Ju duhet të hani të ndryshme


Çfarë është ushqimi? Për shumë njerëz kjo është vetëm proces i përditshëm i përthithjes së një suitë të produkteve që është e nevojshme për të mbështetur trupin. Kënaqjen këtë nevojë, ne do të përpiqemi dhe të merrni kënaqësi maksimale, duke menduar vazhdimisht enët e reja dhe kombinim të veçantë të produkteve. Por ne nganjëherë harrojmë për të i kushtoj vëmendje për dobinë e ushqimit që është zhytur në trup. Dhe në qoftë se ju kërkoni një pyetje - nëse në të pranishëm tona dietë ushqyesve, vitamina dhe minerale? Për fat të keq, përgjigja nuk është gjithmonë që të jetë pozitiv në shumicën e njerëzve. Kequshqyerja - një tendencë e keqe për vendin tonë.

Dhe në mënyrë të ndaluar atë, mjekët dhe nutritionists na bëjë thirrje për të ngrënë të ndryshme. Kjo shumëllojshmëri në dietë përmirëson shëndetin dhe mbush trupin me të gjitha substancat e nevojshme.

Nëse ju doni të bëni një të ndryshme dhe për këtë arsye të kompletuar dietën tuaj, përdorni strukturën e mëposhtme:

Të gjitha produktet janë të ndarë në 7 grupe dhe ideal për trupin tonë - praninë e grupeve të ushqimeve menu përditshme.

Produktet kryesore:

 • 1. Qumështi dhe djathi
 • 2. Oil.
 • 3. Bukë dhe produkte të tjera të drithërave.
 • 4. Patatet dhe perimet rrënjë.
 • Produkte të tjera:

 • 5. Perimet.
 • 6. Frutat dhe manaferrat.


 • 7. Mish, peshk dhe vezë.
 • Të gjitha këto produkte përmbajnë substanca që janë të domosdoshme për trupin tonë. Dhe gjithashtu njom trupat tona me vitamina dhe elemente të dobishme.

  Një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimit - kjo është dhuratë jonë për trupin tuaj dhe figura. Një dietë e plotë nxit metabolizmin e duhur dhe të qëndrueshme.

  Konsideroni në aspektin e dobisë për ushqimet e trupit që hamë.

  Bukë, makarona dhe drithëra të dorëzojë në tonë yndyrë trup, niseshte, vitamina B1, B2, hekur dhe zink. Besohet se humbur njerëzit peshë duhet të braktisin produkte të tilla, por kjo është mashtruese. Në fakt provokon pamja e peshë të tepërt nuk është bukë ose makarona, dhe pastë ëmbël dhe pastaj në sasi të mëdha.

  Bukë, veçanërisht miell i pasitur jo vetëm rrit peshën dhe të ndikojë pozitivisht të gjithë Gastro - traktin e zorrëve.

  Mish, peshk, vezë dhe bishtajore (fasule, thjerrëzat, etj) na japin vitaminat B dhe një numër të madh të proteinave, burimin kryesor të energjisë.

  Frutat dhe perimet - burim kryesor i B vitamina A, C dhe E, të cilat janë pjesë e antioksidantë, sipas mjekëve të aftë për të parandaluar kancerin.

  jpg width = 200 height = 150 / Duke u ndalur në këto grupe japin menu individuale time të përditshme. Kjo është një hapësirë ​​për imagjinatën! Ju mund të kombinohen dhe të ndryshojë recetave të ndryshme nga e gjithë bota.

  Makarona me perime të shijshme dhe një gotë verë të kuqe mund të gatuaj për darkë, duke sjellë bregdetin nuk mbahen Mesdhe ose ftoni miqtë për darkë të përbërë nga peshkut dhe oriz për disa receta unik japoneze.

  Një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimit - është kryesisht një moderim në ngrënie. Ideal - hani 4-5 herë në ditë, por pjesë të vogla, në mënyrë që të mos prishin metabolizmin e ushqimit të tepërt dhe nuk e rrisin peshën e trupit.

  Mos harroni se ushqimin e duhur - një lloj të një arti, të cilat mund të arrihet duke e trajtuar gatim në mënyrë të sigurtë, me respekt dhe me imagjinatë, duke zbuluar të gjitha njohuritë dhe talentet e tyre.