Produktet që përmbajnë bakër


Përshëndetje miq! Sot kam vendosur të flas me ju në lidhje me produktet që përmbajnë bakër, si mangësi e saj në trupin tonë ndikon në organet tona të mëdha dhe sistemet.

Nëse ju them konkretisht, disa nga këto sisteme janë: funksion hematopoietic, dhe ndërveprimi dhe robot qelizat.

Por tani ne veçanti nuk ndalem në këtë për shkak të mungesës së kësaj mineral'll flasim pak më e ulët.

Tani unë dua të ju them se shumica e tij është gjetur në ushqime me origjinë bimore.

Po, disa prej jush mund të thonë se të mëlçisë kafshë përmban depozitat e pasura të selen. Dhe është e vërtetë.

Por të gjitha ato vitamina dhe minerale që ne konsumojnë kafshët produkte të na asimiluar shumë e vështirë.

Tani ajo nuk do të jetë e vështirë për të shpjeguar, që nga shpjegimi i dhënë në artikull më parë në lidhje me ushqime përmbajnë fosfor.

Pra, tani ne do të flasim vetëm për produktet bimore. Vetëm ata mund të na sigurojnë furnizimet e nevojshme pa kompromentuar shëndetin.

Produktet që përmbajnë bakër


Para se të flasim për produkte të veçanta që përmban bakër, unë dua të theksohet se personi mesatar nuk është e nevojshme në një numër të madh të saj. Po, norma tonë të përditshme (në qoftë se nuk ka stres të rëndë mendor ose fizik në trup) - është vetëm 2 - 2,5 mg .

Përmbajnë bakër

Shumica e produkteve të bollshme, ku ajo e gjetur ishin: arra të pyjeve ose lajthi, kastravec, avokado, të egra u rrit.

Ato përmbajnë në mënyrë shumë të këtij minerali atij personi mjaft jo vetëm një ditë, dita 2 ose 3.

Dhe kështu ajo është e përmbajtura në ushqime të tilla si:

 • Perimet. Karrota, lakër dhe kineze, Savoy, alga deti, kastravec, piper zile, radishes, panxhar, pothuajse të gjitha zarzavate, përfshirë marule.
 • Frutat dhe manaferrat. Kajsi, avokado, dardha të gjitha klasat, luleshtrydhe, gooseberries (person i tretë), currants, portokall, mandarina, limon, botëve, grejpfrut, Pamela, limon, mollë
 • Arra dhe fara. Sesam, arra, bajame, arra, lajthi, fara luledielli, fara kungull.
 • Mashurka dhe.

  Fasule, soje, bizele, lakër grurë, lakër mung (dal), sprouted thjerrëzat.
 • Drithëra dhe drithëra. Buckwheat, qull mel, kënaqur, grurë.
 • Një tjetër ushqim që përmban këtë element gjurmë është: produkte qumështi shtëpi, fruta, hithër, luleradhiqe, në krye e karrota, panxhar. Megjithatë, është tashmë jo shumë, por do të dini vetëm në rast.

  Mangësi bakër në trup

  Dhe tani, siç është premtuar në fillim të këtij neni, le të flasim për mungesën e bakrit në trup. Nëse trupi i njeriut për më shumë se 2 javë mungesë, ne mund të fillojnë procese të tilla si:

 • çrregullimi i sistemit nervor (shpesh shfaqet irritim, lodhje e shpejtë)
 • Dobësia e sistemit muskulor,
 • Shkelja e funksioneve të caktuara të hormoneve
 • mund të ketë probleme me shpërndarjen e qelizave të kockave.

 • Bakrit tepërt në trup

  Siç e keni vënë re nga të dhënat e mësipërme është ushqim që përmban sasinë e këtij minerali që praktikisht siguron kërkesat e përditshme. Në këtë drejtim, nëse hani atë jashtë mase apo shumë shpesh - nuk mund të jetë një rritje e bakrit në trup.

  Kjo, natyrisht, shumë e rrallë, por ende, ndonjëherë. Çfarë do të ndodhë nëse ky mineral akumulon shumë? Arritja ndikim në:

 • Qelizat (qelizat fillon mosfunksionim që çon në shkatërrimin e tyre të shpejtë). Në këtë drejtim, përshpejton procesin e plakjes.
 • Proteinat. Ajo fillon me disa lloje të Shkeljet e ndërveprimit të komponimeve të proteinave (amino acide) të trupit, nga ushqimi.

 • PS: ju lutem komentoni një artikull mbi produktet që përmbajnë bakër dhe ndani atë me rrjetet e tjera sociale. Dhe, në Përveç sa më sipër, shih komplot.