Çfarë ushqime përmbajnë jod duhet të duket i parë


Ne do të flasim për ato produkte përmbajnë jod, i cili me të vërtetë jo vetëm që do të përfitojnë nga - fakti që përmbajnë këtë substancë, por edhe sepse trupi ynë i trajton mirë ata.

Për shembull, peshk të tërë, gaforret dhe jetën tjetër detare (përveç vegjetacionit) - kjo nuk është një ushqim që përmirëson jetën e njeriut.

Prandaj, në këtë artikull, si në të tjerat - ne nuk flasim për këtë. Dhe, para se të shohim ushqimin, i cili përmban këtë artikull, unë do të them se në të vërtetë, nuk ka nevojë aq shumë.

Kështu, për një person normal i cili vetëm dëshiron të jetë i shëndetshëm - ky numër është rreth 200-250 mikrogramë në ditë.

Kjo sasi është e mjaftueshme për trupin tonë, duke përfshirë edhe agjencitë e saj të kryejnë funksionet e tyre normale. E pra, tani për ushqim.

Produktet më të dobishme që përmbajnë jod


Ju ndoshta e dini nga fëmijëria që alga deti përmban sasi mjaft të mëdha të këtij elementi gjurmë. Megjithatë, në mënyrë që ne të sigurojë kërkesat e përditshme, vlera e të cilave unë të përshkruara vetëm mbi - duhet të hani çdo ditë laminaria në sasi prej 150-200 gram.

Në - së parë, normale, person mesatar që jeton në CIS - pak joreale. Jo se ne kemi mentalitetin që çdo ditë i saj "hrumat."

Dhe jo të gjithë i pëlqen atë.

Dhe - Së dyti, edhe në qoftë se çdo ditë për të ngrënë Kale detit - më shpejt ose më vonë (dhe ndoshta në një javë) ai i mërzitur. Vetëm të vijnë ngopje, dhe ju do të kthehet nga ajo. Por çfarë duhet të bëjmë, tani ju kërkoni?

Si ne praktikë ushqim të mirë - është e nevojshme për të përfshirë produktet e tjera që do të shtojë deri tek ne kjo element gjurmë. Sigurisht, dhe lakër jeshile deti gjithashtu të përfshihen në dietën tuaj, por, nëse është e mundur pa fanatizëm.

Dhe kështu, një furnizim të mirë të jodit në qumësht dhe në shtëpi në një qumështore të madhe. Jo ai që është në dyqane dhe supermarkete, të tilla si shtëpinë tuaj.

Pra, nëse tabela juaj gjithmonë do të ruhen produktet e qumështit - ajo do të ju ofrojë 10 - 15% e furnizimit të kërkuara përditshme të jodit.

Plus, nëse ju kujtohet artikull në lidhje me vitamina, kam thënë se qumështi përmban gjithashtu një grup të tërë të kësaj vitamine. Është B1, B2, B9, dhe të tjerët. Por në ushqim kokërr që element është i pranishëm para nesh edhe më shumë se qumështi.

Pra, nëse ju hani kënaqur, grurë (sidomos lakër), hikërror dhe sidomos thjerrëzat - ju gjithmonë 03/01 freskuese dietë e nevojshme. Një tjetër burim i rëndësishëm për të cilën unë, si autor i gjobës blog'm - nuk janë të gjitha llojet e perimeve dhe frutave.

Këto lloj: mollë, kumbulla, qershi, portokall, etj, etj, etj Shumë fruta, ndonëse në sasi të vogla, është jod. Dhe kjo është me fruta dhe perime të asimiluar ajo është shumë më efektive se të njëjtat drithërat, të cilat janë pothuajse gjithmonë të nënshtruar për të ngrohur trajtim.

Në mesin e perimeve, unë rekomandoj që të i kushtoj vëmendje të: karrota, të gjitha jeshile, rrepa e kuqe. Megjithatë, ekziston një rregull i rëndësishëm ose, si të thuash, komente. Nëse fruta të freskëta dhe perimet (jo i pjekur, jo të ziera, etj) - atëherë mastering do të jetë i plotë.

Në anën tjetër, temperatura më e përpunuar - më pak mundësi për të mësuar ushqyesve.

Nëse ju bëni një përmbledhje të produkteve që përmbajnë jod - më shumë preferojnë sprouted grurë, zarzavate të ndryshme, qumësht dhe fruta dhe perime.