Botëve Fruta dhe botët e pronave të dobishme


Përshëndetje miq! Sot ne po flasim për botët frutore Pronat e dobishme botëve , dhe prek të gjitha që ajo përfshin.

Dhe në fillim se unë do të tërheq vëmendjen tuaj - është se ajo i takon agrume.

Mos harroni, si kohët e fundit kemi parë me ju limon dhe cilësitë e tyre pozitive dhe një agrume mrekullueshme si Pamela.

Në fakt, unë them të faktit se disa prona të këtyre "djemtë" mbivendosen, dhe nganjëherë rrënjësisht të ndryshme nga njëri-tjetri.

Pra, në qoftë se ne po flasim për agrumet në përgjithësi - duhet theksuar se ato përmbajnë mbivlerësohet pak (në krahasim me frutat e tjera) numrin e acideve të ndryshme organike.

Dhe për shkak të faktit se trupit tonë ju preferoni ushqim, e cila mbizotëron mbi bazë alkaline - agrume shumë nuk e admirojnë. Dhe në qoftë se ne po flasim në mënyrë specifike nga ky fryt - kjo nuk është e këshillueshme për të ngrënë më shumë se 700-800 gram në ditë. E pra, tani detajet.

Botëve Fruta


Rastësisht, kam harruar të ju tregoj një histori qesharake në lidhje me emrin e tij. Kështu, kur mbarështuesve marrë këtë fryt - të përpiqen atë për shije, ajo ishte shumë, shumë i ëmbël, në krahasim me të afërmit e tyre, portokall, grejpfrut, mandarina.

Pra djema mos më shumë të "rritën" dhe kështu ajo u quajt - sweety, e cila në zabuhornoho do të thotë ëmbël apo karamele.

Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj në faktin se ai vjen tek ne (dhe fruta më ekzotike) janë pothuajse gjithmonë në formën e papjekur dhe nuk i cilësisë se ai ka në shtëpi.

Prandaj, ne nuk mund të merrni të gjitha përfitimet dhe shijen e vërtetë të asaj që është në vetvete. Por ende, diçka - në aspektin e vlerës ushqyese dhe "goodies" ajo është ende atje.

Botëve Fruta

Unë dua të them se ajo është e ngjashme në shije të vëllezërve të tyre agrume. Megjithatë, dallimi ende është, siç thashë, më mirë. Pra, nëse ju krahasojnë atë me grejpfrut, portokall, mandarina - ai lloj i flisni, e cila është, sipas mendimit tim, grejpfrut pomissyu dhe mandarinës ëmbël.

Megjithatë, për shkak të faktit se në vetvete ajo përmban më shumë fruktozë dhe saharoze se grejpfrut ose portokalli - kjo shpjegon se çfarë do të ëmbël. Prandaj, ju nuk mund të hani mishin e theksuar si të bëjmë atë me grejpfrut. Fruta të pjekur (të pemëve) botëve, për të marrë në dorë, që të jetë mjaft e vështirë.

Për shkak të faktit se ky fryt i pjekur përmban shumë ujë - ajo do të peshojnë më shumë se i plotëson sy. Kjo është një shenjë e pjekurisë. Por edhe frutat pjekur do të jetë gjithmonë e gjelbër të ndritshme.

Rastësisht, - e njëjta gjë që mollë tona "Symyrenko" që gjithmonë mbetet e gjelbër. Ndoshta, si shumë, ju keni një pyetje: "Dhe ku ne ishim duke shkuar për të?"

Rritet botëve

Më parë, ajo mund të gjendet vetëm në rajonet me klimë tropikale. Por, për shkak të faktit se fruta çdo vit duke fituar gjithnjë e më shumë popullaritet - tani ne mund të vërejmë se Frutat e Botës rrit jo vetëm në tropik dhe në klimat subtropikale. Po, ajo filloi të kultivohet në vende dhe rajone:

 • Vendet jugore evropiane të tilla si Spanja dhe Italia,
 • në rajonet lindore ajo mund të gjendet:
 • Afrika dhe India Qendrore
 • Kina e Jugut,
 • Japoni Jugore.
 • Amerikanët në ajo pothuajse nuk rritet, siç kanë aftësinë për të ofruar atë me çmim të ulët nga vendet fqinje Qendrore amerikane.

 • Si për të ngrënë botëve

  Në fakt, në qoftë se ju hani grejpfrut - ju nuk e veçanërisht nevojë për të kuptuar se si për të ngrënë fruta botëve. Është shumë e thjeshtë. Ju zhvishem frytin e lëkurës së tij të trashë. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë një thikë dhe prerë fruta jo plotësisht, por vetëm në një thellësi të zhvishem.

  Pra, nëse ju jeni në të zhvishem bërë disa seksione gjatësore shumë paraprake - fruta do të jetë e lehtë për të pastruar një gisht. Disa thonë se ndarëse të vështirë dhe nuk janë të përshtatshme për ushqim, por ju mund të hani ato si. Të gjithë njëjtë, fibër pazgjidhshëm, i cili ka qenë në mënyrë të përsëritur i përmendur në nenet e mëparshme, luan një rol të rëndësishëm në tretje. Kështu që unë e ha edhe ndarëse.

  Prona të dobishme botëve

  Unë rekomandoj atë të gjithë ata që e kanë tejkaluar shenjën e moshës prej 35 vjetësh. Fakti që pas kësaj moshe një person është gjithnjë e duke filluar të përjetojnë probleme me rritjen e kolesterolit "të keq". Kjo është për shkak se trupat tanë nuk janë në gjendje për të shtypur në 100% të gjithë jashtë panevojshme.

  Dhe, në mënyrë që të merren me këtë problem - një person duhet të marrë ilaçe dhe droga. Një alternativë mund të jetë e botëve të pronave të dobishme të cilat shtrihen në faktin se ai është në gjendje për të bashkëvepruar mjaft fort me molekulat e kolesterolit, duke shkatërruar ato.

  Kjo është arsyeja pse shumë nutritionists janë gjithnjë e rekomandojmë këtë fryt për ata që kanë probleme me kolesterol të lartë.

  Gjithashtu, ka disa informacione për gratë. Unë e di një shumë të vajzave duke bërë të gjitha llojet e maska ​​të gjitha që është e mundur. Mësuar kohët e fundit në lidhje me maskë banane, maska ​​portokalli, etj

  Pra, pronat e dobishme e botës është se ju jeni me të, gjithashtu, mund të bëjë një maskë. Megjithatë, unë nuk e di se si do të dal ekonomikisht. Por të gjithë të njëjtën gjë, vetëm në rast se unë do të thoja se një mundësi të tillë.

  Botëve Përbërja

  Duke folur për përbërjen e botëve frutash - nuk duhet të ndahen vitamina, minerale dhe përbërës të energjisë. Pra, kur është fjala për vitamina, ky fryt përbëhet:

 • Vitamina A,
 • disa vitamina të grupit B,
 • vitaminë C, disa të tjera
 • Duke folur e elementeve gjurmë dhe elementet makro, janë:

 • Hekur,
 • Magnezi,
 • fosfor,
 • Komponimet fluori,
 • zink,
 • silic dhe bakër.
 • Sa për karbohidratet, atëherë ai përmban rreth 8 - 9% karbohidratet. Ketri mjaft i vogël: në rrethin 1-1,5%. Por, përparësi e madhe është disponueshmëria e fibra dhe ujë të strukturuar. Këto prona botëve dobishme tërhoqi vëmendjen e sportistëve profesionistë që mbushin bilancit tuaj me ujë dhe vitamina të tretur kjo frutash.

  Çfarë është botëve të dobishme

  Nëse doni të dini se si të dobishme botëve fruta, kështu që është një ndikim i mirë për psikologjinë e njeriut. Pra, shijen e saj e ëmbël përmirëson disponimin në ne dhe zgjon në ne energjinë e jetës.

  Nëse hani të paktën gjysmën e frutave - është e 40 minuta - 50 ju do të ndjeni një rritje të forcës dhe dëshirë që - që bëni.

  Gjithashtu, një nga arsyet që shpjegojnë këtë ndikim është se është e fruta me diell.

  Dhe të gjithë fruta diellor ngopur Sun energjinë e tij pozitive, e cila pastaj të mbajtur e tyre.

  Dhe kjo nuk është një përrallë, dhe ka kohë që janë fakte të vëzhguara provuar mjekësi. Vetëm - për këto prona botëve të dobishme atë aq shumë u bë e popullarizuar në Kinë dhe Japoni.

  PS: për të nxitur më tej këtë frutash Useful mahnitshme pronat të cilat tërheqin më shumë njerëz - ju lutem, të inkurajojë ata për të lexuar artikullin tek të tjerët duke klikuar në butonin më poshtë.

  E pra, jo, mos hezitoni të shkruani komentin tuaj për këtë çështje, që nga reagime është shumë e rëndësishme.