Ushqim i veçantë


Si unë dua të qëndrojë i ri, i bukur dhe energjik! Por koha pashmangshmërisht më kujton. Çfarë do të na ndihmojë për të ngadalësuar ndikimin e kohës në trupin tonë? Të gjitha llojet e teoritë dhe praktikat, ka shumë dhe një prej tyre - ushqimi të veçanta.

Parimet e ushqim të veçantë

Është e vështirë që të ketë të paktën një shkollë ushqim të shëndetshëm që shkakton kaq shumë mendime kontradiktore nga nutritionists. A është e dobishme të ushqimit ose keq veçantë? A mund të themi se ushqim i veçantë dhe ushqim të shëndetshëm - është e njëjta gjë? A është e mundur për të ndarë parimet e ushqim të përfshijë konceptin e dietë?


Çfarë praktikë më të veçanta furnizimit me energji elektrike, avantazhet apo disavantazhet? Pyetjet bollëk, por përgjigje të thjeshtë në mënyrë që ata ende nuk kanë! Çfarë është esenca e një ushqim të veçantë? Përgjigjja është e thjeshtë: ju keni për të ngrënë produkte vetëm pajtueshme.

Ushqim i veçantë Tifozët shkollë argumentojnë se nëse ju hani nuk janë në përputhje me çdo produkteve të tjera, procesi i tretjes është prishur. Kjo është për shkak të faktit se proteinat dhe karbohidratet të kërkojnë një mjedis krejtësisht të ndryshme për tretje e duhur. Proteinat duhet acid dhe karbohidratet - mjedis alkalin. Kjo është, kushtet në të cilat ka një përpunimi cilësor i proteinave dhe karbohidrateve, në kundërshtim të plotë.

Përndryshe, nuk pjekur ushqime si toksina dhe yndyra do të "skladuvatysya" në trupin tuaj. Në këtë drejtim, konkluzioni është se në qoftë se ne hamë të dy karbohidratet dhe proteinat, me cilësi të lartë mastering këto substanca ne presim që të ndodhë. Këtu është një shembull konkret: në qoftë se ju hani fruta me stomak bosh, ata lënë atë në më pak se 20-30 minuta. Por në qoftë se ju përdorni ato në produktet e mishit, atëherë, duke qenë se mishi është tretet shumë më e gjatë dhe e lë stomaku nuk është më herët se 3-6 orë, fruta zgjatem, dhe të fillojë procesin e kalbje dhe fermentimit.

Pas kësaj, ushqimi hyn në zorrë nuk përpunuara, e cila mund të çojë në të gjitha llojet e problemeve të tretjes, ngarkesa të panevojshme në pankreas dhe ndoshta trashje.

Si nuk kemi të përcaktuar pajtueshmërinë e produkteve? Kjo nuk është e madhe, sepse rregullat thonë se ne të ndarë ushqimin: "Hani proteina me proteina dhe karbohidrate me karbohidrate" I gjithë sistemi i ushqimit të veçantë mund të përmblidhet në një tryezë, për të gjetur se Interneti nuk është e vështirë, por e di bazat ndarë furnizimit me energji elektrike dhe të bëjnë ushqimin e duhur të veçantë - thuhet në Odessa - ". dy dallime të mëdha"

Kur diskutohet një lloje të veçanta të ushqimit, ato mund të jenë vetëm dy: të thjeshta dhe komplekse. Mirzakarim Norbekov kryerjen kurse në një "Ndihmë veten," përfshin ata, vetëm rekomandime të thjeshta se furnizimit me energji të veçantë. Ata qëndrojnë në faktin se çdo produkte proteinike janë në përputhje me njëri-tjetrin, si edhe çdo hidrokarbureve. Zarzavate, perime (përveç patate dhe patëllxhan) dhe yndyrna janë në përputhje me njëri-tjetrin dhe të kategorive. Pjepër me asgjë nuk është e pajtueshme. Megjithatë, mbështetësit e një parimi të ndërlikuar na tregon se proteinat e llojeve të ndryshme (bimore dhe shtazore), nuk mund të jenë të përziera.

Ushqim i veçantë

Në raftet e librave dhe rrjeteve elektronike mund të gjenden në libra të ndryshme në furnizimin me energji të veçantë.

Kjo shpesh secili autor sjell ndryshime gati të vogla të rregullave të tyre të ndarë furnizimit me energji elektrike. Prandaj dalluar disa sisteme kyçe, secili prej tyre, duke ruajtur parimin e përgjithshëm, menu modifikuar pak furnizimit me energji elektrike të ndara:

 • Ushqim i veçantë në Malakhov . Parimet e ushqimit Genadi Malakhov, qëllim kryesisht për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Kuzhinë është ushqim i veçantë Malakhov përdor decoctions, infusions, tarifat herbs, perime dhe fruta lëngje të freskëta.
 • Ushqim i veçantë për Sheldon . Libri Herbert Shelton "ushqim i duhur kombinuar" i lëshuar në 1928, dhe autor ishte paraardhësi i dietë të veçantë ushqimore.

  Ajo Shelton i parë i zhvilluar dhe formuluar një qark të veçantë të furnizimit me energji elektrike, e cila pastaj u përhap në mbarë botën, duke fituar popullaritet të madh.
 • Ushqim i veçantë në Semenova . Shpresoj Semenova ofron një shumë e recetave të ndarë furnizimit me energji elektrike. Semenov propozoi që një ushqim të veçantë nga dietë të gjitha produktet e qumështit dhe mishit dhe peshkut supave e lëngjet e mishit. Plus N. Semenov e rekomanduar për të kaluar në një ushqim vegjetarian veçantë si më të shëndetshme.
 • Ushqim i veçantë nga Zhdanov . Profesor Vladimir Zhdanov - një ekspert i njohur kombëtar në luftën për seriozitet dhe rilindjes së kombit.

  Teoria e tij e furnizimit me energji të veçantë është gjithashtu i rëndësishëm. Zhdanov ndan ushqime në tre grupe: proteinat, karbohidratet dhe ushqime të gjalla.
 • Ushqim i veçantë në Montignac . Metoda e furnizimit me energji elektrike i veçantë për Mishel Montignac, ndoshta për herë të parë në Rusi dhe vendet e CIS në 90 vitet e fituara famë. Montignac hani thirrje shumë kufirin në dietë karbohidrate "të këqija".

  I tij shembullor menu e veçantë ushqimi është i bazuar në një përputhje javë të produkteve dhe indeksin e tyre glycemic. Nga rruga, sipas Michel, ushqim i veçantë dhe alkool kompatibil Montignac rekomanduar pivkelyha çdo ditë të pini verë të kuqe.

 • Ushqim i veçantë për grupin e gjakut . Kjo metodë në vendin tonë ka fituar famë të disa vite më parë. Ushqim i veçantë për humbje peshe të grupit të gjakut të thotë konsumin e produkteve të caktuara, në bazë të një lloji të veçantë të gjakut.
 • Pro dhe kundër të furnizimit të veçantë të energjisë

  Kritika i veçantë furnizimi me energji elektrike është i papërshtatshëm, pasi që të gjithë e zgjedh atë që ai është më i përshtatshëm. Ka disa mangësi furnizimi i ndarë energji, njerëzit vazhdimisht, sidomos në fillim, duke përjetuar urinë, edhe pse trupi i tij merr të gjithë materialin e nevojshëm. Gëzojnë ndodh ushqim. Gjithashtu furnizimi keq i veçantë shihet në monitorimin e vazhdueshëm të dietës, mendimet e njeriut janë të zënë hartimin e furnizimit me energji të veçantë menu, receta e kërkimit balancuar të ardhmen.

  Por pavarësisht nga kjo, përfitimet e një furnizim të veçantë të energjisë, siç është e qartë: ka më shumë energji shkon lodhje kronike, rikthen aktivitetin normal të traktit gastrointestinal, zhduket pa gjurmë mbipeshës. Pra, nëse keni nevojë për pushtet të veçantë për të gjykuar.

  Me produkte të veçanta ushqimore mund të bëjë një listë të madhe të mjaftueshme, ju mund të hani të ndryshme pa repetitions, të tilla si gjatë javës. Recipes dhe shembuj të ushqimeve të veçantë në sasi të mëdha mund të gjenden në internet apo në librat përkatëse. Vini re se në qoftë se është e rëndësishme që fëmija juaj gjithashtu hëngri përkatësisht, të ushqyerit kuzhine për fëmijë të ndara s do të ju ndihmojë me këtë.

  Shumë familje kanë kaloi tërësisht në një dietë dhe të ndjehen të madh. Me kalimin e kohës ju mund të mësoni jo vetëm produkte kombinim profesional dhe e shijshme, por edhe për të përgatitur ushqimet e tyre të kurorëzojë një furnizim të veçantë pushtet.

  Duke gjykuar nga kritikat e ushqimit të veçantë, të humbasin peshë të shpejtë nuk mund të kënaqur të gjithë. Kaq shumë oferta vlen për një regjim të tillë jo si një dietë, por si një mënyrë jetese. Lose peshë me furnizimin me energji të veçantë do të hyjë në distancë të gjatë, por në qoftë se ju të përfshijë një gamë të ushtrimit humbje peshe, yoga, masazh, ushtrimi ose stresi të tjera fizike në trup, rezultati nuk do të marrë kohë.

  Produkt i veçantë ushqim compatibility tryezë