Feijoa, Feijoa fryt i të gjithë


Përshëndetje miq! Sot ne flasim për fruta feijoa, dhe të jetë i sigurt për të folur në lidhje me pronat e dobishme e myrtle.

Çfarë - që unë duket të jetë tërhequr përsëri në ekzotike ...

E pra, në rregull, tani ne flasim myrtle, të jetë i sigurt për të ndarë me ju informacionin në lidhje rambutan, medlar, disa fruta të tjera. Ecni, kështu ecin.

Por ne do të flasim rreth tyre veç e veç. Tani, le të parë ju këtu me asgjë.

Sa për frytin e kësaj bime, disa argumentojnë se fryti është pineapple gujava, dhe disa argumentojnë se kokrra të kuqe. Kush janë të drejtë?

Në qoftë se ju përdorni një burim si Wikipedia - atëherë ajo e thotë qartë se këtë kokrra të kuqe.

Por, si një komb, siç ka ndodhur shpesh, ajo i takon fruta - kështu që është me ne dhe të majtë.

Feijoa


Duke folur për fruta - ajo është aq unike që ajo është përdorur jo vetëm si një trajtojnë apo ushqim për një shumëllojshmëri të ushqimit, por edhe në mjekësore, kozmetike. Por, si ne tani kemi më shumë se duke folur për pronat e tij ushqimor dhe karakteristikat - dhe pastaj ata të përqëndrohen.

Por vetitë kozmetike të myrtle, si dhe pronat medicinale do të diskutohet në një artikull të veçantë, që unë quajtur të gjitha pronat e dobishme e myrtle. Nga rruga, ka shumë që ne do të flasim për se ai përmban vitamina dhe minerale.

Ku dhe si të rritet feijoa

Nëse them sinqerisht, kjo bimë mund të jetë rritur edhe në kuzhinën tuaj. Kjo është për shkak të faktit se edhe pse ajo dhe ekzotike, por mjaft i thjeshtë. Por në qoftë se ju rritet atë në shtëpinë time - fruta ju nuk mund të llogarisë. Dhe në qoftë se ndonjë dhe do të - kjo është thënë, "Një dhëmb".

Por nëse strehim i tij, në të cilin - serrë, ku më shumë hapësirë ​​dhe një mikroklimë të veçantë - atëherë gjithçka është e mundur. E pra, po, Myrtle rritet në klimat tropikale dhe subtropikale në. Kështu, klima subtropikale ajo është më e natyrshme.

Kështu, pjesa jugore e Rusisë (Krasnodar Territory njëjtë) që zbatohen për klimën subtropikale mund të jetë mjaft e përshtatshme për kultivimin e saj.

Nëse ju thoni ato vende ku ajo është e kultivuar më, atëherë merrni në listë:

 • Qendrore dhe Amerika e Jugut,
 • Vendet Lindore (India, Japonia, Korea)
 • Rajoni i Zelandës së Re,
 • Vendet jugore evropiane,
 • rajonet jugore të Kaukazit,
 • South Coast (Crimea), por të kultivuar e saj jo aq shumë sa ne do të dëshironim.
 • Rritje feijoa shkurre relativisht të vogla, nga të cilat ju mund të mbledhur një korrave të mirë. Kështu, në qoftë se një të tillë të kujdesit mirë shkurret - ai mund të japë deri në 25 - 30 £ e frutave (manaferrat).

  Fruta Feijoa

  Fruta Feijoa përbëhet nga një fruta të gjelbër me një nuancë të verdhë, peshon, duke marrë një mesatare prej rreth 70 gram.

  E pra, po, në varësi të rajonit dhe kushtet në rritje, peshë mund të jetë si 20 gram dhe 120 gram arrijnë. Çdo gjë natyrisht varet nga kujdesi dhe aftësi e personit që rritet.

  Nëse ju shkoni direkt në konsideratë të këtij mrekulli - fruta - unë dua të them se ajo është çdo gjë ushqimor. Edhe pse, natyrisht, prej mishi ushqimor është ende, megjithatë, duke mbuluar lëkurën e saj është përdorur edhe në gatim, dhe jo vetëm atje.

  Megjithatë, për shkak të diversitetit veredlyvosti dhe fruta të tjera, banorët rajonet ku Myrtle rritet preferojnë të menjëherë të hequr qafe të zhvishem kosi dhe e hidhur dhe lëng tul vetëm uplitaty.

  Për ne, (veçanërisht për banorët e rajoneve veriore të ish lugë të) zhvishem shërbejnë ushqim mjaft i përshtatshëm.

  Kjo mund të shpjegojë vetëm disa karakteristika të rëndësishme:

 • zhvishem përmban shumë fibra,
 • ajo përmban shumë antioksidantë që janë gjithmonë të nevojshme për njeriun,
 • përmban, siç bën fruta, vitamina dhe minerale.
 • Duke folur për Fruta Feijoa dhe se ai shije - ajo nuk mund të mbijetojë, sepse ai është goxha e ëmbël. Për shkak të faktit se ai përmban një shumë të saharoze natyror dhe fruktoza - ajo është shumë e ngjashme me një ëmbël lëng, të pjekur dhe shumë i ëmbël dardhë.

  Për qëndrueshmëri, brenda e frutave përfaqëson një pelte-si masë që njerëzit lokalë uplitaye lugë. Por nuk mund të jetë dhe pa ndihmën e takëm. Nga rruga, përdorimin e thikë fruta feijoa - kjo është si të hahet puding.

  Kundërindikimet Feijoa

  Sigurisht, para se së pari provoni fruta Feijoa - ju duhet të dini për contraindications mundshme. Në përgjithësi, për person mesatar ka rrezik atje. Rreziku mund të ndodhë në rastet kur:

 • një person ka origjinalitet të vajrave thelbësore të përfshira në fruta, dhe veçanërisht në lëkurë,
 • të hanë frytin e më shumë se 400 gram në ditë.

 • Për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, shumë fruta mund të shkaktojë dispepsi ose përkeqësim të kardio - vaskulare sistemit.

  Dhe tani, siç është premtuar në fillim - të folur për fruta të tjera, të cilat gjithashtu rekomandojmë duke u përpjekur.

  Rambutan

  Duke folur për rambutan - tul logjike ajo është fryt shumë i ngjashëm feijoa. Ai gjithashtu "pudinhoobraznaya" pulpë, e cila është thjesht plot me sheqerna të ndryshme. Ai është shumë i ëmbël dhe vetëm shkrihet në gojën tuaj. Në përgjithësi, jo shumë për të shtrihet dhe artikull të vërtetë mjaft i madh, unë e shkroi një artikull të veçantë, e cila mund të gjendet këtu.

  Medlar

  Medlar më e zakonshme këtu, pasi ajo është rritur në Rusinë jugore, dhe Crimea dhe zona të ngjashme klimatike. Nëse ju nuk e kanë provuar tashmë ende, atëherë ju ose nuk e di për pronat e saj të dobishme, ose ju nuk i kanë thënë askujt për shijen e saj të pazakontë. Gjithsesi, kam vendosur për ju shumë të punojë shumë në një artikull të veçantë në të cilën ne flasim për në detaje medlar.

  Për të përmbledhur bisedën tonë sot unë them se të gjitha këto fruta është e dëshirueshme për të përdorur në kohën e drekës dhe nuk rekomandohet të mbushur ato në mbrëmje. Koha më optimal në të cilin organet tona janë të lehtë për të tretet dhe asimiluar - është nga ora 9:00 deri 18-19 pm.

  PS: Unë ju pyes për të lënë një koment për këtë artikull dhe të ndajnë informacion me fruta të tjera feijoa përmes butonat e mediave sociale më poshtë.