Produkte ushqyese


Përshëndetje, miq! Tema e sotme tonë - vlera ushqyese e ushqimit, dhe tani ne do të përpiqemi për të maksimizuar saj të zbuluar në këtë nen dhe, ka shumë të ngjarë, në gazeta shumë.

Prandaj, unë ju rekomandojmë për të armatosur një filxhan çaj, të marrë një pozitë të rehatshme dhe kapem rripa vend të përqëndrohen.

Rekord Dan, unë nuk dua që ju të jepni si një tabelë apo tabelave që ju mund të gjeni në faqet e tjera. Dhe kjo ka arsyet e veta.

Një nga arsyet kryesore - kur një person është i interesuar në vlerë të veçantë proteinave të ushqimit, atëherë ajo nuk është shumë interesante të dini praninë e yndyrë dhe fibra.

Ose, anasjelltas, një person i interesuar të dinë në mënyrë specifike në lidhje me yndyrna dhe disponueshmërinë e lartë dhe të ulët-kolesterolit.

Megjithatë, ka proteina në produktin apo jo - ajo kujdeset pak. Pra, le të detajuar raspishut gjithë komponentit të ushqimit, të cilat mund të gjenden në ushqime të caktuara, por ju tashmë keni të zgjidhni atë që ju pëlqen. Pra, vazhdo ...

Produkte ushqyese


Proteinat

Për të ngatërruar ju nuk them menjëherë se proteina dhe proteina - janë një dhe të njëjtë. Së pari, ju duhet për të mësuar faktin se proteinat janë substanca molekulat e të cilave janë të lidhura - në mënyra të ndryshme. Me fjalë të tjera - molekulat kemi vende të ndryshme të afërm me njëri-tjetrin.

Dhe sipas kësaj, ka proteina të ndryshme në cilësi dhe pronat.

Po, shumica e njerëzve mendojnë se ketrat vetëm nevojë për të siguruar që ne të rritet dhe qelizat tona materialet të trajtohen për të krijuar qeliza të reja. Kjo është e vërtetë, por vetëm pjesërisht. Për shembull, karakteristika të tjera dhe proteina me vlerë janë:

 • marrjen e trupit janë më shumë energji
 • përmirësuar aktivitetin enzimë,
 • mbrojtëse (imunitare) të tjerët funksion.
 • Gjithashtu, pasi që ne po flasim për një shumëllojshmëri të strukturave - ia vlen të përmendet acidet themelore amino, të cilat janë të pranishme në ushqim. Këto janë:

 • Alanine,
 • Glycine,
 • Leucin-,
 • Lysine,
 • Valin,
 • Të tjerët Proline.
 • Megjithatë, shumë besimin se disa nga këto aminoacide janë të pranishme vetëm në ushqimet e kafshëve rrënjosur, dhe se vlera e disa aminoacidet nuk mund të zëvendësojë arra ose perime.

  Por për një person për të ushqyer plotësisht dhe për të marrë të gjitha komponentet e nevojshme - dietë e njeriut që përbëhet vetëm nga ushqimet bimore, ai jep shumë të drejtë.

  Në përgjithësi, në qoftë se jeni të interesuar në ushqim të plotë e proteinave - më shumë detaje ju mund të lexoni për këtë në artikullin "ushqime përmbajnë proteina."

  Karbohidratet

  Emri i tyre tjetër që është pothuajse asnjëherë përdorur nga populli - saccharides. Ajo duhet të thuhet se karbohidratet janë të ndarë në 2 grupe:

 • I thjeshtë
 • I sofistikuar.
 • Ju duhet të kuptojë për veten e tyre se parë dhe të dytë të dobishme për ne dhe në mënyrë të qartë kanë vlerë të kënaqshme të mishit.

  Nga emri, unë mendoj se është e qartë se trupi ynë i ndarë i dytë më i gjatë se i pari. Vetëm të shpjegojë se zinxhiri ushqimor është i tillë që karbohidratet komplekse të fillojnë të ndahen në të thjeshta.

  Në çdo rast, në qoftë se ju doni të dini në lidhje me vlerën ushqyese të ushqimeve me shumë carbs - unë rekomandoj lexuar në lidhje me atë në artikullin "karbohidratet në ushqime"

  Yndyrna

  Komponent shumë, shumë të rëndësishme dhe të vlefshme. Për shembull, kur në krahasim me karbohidratet - ata japin 2 herë më shumë energji në trupin tonë. Në asnjë rast nuk duhet të nënvlerësohet yndyrë. Ata nuk janë të përfshirë vetëm në mbrojtjen e qelizave tona dhe qelizat ndihmë funksionojnë siç duhet, por edhe të ndikojë në bilancin e energjisë në trup.

  Megjithatë, kjo nuk është vetëm për energji brutale e gjendjes fizike (kalori) në trup, por i hollë, jo më pak i rëndësishëm. E vetmja gjë që unë dua të tërheq mendimin tuaj - është një version i shumicës së yndyrave për përdorim tonë ta si ushqim. Kështu, një person mund të bëjë yndyrna me origjinë bimore (vajra të ndryshme) dhe ato që vijnë nga produktet e qumështit.

  Nevojat e mëdha, dhe nevojat e yndyrna të tjera shtazore si i tillë nuk është atje. Nga rruga, nëse ju nuk e dini, unë do të thoja se kolesterolit, ose në vend të tepërta e saj në trup - për të cilët vuajnë gjithnjë e më shumë njerëz - fjala për ne është nga ushqimi kafshëve.

  Ky, i dashur lexues mund të kapur mua, duke thënë se ka një kolesterol të lartë molekulare dhe peshë të ulët molekulare, dhe ata e bëjnë efekte të ndryshme. Kjo është e vërtetë. Dhe, vetëm kolesterolit aq e rrezikshme fjala për na është nga ushqimi të kafshëve, dhe e dobishme me perime.

  Përjashtimi i vetëm është qumështi dhe derivatet e tij. Nga rruga, nëse ju dëshironi të humbni në vend - atëherë ju vetëm duhet të rishikojë një artikull në lidhje "yndyrë djegia ushqime"

  Fibrave të celulozës ose

  Ajo është rreth fibra dhe vlera ushqyese të produkteve në të cilat ajo është e përmbajtura bëhen gjithnjë e më shumë njerëz harrojnë. E pra, të mos harrojmë, vetëm ndryshuar ushqimin tonë si i tillë.

  Tani ne kemi më pak dhe më pak kanë mundësi për të ngrënë një vakt të plotë në shtëpi dhe gjithnjë mbështetet në ndihmën e ushqimit të shpejtë. So.

  Dhe fibër që ne nuk duhet të përmbahen në pothuajse të gjitha llojet e buns, ëmbëlsira, etj që shpesh na merr në stomak. Get fibër mjaft të përmbajë perime të freskëta dhe fruta. Megjithatë, thekër, tërshërë, krunde gruri është një burim i mirë i fije.

  Vetëm Kush perime më të freskëta, ju vetëm bëni 2 gjëra:

 • Ruaj në ushqim të shpejtë, ne imponuar në industrinë ushqimore dhe ushqime të tjera të padobishme, por të shtrenjtë
 • të ndihmuar tretje tuaj dhe sidomos gut, për të kryer detyrat.

 • Në të vërtetë, efekti fibër ushqim - për të ndihmuar në promovimin e asaj që ne hëngrëm zorrë. Në përgjithësi, temë e fibër në ushqim është shumë i gjerë. Prandaj, unë ju rekomandojmë të lexoni detajet: se si ajo ndikon në statusin tonë shëndetësor në këtë artikull.

  Vlera ushqyese e produkteve të qumështit

  Fjalë e vetme që unë dua të them për qumësht dhe të gjithë të vlerës ushqyese të produkteve të qumështit. Nëse qumësht të bërë në shtëpi - kjo është 100% e vlerës për ne. Edhe pse tani dhe është një shumë e debatit për vlerën e saj dhe se ajo është e dëmshme. Por le të shikojmë në faktet specifike:

 • Kontrolloni se si ajo vitamina dhe minerale.

  Dhe, Ca - nuk është themelore. Magnez, kalium, fosfor, klor dhe shumë komponente të tjera ushqimore. Një bandë e vitaminave dhe yndyrave mësipërme dhe proteina. E vetmja gjë për të marrë atë të gjithë - duhet të marrë vetëm qumësht në mëngjes (para 08:30) dhe në mbrëmje (pas 20:00).
 • Përveç kësaj, unë do të them se gjithë njerëzit e aftë që forcojnë fuqinë e mendjes tuaj - pini qumësht dhe të hani të gjitha produktet ushqimore të bëra vetë e bëra prej saj.
 • Vlera energjetike e ushqimit

  Këtu vlera e energjisë e ushqimeve ofron 2 gjëra. E para - fizike dhe tjetri i hollë. Gjatë fizike do të thotë se sa një kalori të veçanta të ushqimit, dhe se si ajo mund të njom trupin me energji.

  Për shembull, nuk janë ushqime të ulët kalori dhe kalori të lartë është. Ajo duhet të jetë e qartë.

  Por pjesa e hollë - ka një nevojë pak për të shpjeguar. Fakti është se kur ne të ngrënë një ushqim të veçantë - ne nasychuyemosya nga energjia e saj psikike. Për shembull, të hahet të mprehtë - ne jemi më shumë temperament dhe madje edhe më agresiv. Dhe të hahet, të tilla si banane, persimmons, pjeshkë - bëhen më të qetë dhe i sjellshëm. Gjendja edhe më fillon të rritet.

  Kjo është Vlera ushqyese e ushqimit Niveli delikate.

  Kështu që, këtu unë jam i shkruar gjithë kjo për faktin se ajo është e domosdoshme për të zgjedhur se çfarë për të ngrënë. Dhe jo vetëm në bazë të pranisë së vitaminave ose mineraleve, por edhe i kushtoj vëmendje për ndikimin delikate.

  Nga rruga, nëse ju ende nuk janë kuptuar plotësisht këtë efekt delikat në mendjen tonë - shkruani në komente pyetjet tuaja. E pra, sapo kemi filluar duke folur për vlerën dhe vlerën e vitaminave minerale (elementeve gjurmë dhe elemente makro) - të gjithë gjë artikull tjetër do të jetë i dedikuar për to.

  PS Miqtë, nëse artikulli "vlera ushqyese të produkteve" dukej për të përfituar ju - të inkurajojnë ata vet e saj, duke shtypur butonat më poshtë. Nëse keni sugjerime, ide, pyetje - ndjehen të lirë për të shkruar të gjitha komenteve.