Herb Astragalus


Që astragalus barishte është shpërndarë gjerësisht në CIS pothuajse të gjitha - ne mund të përdorni atë për qëllime mjeksore, si dhe për parandalimin.

Mund të thuhet vetëm se praktikisht çdo bimë që rritet në zonën ku jetojmë - të përshtatshme për një person të dy si një trajtim dhe vetëm për ushqim.

Sigurisht, kjo nuk vlen gjitha bimët - por parimi mbetet e njëjtë.

Për më tepër, kjo bimë mund të rritet edhe në shtëpitë e tyre ose në faqen e internetit, pasi ajo nuk është shumë i çuditshëm. Pra, le të shohim se çfarë kjo bimë mund të na japë.

Çfarë një Astragalus dobishme barishte përmban


Për të filluar, unë dua të theksohet se trajtimi duke përdorur jo vetëm gjethet dhe rrjedhin, por edhe rrënjë. Dhe pjesët e sipërme dhe të poshtme, si dhe fletë mjedër dhe gjethe të thata boronice - përmbajnë komponime të tilla si glycosides, në një nivel fizik janë të dobishme për enët e gjakut, por edhe të kontribuojnë në përmirësimin e muskujve të zemrës.

Paralelisht, gjetur ende komponimet që formojnë një yndyror apo vajra esenciale. Kur ata marrin në trupin tonë - është në gjendje për të përmirësuar metabolizmin mes qelizave dhe lidh kolesterolit të tepërt të akumuluar për kultivimin e mëtejshëm.

Rastësisht, për të njëjtën rolin dhe çikore, e cila, ndonëse të dobishme, por duhet të dini kur të përdorin atë. Plus, ka komponime të tilla si kumarin, të cilat ndërveprojnë me trupin, veprojnë si një diuretik dhe agjent antibacterial.

Në Futjet, unë dua të theksohet se astragalus barishte të thata mund ende të përmbajnë komponime organike të kalciumit, silici, hekur dhe elemente të tjera.

Si KORRURA Astragalus barishte dhe si të përdorin siç duhet

Nëse ju doni të rritet këtë barishte në veten tuaj, ju duhet të dini disa rregulla për përpunimin e mëtejshëm të saj. Po, bëhet fjalë për kushtet në korrik dhe gusht muaj, në varësi të rajonit.

Ajo ishte në këtë periudhë mund të shkurtohet me kujdes rrjedhin në një distancë prej rreth 5 inç nga toka. Kjo masë është e domosdoshme në mënyrë që të mbani sistemin rrënjë dhe aftësinë për reproduksion të mëtejshëm. Nje preparat tej eshte ashtu si dhe çdo bime tjetër.

E vetmja gjë për të thënë për jetën shelfin. Në përgjithësi, si pemë dhe bar Astragalus dhe çdo bimë tjetër në formë të thatë e ruan vetitë e saj për 5 vjet. Kjo është në kushte të mira të magazinimit.

Por në qoftë se ju keni mundësinë për t'u angazhuar në vit korrje - korrat më të mirë të mjaftueshme për të aplikuar për një vit.

Shkarko fund është se çdo vit forcë dhe pronat janë të humbur. Në kushtet e aplikimit, astragalus barishte, ashtu si mollë balsam është përdorur si decoctions dhe infuzione.

Megjithatë, ka dy mënyra të lehtë për të aplikuar. Së pari - insistojnë rrënjë në ujë të vluar për të bërë një expectorant për ftohjet. Për këtë rrënjë të marra në të thata milled numër një lugë gjelle dhe derdhi 250 gram (një filxhan) e ujë të valë.

Më tej, ajo është e mbuluar kapak të shtrënguar dhe infused rreth një orë. Ju dhe një pak më shumë. Pastaj, infuzion rezulton është derdhur në tas dhe merr 30-50 minuta para se një vakt në një shumë të barabartë me dy lugë.

Kështu, përdorimi kryhet për tre javë për 3 - 4 herë në ditë. Çfarë për të përgatitur një zierje e uzinës vetë, e cila do të përmirësojë performancën e kardio - vaskulare të sistemit, duke marrë rreth 25 gram bar thata dhe hedhin atë në vëllimin e ujit zjente prej 250 gram.

Astragalus atje barishte të pak kuzhinier për 4 - 6 minuta. Pastaj, supë që rezulton është i mbuluar edhe me një kapak të shtrënguar dhe të qëndrojë për një orë më gjatë, dhe për rreth 4:00. Dhe pastaj, pak para vaktit, ju mund të marrë një lugë (kuzhinë) disa herë në ditë. Kursi zgjat 3 javë.