Perimet për humbje peshe


Shpesh problemi me shqetësim njerëzve mbipeshë të cilët kanë çrregullime metabolike. Dhe kjo është këto njerëz është më e vështirë për të humbur peshë. Problemet metabolizmi edhe të çojë në probleme të tjera, përveç trashje, ajo mund të jetë e hipertensionit dhe rritjen e sheqerit në gjak. Në të ardhmen, këta njerëz mund të rrezikojnë e sëmundjeve të zemrës, arteriosklerozës dhe diabetit.

Për të ndihmuar të trajtuar këto probleme mund perime. Sipas studimeve dietetike amerikane, njerëzit me çrregullime metabolike mund të humbni peshë duke ngrënë lëng perimesh.

Pirja e vetëm 300 ml lëng perimesh në ditë për 3 muaj mund të shpëtoj prej 1,5 kg dhe për të parandaluar zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike.

Për të përgatitur lëngje përshtaten shumë lloje të perimeve: karrota, panxhar, kungull, lakër, prej trangujve. Duhet vetëm të pini lëng frutash, ngadalë, duke përdorur një kashtë. Për humbje peshe për lëngjet e perimeve nuk keni nevojë të shtoni ndonjë kripë ose sheqer.

Funksioni kryesor i perimeve në dietën tonë - është e huazuar funksionin normal të zorrëve. Pasi në stomak tonë, perime të nxitur sekrecionet e lëngjeve të tretjes dhe për të rritur aktivitetin e tyre. Perimet janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë. Vitamina A (carotene) gjendet në karrota, majdanoz, domate. Vitamina C në shumë lakër, speca e ëmbël, qepë të gjelbërta. Në perimet gjithashtu kanë kalium, kalcium, fosfor, hekur dhe magnez.


Një nga avantazhet kryesore të perimeve, i bërë ata një ushqim ideal për njerëzit që vuajnë nga obeziteti, ata janë të ulët kalori. Kështu, 100 g lulelakër përmban vetëm 30 kalori dhe e bardhë - 27 kcal.

Kalori kungull është 29 kalorive, patëllxhan - 24 kalorive, domate dhe kungull i njomë - 23 kcal.

Pothuajse të gjitha perimet (përveç patateve) përmbajnë sasi të vogla të karbohidrateve, të cilat gjithashtu thotë se përdorimi i tyre aktiv në dietë humbjen e peshës. Edhe nëse ju zgjodhi për vete një nga dietat proteinike, mos harrojmë për perime - perime sepse kjo do t'ju ndihmojë të shmangur shumë probleme me veshkave dhe të traktit gastrointestinal, të cilat kërcënojnë dietat që përmbajnë sasi të mëdha të proteinave.

Më e dobishme e perime të freskëta. Për të ruajtur më vitamina dhe minerale duhet të jetë për të minimizuar kontaktin me perime të ajrit. Ata duhet të bluaj vetëm para përdorimit dhe sa me copa më të mëdha. Nëse keni nevojë të gatuaj perime, pastaj gatuaj ato në lëkurat e tyre dhe duhet jo më shumë se 10-15 minuta. Gatim i zgjatur shkatërron shumicën e ushqyesve.

Magazinimit të zgjatur të perimeve gjithashtu redukton sasinë e vitaminave për të shmangur këtë, ajo është e rekomanduar për të ngrirë perime ose kosi.

Perimet mund të jetë i gatuar sallatë të veshur me vaj ulliri (ajo përmirëson tretshmërinë e perime), supave, ata vënë në pak gatuaj, piqem.

Dietë perime argumentojnë se ushqimi për humbje peshe mund të jetë jo vetëm e dobishme, por edhe e shijshme.

Mix së bashku perime, por mos harroni ndjenjën e proporcion. Për humbje peshe dhe shëndetin e mirë një person ka nevojë për rreth 600 gram perime ose një filxhan e gjysmë me lëng perimesh.