Fact e xhenxhefil substancave të dobishme të njohur për shumë udhëtarë


Ne do të vazhdojmë të analizojmë veten pronat e dobishme xhenxhefil të cilat ne kemi prekur në artikullin e mëparshëm.

Por, si të gjithë artikulli i mëparshëm ishte i përkushtuar për cilësitë më pozitive është në të ushqyerit të njeriut.

Tani, sigurisht, ne të përfunduar mendimet tona në lidhje me ushqim, dhe shumicën e kohës kushtoj efekte terapeutike.

E vetmja gjë që dua të them se sot është përdorur si rrënja e këtij trajtimi të bimëve brenda dhe jashtë përdorimit përhapur.

Pronat e dobishme xhenxhefil

Nga rruga, derisa ata harruan - rekomandoj që ju të merrni njohur me emërimin.


E pra, ne të fillojmë me faktin se dietitians praktikë afatgjata mund të gjendet një fakt shumë interesant.

Pra, në qoftë se ju nuk mund të tolerojë asnjë lloj proceset për udhëtimet në distancë të gjatë - nutritionists rekomandojmë çaj krijoj përdorur rrënjë të thata e këtij centrali. Ju edhe mund të bëni çaj, nëse ju keni rrënja e tharë është milled në një pluhur.

Nëse pluhur të thata - atëherë rekomandohet per filxhan 250 gram shtoni një lugë çaji të kësaj pluhur. Nëse ajo do të bluaj perime të freskëta - atëherë ju jetoni dhe gjysmë një lugë çaji.

Pasi të keni mbushur me ujë të valë - duhet të mbulojë, prisni rreth 15 minuta.

Atëherë pini gllënjka të vogla të asimilimit ishte më efektive. Për shembull, ky çaj do të jetë një kursim i madh në qoftë se ju jeni të udhëtojnë në tren.

Po - për faktin që ju të trajnuar joaktiv - një çaj për ju do të jetë një pije e madhe tonik, e cila është tashmë një orë ju jep një ndjenjë të gaz. Kjo është për shkak të faktit se në vetvete xhenxhefil i freskët është në gjendje për të ndikuar në mënyrë aktive në funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut ton.

Një tjetër pikë e rëndësishme - do të jetë veçanërisht e rëndësishme për ata që duan të udhëtojnë në male. Gjithashtu, nuk ka informacion që ndihmon çdo person për t'u marrë me të dridhura të mundshme.

Për shembull, pas një qëndrimi të gjatë në rrugë.

Për të aktivizuar metabolizmin tuaj, të rivendosur trupin normale frymë të ngrohtë - do t'ju ndihmojë si çaj, vendas i cili u përshkruar më lartë dhe praktikës në vijim. Kështu, në mënyrë që të krijojë vetes vidihrity dhe trupin normale - ju mund të fshij trupin me një zierje e përqendruar e gjallëri.

Plus, nëse është e mundur - ju mund të marrë një dush me një kompleks të veçantë. Ju mund të marrë rreth 100 gram thata dhe grinded rrënjë, të thata horsetail në terren, dhe çdo pjesë të impiantit të tillë që kënaqur.

Nëse ju merrni të kënaqur, ju mund të përdorni një kokërr të mirë dhe kërcell, dhe të gjithë së bashku.

Pastaj, 100 gram komponentët e mësipërme të vënë në një tenxhere dhe derdh dy litra ujë. Më tej, ajo është e gjitha ia vlen vlim për 20 - 30 minuta në ngrohjes mesme (uji duhet të vlim butësisht).

Dhe supë që rezulton Hidh në të përgatitur një dush me ujë. Kjo përzierje është e përkryer të ndihmuar zgjerimin e enëve të gjakut, të cilat pengojnë zhdukjen e lëkurës ose, Zoti na ruajt, gjymtyrë.

Unë shpresoj që ju të kuptoni pronat e dobishme e xhenxhefil është aq e ndryshme që ne kemi përshkruar është vetëm një pjesë e vogël. Për shembull, ajo gjithashtu mund të përdoret për ftohjet. Nëse jeni të vërtetë të interesuar të dinë më shumë për këtë mrekulli - bimë - rekomandojmë që të përdorni funksion kërkimi në blog, apo thjesht lexoj artikuj të tjerë nga kategoria e perimeve të dobishme.