Perimet pazakonshme


Kohët e fundit, në tryezë evropianët filluan të shfaqen perime shumë të pazakontë që bëjnë pazakontë për ne jo vetëm për ngjyrën e saj, por edhe madhësisë dhe të njëjtën formë.

Karrota Purple.

Disa kohë më parë, në raftet e dyqaneve britanike ishte produkt shumë i pazakontë. Edhe pse produkti ishte mjaft e njohur, por ngjyra e ... vjollcë e errët Karrota (purple). Blerësit dyqan risive trajtohen me interes të madh dhe janë në mënyrë aktive duke e përdorur atë në dietën e tyre. Siç doli, kjo karrota pazakontë ngjyra jo vetëm shumë e bukur por edhe të dobishme, si dhe si dhe jashtëzakonisht të shijshme.


Nëse besoni këtë karrota - një produkt i eksperimenteve nga ana e shkencëtarëve, atëherë ju jeni thellësisht i gabuar. Karotë Lilac paraqesin imazhet në tempujt egjiptiane që datojnë nga shek 20. Kjo perimeve është rritur në Pakistan, Afganistan dhe Iran veriore deri në pes 10 të shekullit të dhe shekullit të 14 evropianët me kënaqësi regaled karrota të verdhë, të bardhë dhe të kuqe.

Lloj i karrota për të cilat ne jemi mësuar me sot, kanë ardhur tek ne vetëm në shekullin e 16-të.

Domate Zi.

Domatet më të hershme u rritur nga actekëve dhe inkasve në shekullin e pes 8. Pastaj ngjyra normale për domate nuk ishte vetëm e kuqe dhe të verdhë, por i bardhë, e zezë, e gjelbër dhe si.

Megjithatë, në shekullin e 16 kur domatet u sollën në Evropë, nuk janë ngjyra interesante nuk janë përfshirë. Domate Zi origjinën nga bimët e egra Lycopersicon cheesmanii, frytet e të cilat kanë një ngjyrë të errët të gjelbër. Features domate të zeza qëndron në faktin se ata jo vetëm që përmbajnë sasi të lartë të vitaminës C, por edhe të ndihmojë për të përmirësuar aktivitetin seksual. Kjo është, në fakt, ne mund të përfshijnë në kategorinë e produkteve të zeza domate - aphrodisiacs.

Lakër Orange-gjelbër-vjollcë.

Nuk është çudi, ky lloj i lulelakër interesante është quajtur Rainbow Cauliflowers (lulelakër ylber). Ky produkt mahnitshme, edhe pse ajo ishte nisur në Zvicër kohët e fundit, megjithatë, nuk është një produkt i inxhinierisë gjenetike.

Fakti që prodhimi i këtij lloji të shkencëtarëve lulelakër, mbarështuesve kanë punuar për disa dekada. Shije e këtij produkti unik nuk është e ndryshme nga lulelakër zakonshëm. Tipari më interesant i lulelakër është se ajo nuk e humb shkëlqimin e saj gjatë trajtimit të ngrohjes. Për shkak të kësaj, kjo lakër enët duken shumë origjinale.

Rainbow lakër është një tjetër cilësi e domosdoshme: çdo ngjyrë tregon vetitë e tij të dobishme në lidhje me organet individuale. Për shembull, në Orange përmban një shumë të beta-carotene, e cila ndihmon për të përmirësuar shëndetin e atyre që vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare.

Blue dhe patate vjollcë.

Këto dy mrekulli e vërtetë e natyrës përkasin varieteteve Franzosische TRUFFEL-kartoffel dhe Linzer Blaue. Vetëm ata janë mish të errët blu. Patate të tilla përgatitur shumë shpejt, dhe ajo kujtoi enët për shije arra dhe gjalpë. Paramendoni pancakes blu vjollcë apo të skuqura frengjisht. Exotic! Ka dy lloje të tjera të patate blu Linzer Roze dhe Kipfler, por ata janë, megjithatë, të përgatitur shumë i ngadalshëm dhe i keq i zier butë. Ata zhvishem dhe tul gjatë trajtimit të ngrohjes humbet ngjyrën e saj. Këto varietete janë konsumuar shpesh në salads të para, i kombinuar ato me Angjinarja.

Këto salads janë shërbyer zakonisht me verë.
Në vendin tonë, patate blu të lidhur me llojin, e cila quhet popullorçe "sinehlazka", por emri i saj i vërtetë "Hannibal", që ajo mori për nder të gjyshit të tij Pushkin, i cili selektsionuvaly patate.

Trangujve kuqe.

Kjo pamja perime është shumë e ngjashme me një kastravec, por ajo ka një të kuqe ngjyra. Por ajo shije vetëm "jo." Në fakt, fruta takon Cucurbitaceae familjes së bimëve dhe është quajtur "kastravec i Kuq" ose "tladianta dyshimtë." Kjo mrekulli u soll në Evropë nga Azia Juglindore dhe është konsideruar si një fabrikë dekorativ shumë se ushqimor.

Megjithatë, në qoftë se ju të mbjellë këtë bukuri në dacha e tij, pastaj nja dy vjet e tërë kopshti juaj do të jetë një dendur të dendura e kastravec të kuqe.

Këtu janë këto perime në dukje të zakonshëm për ne, por në një "performancë" krejtësisht të pazakontë ngjyra.