Zbulon të gjitha kartat në pronat e dobishme e feijoa


Përshëndetje miq! I premtoi se do të ju tregojë për pronat e dobishme e myrtle? - Ai premtoi.

Pra, artikulli i sotëm tonë do të jetë e përkushtuar plotësisht për këtë temë.

Sigurisht, duart kruarje ime të ju tregojë për të tilla si fruta gujava, por ajo do të vëzhgojnë situatën.

E pra, po, duke folur për temën, unë do të thoja se pronat e dobishme filluar të i kushtoj vëmendje jo shumë kohë më parë.

Kështu, mjekët, dieteticieneve, beauticians vijnë për të mbërthen me feijoa vetëm 30 vjet - 40 më parë, kur industria filloi të zhvillohet serioze shëndetësore dhe bukurinë.

Dhe, siç doli, ky fryt u soll para shkencëtarët në një dritë të re, si ajo përmban një lloj të një numri të madh të vajrave thelbësore dhe komponimet e tjera të dobishme për ne.

Në të vërtetë, le të gjitha këto prona dhe të eksplorojnë më shumë.

Pronat e dobishme e myrtle


Nëse ju kujtohet, në artikullin e fundit të Feijoa, kam premtuar të ju tregojë edhe për vitamina dhe minerale, të cilat në vetvete përmban këtë fryt. Po, kjo është në lidhje me vitamina, fruta të pjekur dhe zhvishem dhe janë në dispozicion:

 • Një paketë e tërë e vitaminave B (ka B1, B2, B3, B5, B6, B9)
 • pak vitaminë E,
 • acid askorbik, i cili është i referuar si vitaminës C.
 • Sa për mineralet, këtu ju mund të gjeni një gjurmë dhe elemente makro.

  Gjurmë elemente:

 • një sasi të madhe të jodit, duke fryt u bë popullor në mjekë dhe specialistë në të ushqyerit,
 • mangan, e cila eshte e domosdoshme per proceset caktuara metabolike në trup,
 • Zink, i cili është veçanërisht i nevojshëm burra
 • Bakër, e cila është mjaft e rrallë në prodhimet
 • hekur.

 • Elemente makro:

 • kalium, kalcium dhe fosfor - më e zakonshme,
 • magnez në sasi të vogla,
 • pak sodium.
 • Përveç komponentëve të mësipërme, nuk e harrojmë për polezneyshye vajra esenciale. Kjo është prona të dobishme të vajrave thelbësore janë gjithnjë e më shpesh kohët e fundit, janë përdorur në komplekset e ndryshme për të trajtuar lëkurën e kokës për të përmirësuar kokën.

  Megjithatë, vajra esenciale, duke e ditur pothuajse të gjithë pronat e tyre, tani filloi të përdoret për:

 • trajtimi dhe parandalimi i depresionit,
 • për të ndihmuar në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme infektive,
 • për trajtimin dhe kontrollin e tumoreve të kancerit
 • për të rritur tonin e përgjithshëm të trupit dhe imunitetin.

 • Rritje feijoa

  Siç kam përshkruar në një artikull të mëparshëm - feijoa mund të rritet dhe në shtëpi. Një gjë duhet të jetë menjëherë e qartë se shpresa të mëdha për këtë fabrikë nuk duhet të konsiderohet. Sigurisht, ju mund të arrijë se ajo do të fillojë të japë fryt (zakonisht 5 vjet), por fryt do të jetë i vogël.

  Nëse keni qëllim - vetëm për të rritur si një fabrikë dekorativ të dobishme - atëherë nuk ka problem. E pra, ndryshe, unë rekomandoj që ju mendoni dy herë nëse është e.

  Përfitimet dhe dëmet e feijoa

  Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj në faktin se ne jemi nuk kanë të bëjnë vetëm me pronat e dobishme Feijoa, por edhe disa aspekte negative.

  Për shembull, në qoftë se ju doni të përdorni atë - kjo është një agjent kozmetike ose terapeutik, i cili përbëhet nga të gjitha - komponentet e frutave - është më mirë që të konsultoheni me një specialist.

  Pra, nëse ju keni intolerancën në të cilën - lidhje të veçantë që ka në vetvete këtë fryt - ju mund të fillojë si acarim të lëkurës dhe mukozës. Prandaj, unë ju rekomandoj "perepylnuvaty se nedobdet" më të mirë

  Dhe kështu, përfitimet dhe dëmet e feijoa gjoja ka thënë gjithçka. Sigurisht, ndoshta kjo - se humbur ... Nëse po - atëherë i saktë ose shtesë për komente. E pra, disa fjalë për vetitë e frutave gujava.

  Gujava

  Vëmendje e veçantë i është dhënë të tilla si fruta gujava. Po, ajo është aq e zakonshme në rajonet tropikale, veçanërisht në Amerikën Qendrore, popullatës lokale mësuar të përdorin atë në forma të ndryshme. Që nga ajo është gatuar bllokime, të bëjë pije qeshur, vetëm të gatuar, shtoni lëngje të freskëta, etj

  Sigurisht, rekomandimi im - gjithmonë hani atë të freskët, sepse në këtë shtet pronat e saj ushqyese të mbeten të pandryshuara. E pra, shumë nga ky mrekulli - fruta dhe shërbimeve të saj si ju mund të në letër - të gjitha të gujava.

  PS: ju lutem komentoni mbi këtij neni pronat e dobishme e myrtle, dhe e ndajnë atë në social.

  Rrjetet me tjetrin shtypur butonat më poshtë.