Kujdes shpalosen të gjitha pronat e dobishme e kivi fruta


Përshëndetje miq! Sot unë dua të ju tregojë për pronat e dobishme e kivi fruta.

Ajo është aq i mirë që ju mund të hani jo vetëm pjesën me lëng e brendshme, por edhe lëkurën.

Megjithatë, lëkura nuk është gjithmonë e rekomanduar për të përdorur, që nga kultivimi i saj është ndoshta nënshtruar trajtimit kimik.

Peel mund të hani në qoftë se ju jeni në atë zonë tjetër ku këto fruta janë të rritur.

Për ata të cilëve u ishte interesant, për të thënë se zhvishem shumë përmban kaq shumë prona të dobishme, ajo është përdorur edhe për qëllime mjeksore.

Por le të flasim për më shumë se prodhimet e saj, kështu që për ne do të jetë më e rëndësishme.

Pronat e dobishme e fruta kivi


Nëse ne flasim për pronat e dobishme e kivi fruta në drejtim të aplikimit praktik, ajo është shumë e mirë në:

 • kapsllëk. Nëse një person do të hanë për një ditë 300-400 gram - kjo do të zbutur stools. Nëse kjo nuk ndihmon - atëherë ju mund të hani darkë në vend të 250-300 gram.
 • Problemet me enët e gjakut. Me përdorimin e saj të anijeve bëhet më e fortë dhe më fleksibël.
 • Kur yndyrë trupit dhe portokalli zhvishem. Pronat e saj janë të dobishme në se ajo reaguar me yndyrna, ndan ato.
 • Problemet e tretjes. Ai përmirëson dhe zbut tretje të përgjithshëm.

 • Çfarë fryt ka kaq shumë prona të dobishme? Kjo është për shkak të pranisë së mishit shumë e komponimeve të tilla si:

 • antioksidantë
 • acide organike (esenciale në trup të vogël sasi)
 • vitamina (nga rruga, përmbajtja e vitaminës C, ajo lehtë mund të konkurrojnë edhe me limon)
 • minerale (micronutrients dhe macronutrients)
 • fibër.
 • Rritje kivi fruta

  Duke folur e në rritje fruta kivi, në të njëjtën mënyrë si botëve ai kultivuar në rajonet me klimë tropikale dhe subtropikale. Megjithatë, sot ajo është rritur jo vetëm në të gjitha - ishujt ekzotike, por edhe në Evropën Perëndimore. Po, ju mund të gjeni një plantacion në Itali, Spanjë dhe pjesë të tjera jugore të Europës.

  E megjithatë, ajo është rritur në Kinë jugore.

  Fakti interesant!

  Disa cirk - zejtarë dhe përshtatur atë në latitudes Ukrainës dhe Rusisë.

  Kundërindikimet fruta kivi

  Gjëja e parë që iu kujtua menjëherë - është e rëndësishme për dhëmbët tuaj. Fruta Kundërindikimet kivi qëndron në faktin se në qoftë se ju hani atë - ajo lë në mjedisin tuaj gojës acid, që është e keqe për smalt dhëmbit. Prandaj, nuk do të jetë dembel dhe shpëlarje gojën tuaj. Kjo, rastësisht, vlen edhe për produktet e tjera acid.

  Gjithashtu, të jenë të kujdesshëm me fëmijët.

  Ekspertët rekomandojnë shumë kujdes për t'i dhënë fëmijëve këto fruta. Kjo është për faktin që, - parë, mund të jetë reaksionet alergjike, dhe - së dyti, mund të jetë acarim i mukozës të sistemit tretës.

  Pra jap kjo ekzotike e rekomanduar për të provuar të paktën 3 - 4 vjet në përmasa të vogla.

  PS: ju lutem komentoni mbi këtë artikull Pronat e dobishme fruta kivi . Gjithashtu, ju lutem ndajnë atë me të tjerët përmes rrjeteve sociale.