Konceptet themelore për të cilat përfitimet dhe dëmet e çikore


Në të njëjtën kohë, përfitimet dhe dëmet e çikore janë atje sepse kjo bimë për të trajtuar mëshirën dhe të injorancës.

Nëse në një fjalë - të mirat - kjo është ajo patjetër e mirë për ne dhe ndikon në zhvillimin e mendjes sonë, dhe injoranca është e kundërta e saktë.

Prandaj, në fillim, ne tregojnë se kjo bimë e dobishme mund të na japin, dhe pastaj e konsiderojnë një tjetër të rrezikshëm, krah.

Pra, jo shumë për të përçartje, të shkojnë.

Përfitimet dhe dëmet e çikore të trupit

Që çikore - kjo nuk është produkt që ne përdorim rregullisht në doza të mëdha, të tilla si patate - nuk ka asnjë domethënie të veçantë për të pikturuar kalori tij dhe proteina dhe raporti yndyrë.


Unë mund të them vetëm se rrënja e vërtetë e kësaj bime si rrënjë, yarrow, e përbërë nga rreth 80% ujë. Nga tjetër 20 për qind - 16% janë karbohidratet. Dhe kjo është ajo që na ndihmon vitamina dhe elemente të tjera të përmendura, unë mendoj se është e vlefshme.

Për shembull, gjeti një sasi të madhe të kaliumit, e cila është e dobishme për funksionimin e duhur të muskujve të zemrës dhe të gjakut. Gjithashtu përmban një shumë të grupit vitaminë B dhe një furnizim të mirë të natriumit dobishme, mangan dhe fosfor. E pra, vitaminë C, madje edhe kur në krahasim me të njëjtat manaferrat kulpër, nuk ka shumë.

Çfarë tjetër mund të përdorni bimore, ju mund të kërkoni? Gjëja e parë që ju mund të marrë për veten tuaj - është që të përdorin çikore si një periudhë kalimtare, gjatë refuzimit të kafe të zezë.

Ka njerëz që janë përdorur kështu në "pije e zezë" që thjesht nuk mund ta imagjinoni mëngjes pa ftuar aromë dhe shije. Edhe pse, kuptoj se sa kjo është një keqardhje të madhe për trupin e tyre. Pra milled rrënja e kësaj bime - një alternativë e madhe.

Megjithatë, duhet theksuar se përfitimet dhe dëmet e çikore do të varet se si shpesh ju mbështeten në përdorimin e saj. Nëse ju do të përdorin çdo ditë - pas një kohe ju mund të merrni enët e ekzagjeruar.

Nëse anija është rritur ende - ju mund të filloni duke pirë çaj duke përdorur lë të mjedër apo gjethe nenexhik. Është e dëshirueshme edhe të fillojnë zhvillimin e mollës terapeutik balsam, e cila përdoret gjerësisht.

Gjithashtu, mos harroni në lidhje me kohën e përdorimit.

Në mëngjes, bëri një pije kur konsumohet në doza të vogla - do tonik dhe mënyrë gjallërues. Në mbrëmje, mund të ndihmojë të qetësuar sistemin nervor overexcited në ditë. Prandaj, edhe një herë theksoj se përdorimi i rregullt nuk është i rekomanduar.

Ju me siguri mund të bëni periodicitetin - një javë pas një jave ose dy pas dy, etj Kjo është një individ. Dhe tani ka arritur aspektet më negative. Përfitimet dhe dëmet e çikore varet se si ju zgjodhi gjatë blerjes së tij.

Tani, shumë prodhues vendas nuk janë shumë të pasionuar për aspektet e pastërtisë dhe mjedisore të produktit.

Në fakt, kjo është e vërtetë e perimeve të dobishme dhe fruta. Prandaj, në qoftë se tashmë u mblodhën për të blerë - blej atë nëpërmjet miqve të tyre që e kuptojnë këtë, apo paketimin studiuar me kujdes dhe në pyetje shitësit, dhe ku ishte rritur.

Siç kam shkruar më lart - nuk do të abuzojnë ato, pasi kjo mund të çojë në vasodilatation panevojshme. Pra, dhe kështu që vuan nga kjo dhe ka venat me variçe - është shumë për të menduar rreth, dhe nëse ajo është me vlerë? Çfarë tjetër është e rëndësishme.

Disa njerëz mendojnë se ka përfitime të tretësirë ​​të alkoolit duke përdorur çikore. Mos harroni se kjo është e pakuptimtë, sepse çdo alkoolat pa marrë parasysh atë - është e injorancës dhe marrëzi.

Në më të mirë, ne kemi marrë rezultat kur një kurë, dhe dëmet e tjera. Prandaj, përfitimet dhe dëmet e çikore varet se si ju jeni duke e përdorur atë në dietën dhe trajtimin e tyre.

P.S. dhe ende të rekomandoj për të parë se çfarë mjekët thonë se për këtë: