Frutat prona të dobishme


Fshesë konsiderohet një fryt i përket familjes së agrumeve. Ky produkt është shumë popullor në Tajlandë, ku ajo është përdorur për përgatitjen e pjatave të ndryshme. Pomelo grejpfrut është një i afërm i largët. Sa për pronat e dobishme e këtij fruti, ata janë shumë të mëdha. Nëpërmjet përbërje të ndryshme të frutave eshte e pranishme ne trupin e njeriut efekt të dobishëm. Po, pomelo përmban një sasi të madhe të pasura me vitamina A, C dhe B.

Përveç kësaj, si pjesë e agrume pranishëm vajra esenciale, kalium, limonoidy që kanë efekt të gjatë anti-kancer. Mos harroni për acid Askorbik në numër të madh ?? përfaqësuar frutin.

Për shkak të kësaj karakteristike produkt i rekomanduar për parandalimin dhe trajtimin e ftohjet, grip dhe luftimin e infeksioneve virale.

Në pomelo, si grejpfrut, përmban enzima të veçanta që lejojnë proces aktiv për proteinat më të mira të ndarjes dhe yndyrna. Për shkak të pronave unike e shumë ekspertëve mjekësore rekomandojnë fruta dhënë për njerëzit që vuajnë nga obeziteti. Përveç kësaj, produkt është i përshtatshëm për ata që duan të jenë të shëndetshme dhe të ketë një figurë të pakta. Shumë shpesh, kjo fruta agrume është një pjesë e dieta të ndryshme.

A mos i lënë pambikëqyrur dhe një tjetër pronë e dobishme e pomelo, e cila është se pasi të hahet frytin e presionit normal të gjakut dhe stimulon zemrën.


Kjo, pomelo është e rekomanduar për të përdorur ata njerëz që vuajnë nga probleme të ndryshme kardiovaskulare.

Lidhje me vlerën ushqyese të frutave, produkti përmban 100 gram deri 235 mg kalium, fosfor 26 mg, 1 natriumi mg, 26 mg kalcium, rreth 0.5 mg të hekurit. Kalori per 100 gram. Pomelo është 39 kcal.

Frutat hollim

Për shkak të pronave të mësipërme të dobishme të produktit është përdorur shpesh në një shumëllojshmëri të metodave për të luftuar mbipeshë. Imagjinoni një vëmendje e dietën tuaj të tillë, element kryesor i cili është i njëjtë fshesë. Ushqyerit mostër menu është si vijon.

Mëngjesi duhet të hani 50 gramë. djathë me pak yndyrë, gjysmë pomelo. Si do të pini kafe pa sheqer.

Gjatë drekës ju mund të hani çdo pjesë të perimeve steamed, një pjesë peshku të ziera e detit. Më të mirë të përshtatshme Pollock ose hake. E gjithë kjo larë poshtë me çaj ose kafe pa sheqer. Gjatë pasdites së parë duhet të hani edhe gjysmë pomelo.

Dietë gjatë drekës së dytë do të përbëhet nga një vezë dhe gjysmë miell. Mbrëmje menu do të përfshijë një mollë, një vezë, një pjatë me lulelakër të zier, gjysmë pomelo. Pije do Herbal Tea, të cilat duhet të shtohet një lugë çaji mjaltë.