Cilat ushqime sigurojnë vitaminë dhe se si ata duhet të kombinohen


Artikulli i sotëm përqendrohet në ku produkte përmbajnë vitaminë B, pasi ajo nuk është një element i veçantë i ushqimit tonë, dhe tërë komplekse.

Pra, sot, për të dalluar mes atyre komponimeve të veçanta të quajtura: B1 (thiamine), B2 (i quajtur gjithashtu G vitaminë), acid B3 ose nikotine.

Gjithashtu: acid B5 ose Pantothenic (vitaminë pak M), B6, B7 (biotin). Dhe B9 - 10 e njohur si acid folik, B12 dhe B15 gjithashtu (pangamat).

Kështu, ne mund të themi se çdo - që janë të rëndësishme, por atë - se: ashtu-kështu. Çdokush marrë veç e veç, është një funksion specifik dhe efekt në trupin tonë. Prandaj, të jetë pak i trashë, nëse personi e dinte në lidhje me përfitimet vetëm një shembull B6 e grupit B, ajo do të marrë mbi ushqimin.

Nëse ju japim rëndësi për atë - se një, duke harruar për të tjerët - kjo do të çojë në çrregullime në trup. Prandaj, bazuar në sa më sipër - të përpiqen për të zgjedhur një dietë për të kënaqur plotësisht të gjitha nevojat tona.

Cilat ushqime përmbajnë vitaminë


Nëse ju filloni në mënyrë për të folur në lidhje me B1 - atëherë ajo përmban një numër të madh të ushqimeve të tilla si fara të thata luledielli, embrion gruri, dhe Masha dhe lakër chickpea, portokall, luleshtrydhe, kumbulla.

Rezervat e larta janë në: majdanoz, brokoli, spinaq, rrush të thatë dhe currants, karrota, arra. Megjithatë, kur është fjala për ushqim të mirë - nuk ka nevojë të përqëndrohen në atë - se një, të tilla si arra dhe hani ato vetëm.

Sigurisht, në qoftë se ju vërtet e doni arra - ata mund të formojnë bazën e plotësimit B1, por duhet të përfshijë një dietë të perimeve, frutave, drithërat, të cilat janë të listuara më sipër. Dhe kjo vlen për të gjitha vitaminat që ne do të shqyrtojnë më poshtë.

Duke folur B2 - është atë në sasi të mëdha mund të gjenden në hikërror dhe tërshërë dridhë i zhveshur, përsëri, shumica e arra, lakër, pothuajse të gjitha llojeve. Më shumë për të mbushur këtë artikull të dobishme të hani oriz të rafinuar dhe bukë pa maja të bazuar grurë ose miell thekre.

Item B3 në masë të madhe mund të gjendet në domate, karrota, krunde gruri, pineapple, datat, pothuajse të gjitha bishtajore, të egra u rrit.

Sa për B5 - depozitat e mëdha të pranishme në ushqime të tilla si lajthi apo lajthi, fasule të gjelbër dhe bizele, një lulelakër, një të ashtu-quajtur perimet me gjethe.

B6 dhe bollëk e saj mund të takohen ushqim Kush tilla si banane, pothuajse të gjitha frutave agrume, luleshtrydhe, spinaq, arra, pothuajse të gjitha kokrra (grurë, thekër, kënaqur, etj). Dhe gjithashtu ajo është shumë në qershi dhe qumështit dhe derivateve.

Por B7 ju merrni kur shpesh fillojnë të përfshijë në dietë, kikirikë të thata, soje, të gjitha llojet e lulelakër gatuar bukë dhe krunde - furre produkteve nga miell gruri.

Substanca të tilla si B9 ose, siç u përmend më lart, acid folik, një shumë e qumështit dhe kungull, pjepër, panxhar.

Një numër i madh i mjaltit si dhe grejpfrut, kajsi, perime shumë.

B10 meriton vëmendje të veçantë për shkak se prania e saj është në shumë ushqime. Ato përfshijnë oriz, arra, bajame, lajthi, perime të gjelbra, fara kungull.

Rreth B12 mund të thuhet se prania e tij u vu re në të gjitha varg të "qumësht", vakt sojë dhe alga deti të.

E pra, B15 është i pranishëm në shalqi, dynyah, farë kajsi, shumë fasule, si dhe orizi. Tani, duke e ditur se cilat produkte përmbajnë vitaminë B - Planifikoni dietën tuaj siç duhet në mënyrë që të vazhdimisht të përpiqet të marrë të gjitha të mësipërme.