Sa shumë njerëz kanë nevojë ose proteinat në ushqime në mënyrë të detajuar


Pra menjëherë pa konsiderata dhe të hyrave të mëtejshme, vazhdojnë të flasin e proteinave në ushqime.

Në një artikull të mëparshëm kemi parë dy grupe kryesore të cilat kishin që ngopur kryesisht i lartë në aminoacide, por ende, kur bëhet e drejtë, pranuar shumë mirë nga sistemi ynë ndihmon tretjen e ushqimit.

Kjo është një arra dhe fara.

Pra, për të bërë ju më kuptoni arsyetimin tonë - rekomandoj lexuar artikullin e mëparshëm. E pra, ne e konsiderojmë grupin e tretë, e cila mund të quhet drithëra dhe kokrra.

Cilat janë proteinat më të dobishme në ushqime

Nëse tha e drithëra dhe kokrra, atëherë hikërror, të tilla si gruri, kënaqur, grurë, bollgur, etj, përmbajnë proteina në një shumë jo më pak se 10%.


Ky ushqim është i përshtatshëm për pothuajse të gjithë njerëzit. Jo vetëm janë drithëra dhe kokrra mund të jenë të përgatitur në formën e drithërave, të shtoni në supave dhe enët tjera të gatuaj, kështu që është ende e mundur për të ngrënë mjaft të papërpunuara.

Për shembull, e njëjta hikërror mjaftueshme për të zhytem në ujë të zakonshëm të pastër vetëm 2 - 04:00 - dhe që ju të merrni një meze të lehtë mjaft të mirë apo edhe një vakt të plotë. Në këtë rast, ju do të keni mjaft për të ngrënë atë vetëm 100 - 120 gram.

Dhe, edhe pse ajo do të ketë një lloj dhe shije (përveç zier), por ju merrni një pjesë të mirë të aminoacideve. Por më të mirë të të gjitha - unë rekomandoj për të zhytem pshenychku (nuk duhet të ngatërrohet me mel). Në grurë, nëse nuk gatuaj, përmban rreth 25-26%.

Kjo është ajo që ne po flasim për atë germinated opsion. Gjithashtu, si në rastin e arra, mund të kryejë një eksperiment duke ngrënë atë në kohën e drekës pa aditivëve dhe ushqim shtesë. Unë ju siguroj se në një orë që ju të merrni një hov të ri të energjisë.

Well, natyrisht, nuk duan të lënduar qull. Të gjitha ushqimet mund të hahet, sepse ata janë edhe karbohidratet e nevojshme. Pra, në pozicionin e katërt në renditjen tonë janë bishtajore. Proteinat në produktet e këtij lloji ka me bollëk, por shumica e fasule nuk janë gjithmonë në mesin e ushqimeve më të mirë.

Ju ndoshta e dini nga fëmijëria që bishtajore mund të ndikojnë problemet e zorrëve.

Megjithëse, nëse ju hani ato në kohën e duhur dhe nuk e bëj bar me numrin - çdo gjë do të jetë mirë. Nga të gjitha bishtajore mund të identifikohet në pure (një tjetër emër i dhënë), thjerrëzat, chickpeas dhe fasule.

Sigurisht, ju ende mund të bashkëngjitni dhe soje. Dhe bizele. Por më e dobishme për ne, veçanërisht në qoftë se ata zhytem në ujë, është pure, chickpeas, thjerrëzat lloje të ushqimit. Për shembull, në të njëjtat thjerrëzat, sipas Wikipedia përmban më shumë aminoacide se sa të mishit.

Megjithatë, unë nuk jam me të vërtetë 100% të bindur ju për të ngrënë kulturën vetëm ngjyhet ose mbirë. Për shembull, në Indi, ajo është pure shumë popullore (dal) dhe thjerrëzat në një salcë ose drithëra.

Sigurisht, në qoftë se ju jeni një kuzhinier këto enët - highly recomend ju shtoni ato në shtëpi (nuk blihen në dyqan e) gjalpë. Shtimi i të paktën 20 - 30 gram gjalpë e vërtetë (dhe mund të dhe më shumë) - ju do të forcojnë sistemin tuaj të tretjes, duke shkaktuar proteinat janë të tretet në mënyrë më efikase.

Well, natyrisht ne nuk e harrojmë për ushqime të qumështit. Është e dobishme vetëm nëse ju merrni apo të blerë një shtëpi. Të gjithë janë të shitur tani në dyqane, për fat të keq, ka përfitime të ndryshme dhe të fuqishme ushqyese.

Dhe unë shpresoj që të proteinave në ushqime do t'ju ndihmojë të vendosni në disa pika të dietën tuaj dhe të ju lejojnë për të balancuar atë.