësuese të pastra e toksina e akumuluara.

Si të dobishme cilantro në një ushqim

Duke folur e vitaminave favorite tona dhe elemente të tjera - ka nevojë për të ndaluar në tjetër. Sa për vitamina - të vetmin të freskëta të tilla gjelbër rekomandojmë hahet ata njerëz që janë të prirur për vitaminë mangësi.

Dhe duke pasur parasysh faktin se shumica prej nesh pothuajse tërë vitit është mungesa e vitaminave të caktuara - është mjaft e vërtetë. Duke folur cilantro dobishme se kushtet specifike - ka vitamina A, C dhe vitaminë B. grup

Ata luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizmin. Dhe plus për të gjithë - janë gjithashtu të pranishëm të tilla si vitamina E dhe C. Në tretje të ndihmës janë të përfshira fije dietetike dhe vajra esenciale.

Fibrat janë të mira për efekt të spastrimit zorrë dhe vaj mbulon pjesën e brendshme të zorrëve, si dhe membrana e qelizave tona që beneficially ndikon në gjendjen e përgjithshme.

Nga ana tjetër - për numrin e kalorive që nuk tejkalojnë 23 kcal - cilantro mund të sigurtë të hyjë ndonjë recetave dietë dhe ushqimi. Gjithashtu, në qoftë se ju të filloni të mendoni për komponimet e tjera të dobishme - që ai përmban një sasi të madhe të kripëra kaliumi.

Mbi ta kemi përmendur kur flasim për perime të tjera të dobishme. Për më tepër, ka mjaft serioz furnizon kripërat organike, zink, mangan dhe kalcium, natrium dhe bakrit. Ka edhe të tjerë, por numri i tyre në krahasim me sipër, të paktën.

Prandaj, përmbledhje, cilantro se dobishme - ajo është e efektet e tyre mjaft të gjera terapeutike dhe ndikim pozitiv në trupin tonë kur ajo është ngrënë. Dhe çfarë vëzhgime ishit ju?