Qimnon erëza dhe zbatimi i saj


Nga vetë, erëza qimnon për shumë shekuj përdoret si një shtesë e vlefshme për enët shumë.

Kjo nuk është vetëm. Kryesisht për shkak të faktit se kjo tonet shtues shëndetin e përgjithshëm dhe një ndjenjë e freski.

Kjo, megjithatë, ne tashmë shkon përpara pak dhe kontakt të Ayurveda.

Le të, për një fillim, do të diskutojnë përdorimin e erëza në ushqime.

Erëza qimnon në ushqim

Duke folur për zbatim të përgjithshëm në gatim - barin e gjumit erëz, si rigon, ka gjetur zbatimin e tij në shumicën e ngrënies të ftohtë dhe snacks. Kjo mund të jetë sanduiçe të ndryshme dhe sallata.


Shtoni gjithashtu një shumëllojshmëri të supave si përzierjeve me erëza të tjera.

Dhe gjithashtu, përdorimi është në enët e nxehtë, të tilla si oriz të përbashkët. Nëse ju ende vendosni të provoni - pastaj shtoni erëz apo e rekomanduar për 10 - 15 minuta para se një vakt do të jetë i përgatitur, ose në fazën e parë të përgatitjes së saj.

Rastësisht, në Vedic qimnon erëz gatim, ndoshta edhe së bashku me çikore, e përdorur si një shtesë në produktet e qumështit. Kjo mund të përfshijë kos, dhe djathë, dhe kos. E megjithatë, ata që e ruan dimër domate të njëjtat, trangujve dhe të bëjë ruajtjen e të tjera - lehtë mund të shtoni një pak - pak nga ky erëz në çdo bankë.

Ajo do të jetë e mjaftueshme vetëm pinches e 1 litër kanaçe që të gjitha produktet korrur mori një të veçantë, shije shumë të veçantë. Plus, ju mund të shtoni edhe në ruajtjen dhe bllokim.

Erëza qimnon në Ayurveda

Në të vërtetë, prapa se pse kjo është e tillë një nuancë e zakonshme në vendet Lindore - është një përgjigje e thjeshtë. Sipas Ayurveda - ajo, si karamele mente, ka efekt ftohës në trup. Dhe duke pasur parasysh se, në të njëjtën India apo vende të tjera aziatike, klima është e nxehtë - erëz qimnon ka mjaft të përshtatshme.

Por kjo nuk është një arsye. Duke folur për efektin terapeutik, ne mund të vini re disa cilësi të rëndësishme.

Një prej tyre - një efekt i dobishëm për sistemin nervor dhe paqen e tij.

Megjithatë, në traktatet e Ayurveda mund të gjeni rekomandime që kanë për qëllim për njerëzit që vuajnë nga problemet me sistemin e tretjes. Është e rekomanduar për të shtoni këtë erëz në enët e nxehtë për të normalizuar tretje.

Nëse një person ka qenë oreks të dobët ose kanë probleme të zorrëve - i rekomanduar, fjalë për fjalë, një majë e erëza të thata të marrë 40 minuta për vakt kryesore. Gjithashtu, nuk mendoj se ka vetëm çaj të dobishme nga gjethet e mjedër apo boronicë gjethe ose currants.

Ayurveda rekomandon marrjen e trajtimit dhe të parandalimit të teas duke përdorur këtë fabrikë.

Së pari, një çaj përmirëson sistemin e veshkave, duke shkaktuar rritjen dhe prodhimin e biliare. Plus, ky çaj do të shpëtoj trupin e toksinave dhe helmet.

Një rëndësi të veçantë që prodhimi do jo vetëm toksina, por edhe ushqim që nuk është riciklohen dhe vetëm kalbet në zorrët tona. Por si për të përgatitur një çaj, ju kërkoni? Është shumë e thjeshtë. Ju duhet të marrë një fara holistik të kësaj bime dhe kopër milled dhe koriandër.

Mix këto tre erëza së bashku në sasi të barabarta. Dhe pastaj, vetëm një ushtri lugë çaji përzierje dhe pour 0,5 litra ujë të valë. Dërgo një qëndrim të vogël, dhe pini 150-200 gram.

Më fuqimisht rekomandojmë që ju të paguani vëmendje të yarrow tonë barishte. Është më mirë për ne dhe përshtatet në energji dhe ka një shumëllojshmëri mjaft e pronat medicinale, të cilat vetëm do të përkeqësojnë bimët dhe bimëve të tjera.

Si rezultat, erëza qimnon mund të përdoren gjerësisht në kuzhinat e shumë prej nesh. Por, jo vetëm në kuzhinë, por edhe në qëllime të parandalimit dhe të trajtimit.